Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

VEGAN DOCUMENTARIES

VEGAN DOCUMENTARIES

Jsou určitá rozhodnutí, kterých lituju, ale jsem si naprosto jistá, že přejít na veganství bylo to nejlepší rozhodnutí v mém životě. Našla jsem sama sebe, neuvěřitelně mě to naplňuje a téměř nedělám nic jiného, než že si hledám nové a nové informace. Čerpám hlavně z knížek, o kterých už jsem vám ale vyprávěla minule - a proto bych vám tentokrát chtěla představit mých 5 nejoblíbenějších dokumentů.

COWSPIRACY

IMG_2129.JPG

Cowspiracy popisuje především dopad živočišného průmyslu na životní prostředí. Zabývá se globálním oteplováním, odlesňováním nebo nadměrným využíváním vody a dokládá, jak by mohlo veganství tomuto destruktivnímu stavu zabránit. Navíc bylo Cowspiracy na rozdíl od ostatních dokumentů o veganství celkem kladně přijato i kritiky, a dokonce vyhrálo spoustu ocenění.

WHAT THE HEALTH

IMG_2130.JPG

What the health byl úplně první dokument o veganství, který jsem viděla, přestože byl natočen až v roce 2017. Pochází od stejných autorů jako Cowspiracy, ale tentokrát je hlavním tématem negativní vliv masa a mléčných výrobků na lidské zdraví. Dokument je založen na rozhovorech s nejvýznamějšími lékaři a je zde spousta odborných informací, ale vše je podáno srozumitelnou formou.

FORKS OVER KNIVES

IMG_2131.JPG

Dokument Forks Over Knives pojednává o tzv. “Whole foods plant based diet”. Ono totiž to, že je něco veganské, ještě neznamená, že je to i zdravé - například můžete jíst celé dny jen Oreo a pořád být vegan. Whole foods plant based diet je ale strava, kterou vyznávám i já, tedy taková, která je složená z přirozených, celistvých potravin (těmi jsou například ovoce, zelenina, brambory, rýže, fazole, ořechy, semínka a podobně). Naopak je z ní vyřazen rafinovaný cukr, olej a průmyslově zpracované potraviny. Dokument Forks Over Knives popisuje vliv této stravy na lidské zdraví a je opravdu hodně odborný - vychází totiž z nejrozsáhlejší studie o veganství “The China Study”. Přesto ale rozhodně stojí za shlédnutí, hlavně pokud jsou vaše důvody k přechodu zdravotní.

LIVE AND LET LIVE

IMG_2132.JPG

Dokument Live and Let Live se mi líbil opravdu moc. Zkráceně popisuje i vliv veganství na zdraví, jeho etické důvody nebo dopad na životní prostředí, ale hlavním tématem jsou důvody různých lidí k přechodu na veganství. V dokumentu najdete rozhovory se šesti lidmi, přičemž každý popisuje svůj vlastní příběh a každý je neuvěřitelně zajímavý - například sportovec, kterému se na rostlinné stravě zlepšily výkony nebo řezník, ze kterého se stal veganský kuchař.

EARTHLINGS

IMG_2133.JPG

Moje důvody k přechodu na veganství byly čistě etické, proto jsem si Earthlings nechala schválně nakonec. Moc nevím, jak tenhle dokument popsat, jelikož si myslím, že se to slovy dost dobře vyjádřit nedá. Dokument zachycuje hrůzy, které se dějí na denním pořádku a před kterými naše společnost zavírá oči. Ukazuje, jak jsou zvířata chována, týrána a zabíjena pro lidské účely, tedy na maso, oblečení nebo kosmetiku. Většina záběrů je pořízena skrytou kamerou, takže jsou naturalistické, brutální, surové a slzy vám tečou od první minuty, až do závěrečných titulků. Přesto si ale myslím, že by se Earthlings mělo promítat povinně a věřím, že po jeho shlédnutí by se veganem stal každý.

To už by bylo z dokumentů všechno, ale na závěr bych se s vámi ještě chtěla podělit o pár veganských Youtuberů, kteří jsou pro mě obrovským zdrojem inspirace:

Doufám, že se vám článek líbil. Jestli máte i vy nějaké oblíbené dokumenty nebo Youtubery, napište mi do komentářů. Děkuju moc za přečtení a budu se na vás těšit zase příště!


Of course that I’ve made some decisions I regret but I’m absolutely sure that going vegan was the best decision I’ve ever made. I literally found myself, it fills my soul and honestly, I’m not doing anything different than learning new information. So because of that I’d love to share my favourite documentaries about veganism with you as well!

COWSPIRACY

IMG_2129.JPG

Cowspiracy shows the impact of animal agriculture on our environment. It talks about topics such as the global warming, deforestation or the water use and it shows how it all could be prevented with the veganism. Moreover, the Cowspiracy had pretty great reviews by the critics unlike other vegan documents and it also won many rewards.

WHAT THE HEALTH

IMG_2130.JPG

What the health was the very first documentary I’ve ever watched even though it was launched in 2017. It was created by the same directors as the Cowspiracy but the main topic is a negative impact of meat and dairy on our health. The documentary is based on the interviews with the most famous doctors but all the information are easily explained.

FORKS OVER KNIVES

IMG_2131.JPG

Forks over knives describes “the whole food plant based diet”. In fact, when the food is vegan, it doesn’t necessarily mean that it’s healthy as well - for example, you can eat just Oreo and still call yourself a vegan. The whole food plant based diet is based on whole unprocessed food such as fruit, veggies, potatoes, rice, beans, nuts, seeds etc. It excludes both processed sugar and oil. The documentary Forks over knives shows the positive health impact of that diet and even though it’s not that easy to understand, I’d definitely recommend watching it!

LIVE AND LET LIVE

IMG_2132.JPG

I truly liked that documentary. In a nutshell it talks about the health benefits, the ethics and the environment but the main topic are different reasons of various people to go vegan. It’s based on the interviews with six different people who share their interesting stories - for example a plant based athlete or the butcher who turned into a vegan chef.

EARTHLINGS

IMG_2133.JPG

My reasons to go vegan were ethical so I put the documentary Earthlings at the end on purpose. To be perfectly honest, I don’t know how to describe it as it can’t be explained with words properly. It shows the cruelty which is being done on a daily basis and which our society doesn’t see. The majority of the clips were recorded via hidden camera so they are naturalistic, raw, brutal and you are literally in tears from the very first minute. However, I think that everyone should watch that documentary and I believe that everyone would go vegan after watching it.

So those were my top 5 documentaries. But before we end, I’d love to share with you my favourite Youtube accounts that are a huge source of inspiration for me:

I hope you liked that post. If you have some favourite documentaries & Youtoubers as well, definitely let me know in the comments. Thank you for reading that post and I’ll see you in the next one!

ANIMAL TESTING

ANIMAL TESTING

OIL-FREE COOKING

OIL-FREE COOKING