Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

PROTEIN ON A VEGAN DIET

PROTEIN ON A VEGAN DIET

V minulých článcích jsme se věnovali železu a zdravým tukům, a proto bych se dneska chtěla zaměřit na další často diskutované téma, a tím jsou bílkoviny. Totiž když někdo zjistí, že jsem vegan, ptá se mě na otázku, odkud přijímám bílkoviny hned jako první. Já sama se ale také musím přiznat, že hlavní důvod, proč jsem na rostlinnou stravu nepřešla už dřív, byl právě strach z jejich nedostatku.

Je tedy opravdu důvod se bát?

Bílkoviny jsou polymery složené z aminokyselin. Podle množství a poměru těchto aminokyselin je rozdělujeme na plnohodnotné (živočišné) a neplnohodnotné (rostlinné). Doporučená denní dávka bílkovin pro průměrně aktivního dospělého člověka je okolo 0,8 g/kg tělesné váhy, zatímco pro člověka na rostlinné stravě 1 g/kg tělesné váhy (avšak záleží i na dalších faktorech, jako je např. fyzická aktivita). Takže ano, rozdíl tam je - nicméně to neznamená, že vegetariánům a veganům bílkoviny chybí.

Mezi hlavní zdroje patří:

Bílkoviny ale najdeme v úplně každé rostlinně a pokud jí člověk pestře, vyváženě a především dostatečně, jejich nedostatku se opravdu nemusí bát. Tenhle mýtus pramení hlavně z toho, že jsou bílkoviny ve světě fitness často až moc přeceňované. Rozhodně totiž neplatí, že čím víc jich sníme, tím víc svalů nám naroste! Naopak - nadměrná konzumace tělu dokonce škodí, vede ke ztrátě vitamínů (zinku, vápníku a vitaminů řady B) a k extrémně vysoké tvorbě močoviny, což je energeticky velmi náročný proces zatěžující ledviny.

A jak se tedy projevuje nedostatek bílkovin?

Především vizuálně - zhorší se kvalita vlasů, lámou se nehty a také dochází ke ztrátě svalové hmoty. Po psychické stránce je člověk často v depresi, nemá potřebu sexuálního kontaktu a celkově je apatický vůči svému okolí. Proto jestli máte podezření, že byste nedostatkem bílkovin opravdu mohli trpět, rozhodně si nechte udělat krevní rozbor a vše konzultujte s lékařem.

To už by bylo pro dnešní článek všechno! Doufám, že se vám líbil a že vám třeba pomůže!Jestli máte jakoukoliv další otázku, napište mi do komentářů!

Děkuju moc za přečtení a budu se na vás těšit zase příště!


In the previous posts we talked about the iron and healthy fats so today I’d like to take a closer look at protein. In fact, once someone finds out that I am a vegan, the very first question he asks is where I get my protein from. However, I must admit that the fear of the lack of protein was actually the main reason why I didn’t go vegan sooner.

So is there truly something to be scared of?

Proteins consist of amino acids because of which we can divide them into two groups - complete (animal) and incomplete (plant). Recommended daily intake for an adult with an average activity level is 0,8 g/kg while for a person on a plant based diet it’s 1 g/kg (however, there are some other considerable factors such as the physical activity). So yeah, there’s some difference - but it definitely doesn’t mean that vegans don’t have enough protein.

The main sources are:

 • Tofu
 • Tempeh
 • Seitan
 • Bean
 • Chickpeas
 • Lentils
 • Peas
 • Chia seeds
 • Hemp seeds
 • Nuts
 • Quinoa
 • Oats
 • Nutritional yeast

But in fact, every plant have some protein and if you eat rich & balanced diet and most importantly, enough food, you absolutely don’t have to worry about the lack of protein. That myth is caused by the fact that protein is often too over-rated in the fitness community. But the truth is that it absolutely doesn’t mean that the more protein you consume the more muscles you’ll have. Actually an excessive consumption has a negative impact on our body as it leads to the loss of vitamins (zinc, calcium and B vitamins) and kidney problems.

And what are the symptoms of protein deficiency?

The problems are mostly visual such as bad hair & nail quality or the weight loss. The psychical ones are depression, lack of sexual activity or the apathy towards other people. So if you think you could be truly protein deficient, definitely get your blood tested and consult everything with a doctor.

That’s all for today´s post! Hope you liked it and that you found it helpful. If you have any other question, write it in the comments.

Thank you so much for reading that post and I’ll see you in the next one!

CALCIUM ON A VEGAN DIET

CALCIUM ON A VEGAN DIET

EGG SUBSTITUTES

EGG SUBSTITUTES