Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

MEAT SUBSTITUTES

MEAT SUBSTITUTES

Často mi píšete, že byste rádi přešli na vegetariánství nebo dokonce na veganství, ale že se bojíte, že by vám chyběla chuť masa. Já sama jsem sice nikdy žádný masožravec nebyla, ale maso jsem jedla každý den a teď mi jeho chuť ani trochu nechybí - můžete mi totiž věřit, že je všechno jenom o zvyku. Jestli ale máte maso opravdu rádi, je jasné, že vám jeho chuť bude hlavně ze začátku chybět.

Naštěstí se ale dá chuťově nahradit úplně všechno, a proto bych se s vámi ráda podělila o svých pár tajných tipů!

ŘÍZEK

IMG_3692.JPG

Nejrůznějších veganských řízků a nuggetek se prodává spousta, ale většinou nemají úplně nejlepší složení. Mojí nejoblíbenější náhražkou klasického řízků je polotovar od značky Robi - je složený z vody, pšeničné bílkoviny, červené řepy, strouhanky, pšeničné mouky, rostlinného oleje a koření. Řízek si ale můžete jednoduše připravit i doma, a to například z tofu, sójového masa nebo dokonce houby portobello! Já jsem o vánocích dělala seitanový řízek, který se moc povedl, a proto jsem pro vás sepsala recept:

  • 1 hrnek pšeničné bílkoviny na přípravu seitanu
  • 3/4 hrnku vody
  • 2 polévkové lžíce tahini
  • 1 polévková lžíce tamari
  • 1 polévková lžíce lahůdkového droždí
  • 1 čajová lžička uzené papriky
  • 1 čajová lžička mletého česneku

Troubu si předehřejeme na 200°C.

Všechny ingredience na seitanový řízek dáme do mixéru a rozmixujeme do jemné konzistence.

Vzniklou směs necháme chvíli odstát a poté z ní vytvoříme řízky, které dáme na plech vyložený pečícím papírem a necháme péct přibližně 20 min.

Mezitím si připravíme ingredience na obalení - v jedné misce si smícháme lněné semínko s vodou, do další nalijeme mléko a do zbývajících dvou nasypeme mouku + strouhanku. Opečené seitanové řízky nejdříve namočíme do mléka, poté obalíme v mouce, v lněném semínku a nakonec ve strouhance.

Řízky vrátíme zpět do trouby na 10 min a poté můžeme podávat!

BURGER

IMG_3693.JPG

Luštěniny jsou jedny z nejzdravějších potravin na světě a jestli vám sami o sobě nechutnají, tak jsou právě burgery ideální způsob, jak je zakomponovat do jídelníčku. Můžete připravit čočkové, fazolové, přidat nejrůznější semínka, bylinky, ovesné vločky...možností je spousta a příprava je opravdu jednoduchá. Kromě luštěninových burgerů se dají připravit i tempehové a nebo si můžete koupit už hotový plátek. Opět je nekonečné množství značek prodávajících veganské burgery, proto určitě najdete tu, která bude vyhovovat právě vám. Moje nejoblíbenější jsou od Linda McCartney’s - mají fajn složení a až strašidelně reálnou chuť & konzistenci!

MLETÉ MASO

IMG_3694.JPG

Další produkt od Linda McCartney’s, který úplně zbožňuju, je mleté maso. Chuťově ani konzistencí byste nepoznali rozdíl, příprava je superjednoduchá, výživové hodnoty jsou na jedničku a složení také celkem fajn. Doma si můžete připravit “mleté maso” z čočky - stačí jen zalít trochou tamari a posypat kořením uzená paprika!

UZENINY

IMG_3695.JPG

Nejlepší náhražka uzeného masa je uzený tempeh, jelikož maso připomíná chutí a relativně i konzistencí. Uzené tofu chuť také celkem nahradí, ale konzistencí připomíná spíš tvrdý sýr. Co se týče párečků a klobásek, opět zbožňuju ty od Linda McCartneys, ale naopak mi vůbec nechutnaly Lunter nebo DM - proto bude nejlepší, když si sami vyzkoušíte, které budou vyhovovat vám.

RYBY

FullSizeRender.jpg

Ryby jsem měla vždycky moc ráda a vzdát se jich pro mě bylo ze všech živočišných produktů úplně nejtěžší. Jelikož je ale ryba kámoš a ne žrádlo, hned jsem se pustila do vymýšlení receptu, který by mi mého milovaného tuňáka nahradil. A rybí chuť se mi povedlo napodobit tak skvěle, že je to doteď jeden z mých nejoblíbenějších receptů (najdete ho zde)! Také jsem viděla, že se na puroshop.cz dají sehnat krevety, mušle nebo třeba rybí filety, ale s tím vám bohužel neporadím, protože jsem to nikdy nezkoušela.

To už by bylo pro dnešní článek všechno! Doufám, že se vám líbil a jestli máte i vy nějaké tipy, co čím nahradit, tak mi je určitě napište do komentářů! Zároveň mi dejte vědět, jestli byste měli zájem o podobný článek s mléčnými výrobky. Děkuju moc za přečtení a budu se na vás těšit zase příště!


I’ve received many messages saying that you’d love to go vegan but you’re scared you’d miss the taste of meat. To be honest, I’ve never been any kind of a meat eater but I was used to eating meat every day and now I don’t crave it at all. However, it’s highly probable that you’d truly miss the taste of the meat if you are a great fan of it.

Fortunately, everything can be substituted nowadays so now I’d love to share my secret tips with you!

BURGERS

IMG_3693.JPG

Legumes are one of the healthiest foods possible and if you don’t like eating them on their own, try a bean burger. You can also make a tempeh burger or you can try some pre-made patties. There are various brands selling vegan burgers so you’ll definitely find the one you’d like. My favourite ones are from Linda McCartney’s - they have nice ingredients and taste almost scarily real!

GROUND MEAT

IMG_3694.JPG

Another Linda McCartney’s product I absolutely love is the ground meat. You won’t find any taste & consistency difference, the preparation is supereasy, nutritional values are nice as well and the ingredients are pretty clean. You can also make homemade “ground meat” from lentils - just drizzle some tamari and sprinkle smoked paprika all over!

SMOKED MEAT

IMG_3695.JPG

The best substitution of the smoked meat is smoked tempeh as it has pretty similar taste and also consistency as meat. Smoked tofu is also a nice alternative but it tastes more like a cheese. When it comes to the sausages, my favourite ones are again by Linda McCartneys. However, I didn’t like the Lunter or DM ones at all - so you’ll have to find which brand works best for you.

FISH

FullSizeRender.jpg

I always liked fish and to give up on them was the hardest part when I was becoming vegan. Because of that I wanted to create something that would taste similar as my favourite tuna. And I actually managed to immitate the fishy taste so much it has become my favourite recipe! There are also many pre-made fish substitutes being sold but I’ve never tried them so I can’t recommend any.

That’s all for todays post! I hope you liked it and if you have any tips as well, write them down in the comments! Also, let me know if you’d like me to write something similar about the dairy products. Thank you so much for reading that post and I’ll see you in the next one!

DAIRY PRODUCTS SUBSTITUTES

DAIRY PRODUCTS SUBSTITUTES

FAT ON A VEGAN DIET

FAT ON A VEGAN DIET