Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

OIL-FREE COOKING

OIL-FREE COOKING

Často mi chodí otázky, proč při vaření nepoužívám olej, proto bych dnešní článek chtěla věnovat právě tomu. Začneme tedy pěkně od začátku. Jsou různé typy veganství a ne všechny se dají označit jako zdravé - například můžete jíst od rána do večera jen Oreo a být vegan. Proto bude přesnější říct, že vyznávám tzv. Whole-Food, Plant-Based Diet. Whole-Food, Plant-Based Diet je strava složená z celistvých, co nejméně průmyslově zpracovaných potravin, jako je ovoce, zelenina, luštěniny, brambory, rýže, oříšky, semínka a podobně.

Důvod, proč nepoužívám olej je tedy takový, že se nejedná o celistvou potravinu, nýbrž o průmyslově zpracovanou, ze které byly kromě tuku odstraněny všechny živiny (včetně bílkovin, sacharidů, vitaminů, minerálů nebo vlákniny). Rozhodně to ale neznamená, že se tukům vyhýbám - naopak, dávám si pozor na to, abych měla nějaký zdroj tuku v každém jídle. Jen dávám přednost celistvým zdrojům, tedy například si místo kokosového oleje dám radši celý kokos, místo olivového celé olivy a tak dále. Mezi moje nejoblíbenější zdroje tuku potom patří ořechy, ořechová másla, semínka, tahini, kokos nebo avokádo.

Zároveň ale když vaří někdo jiný nebo když jím v restauraci, neřeším, jestli je v daném jídle olej. Olej totiž rozhodně není nezdravý a určité druhy olejů mají naopak zdraví prospěšné účinky. Jen já osobně mám jídlo nejradši v té nejpřirozenější podobě, kdy vynikne jeho pravá chuť.

A jak tedy bez oleje vařím?

SMAŽENÍ

Není nic jednoduššího, než smažit bez oleje - stačí ho jen nahradit vodou. Důležité je mít kvalitní nepřilnavou pánev, na kterou nalijete místo oleje vodu a jídlo potom připravujete tak, jak jste zvyklí. A když se vám začne připékat k pánvi, přilijete více vody nebo zeleninový vývar.

PEČENÍ

Když peču zeleninu, například červenou řepu nebo dýni, nepoužívám místo oleje žádnou náhradu. Je sice pravda, že pečení zeleninu trošku vysuší, ale perfektně vynikne její pravá chuť a je ještě daleko sladší. Když peču batátové hranolky, nejdříve je namočím na pár minut do vlažné vody a až potom je opékám. A když peču klasické bramborové hranolky, nejdřív brambory lehce uvařím - hranolky jsou potom božsky křupavé!

DRESINKY

Musím se přiznat, že většinou používám jako dresink jen tahini nebo avokádo, ale jestli chcete být trochu kreativní, možností je nekonečno! Já zbožňuji například kombinaci tahini + tamari + ocet balsamico , arašídové máslo + sriracha + citronová šťáva + javorový sirup nebo jednoduchý kešu dresink.

SLADKÉ RECEPTY

V mých starších sladkých receptech jsem skoro vždycky používala kokosový olej a někdy ho používám i teď, jelikož některé recepty se bez oleje prostě připravit nedají. Většinou to ale jde, a tak často používám ořechová másla, tahini, avokádo, banány a jablečné/ dýňové pyré (vždycky záleží na konkrétním receptu).

 To už by bylo pro dnešní článek všechno. Doufám, že se vám líbil a že vám třeba pomůže! A jestli máte i vy nějaké oil-free tipy, nezapomeňte mi je napsat do komentářů!


I’ve received a lot of questions why I don’t use oil in my recipes so I’d like to answer them in that post. So let’s start from the very beginning. There are various ways how to embrace the vegan diet and some of them are not healthy at all - for example, you can eat just Oreo whole day and still be a vegan. Because of that I rather say that I follow a Whole-Food, Plant-Based Diet. Whole-Food, Plant-Based Diet consists of whole, minimally processed plants such as fruit, vegetable, beans, potatoes, rice, nuts, seeds etc.

The reason why I don’t use oil is that it’s not a whole food but processed food which doesn’t have any other nutrient (protein, carbs, vitamins, minerals or fiber) except fat. However, it doesn’t mean that I avoid fat in my diet at all - in fact, I always look after having some source of fat in every meal. I just prefer whole sources. That being said means that instead of coconut oil I go for a whole coconut, instead of olive oil I go for whole olives and so on. My favourite sources of fat are nuts, nut butters, seeds, tahini, coconut or avocado. However, when someone cooks for me or when I eat out, I don’t mind that the meal contains oil. Oil is definitely not unhealthy and some oils have actually many health benefits. Personally, I just love food in its purest form.

So how I cook without the oil?

FRYING

There’s nothing easier than oil-free frying - just swap the oil for water. It’s important to have a non-stick pan that you drizzle with water and prepare the meal as you are used to. And if it sticks to the bottom, just pour in more water or the veggie stock.

ROASTING

When I roast veggies such as the beetroot or the pumpkin I don’t use anything in place of oil. It’s true that the veggies dry out a bit but they become even sweeter. When I’m making sweet potato fries I soak them in the water before baking. And when I’m making regular potato fries, I cook the potatoes first and then bake them - it makes the fries perfectly crispy! 

DRESSINGS

I must admit that in most cases I use just tahini or avocado as the dressing. However, if you’d like to be more creative, there are endless possibilities! I love the combination of tahini + tamari + balsamic vinegar, peanut butter + sriracha + lemon juice + maple syrup or an easy cashew dressing.

SWEET RECIPES

I’ve been using coconut oil in my older sweet recipes a lot and sometimes I use it even now - there are certain recipes which just require oil. Other times I use nut butters, tahini, avocado, bananas, apple sauce or pumpkin purée (depends on the recipe).

That’s all for todays post! Hope you liked it and that you found it helpful. And if you have any oil-free tips as well, let me know in the comments!

VEGAN DOCUMENTARIES

VEGAN DOCUMENTARIES

MY TIPS HOW TO GO VEGAN

MY TIPS HOW TO GO VEGAN