Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

MY TIPS HOW TO GO VEGAN

MY TIPS HOW TO GO VEGAN

Poslední dobou mi čím dál tím častěji chodí otázky, jak přejít na veganství. Já jsem vegan už tři měsíce a považuji to za nejlepší rozhodnutí svého života - našla jsem totiž sama sebe.

A proto bych se teď s vámi ráda podělila o pár tipů, které by mohly pomoct i vám!

NASTUDUJTE SI ZÁKLADNÍ INFORMACE

Ať už děláte cokoliv, vždycky je důležité mít motivaci - proto si nejdříve nastudujte, jaký vliv veganství vlastně má. Moje nejoblíbenější dokumenty jsou Forks over Knifes, Earthlings nebo What the health, knížky The China study, Stávám se veganem nebo Vegan v kondici. Ve všech zmíněných zdrojích najdete zdravotní i etické důvody tak dobře vysvětlené, že bude přechod hned jednodušší. I já jsem sepsala přímo příručku k přechodu na rostlinnou stravu, kterou si můžete objednat zde.

INSPIRUJTE SE

Jestli zatím tápete, jaká jídla jíst, jak je připravovat nebo kombinovat, tak se inspirujte! Na Instagramu & Youtube se dá najít spousta skvělých profilů - moje nejoblíbenější jsou @maddielymburner @sarahlemkus (veganská maminka, která své děti vychovává vegansky od narození!) @bonnyrebecca nebo @tessbegg. Z českých profilů mám nejradši například @katy_blazcikova nebo @dewii.veg

POSLOUCHEJTE SVÉ TĚLO

Zároveň ale nezapomeňte na to nejdůležitější - poslouchat své vlastní tělo. To, že někdo přejde na veganství ze dne na den neznamená, že vy musíte také. I skladba jídelníčku, rozložení jídla, velikost porcí... dělejte to tak, aby to vyhovovalo právě vám.

NEŘEŠTE NÁZOR OSTATNÍCH

Když se někdo liší od většinové společnosti, lidé to vždycky hodnotí. Připravte se tedy na to, že se budete setkávat se spoustou narážek, komentářů a často i kritiky. Každý má ale právo na svůj názor a pokud vás ten váš dělá šťastné, tak nezáleží na tom, co si o něm myslí někdo jiný.

VYZKOUŠEJTE ROSTLINNÉ ALTERNATIVY

Já jsem od dětství jedla převážně rostlinnou stravu, proto mi ta živočišná chuťově nechybí. Jestli jste ale zvyklí jíst hodně masa, uzenin, sýrů nebo vajíček, vyzkoušejte jejich rostlinné alternativy! Je sice pravda, že nemívají úplně nejzdravější složení, ale chuťově nepoznáte rozdíl a do začátku vám to přechod rozhodně usnadní!

JEZTE VÍC

Základní chyba, kterou lidé často dělají, je to, že nejedí dostatečně. Rostlinná strava je totiž energeticky chudší, a proto se nebojte jíst často a opravdu velké porce!

BUĎTE KREATIVNÍ

Nevím, jak vám, ale já když si něco uvařím sama, chutná mi to o to víc! Proto se nebojte v kuchyni trochu experimentovat, vyzkoušejte různé druhy zeleniny, fazole, přílohy, oříšky, semínka...smíchejte, na co máte chuť a buďte kreativní!

SUPLEMENTUJTE VITAMIN B12

Vitamin B12 je obsažen pouze v živočišných produktech, proto je na veganské stravě nezbytné ho suplementovat. Já užívám vitamin B COMPLEX od Terranova health a pokud vás zajímá, jaké další doplňky stravy užívám, koukněte na článek zde.

NEBUĎTE NA SEBE PŘÍSNÍ

Jestli sníte něco, co obsahuje mléko nebo vejce, tak si to nevyčítejte, ale naopak to berte jako zkušenost. A i kdybyste třeba jen omezili živočišné produkty, už to bude mít velký vliv a máte být na co pyšní.

VYTRVEJTE!

Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že je všechno o zvyku, proto to nevzdávejte a vytrvejte. Věřte mi, že za pár dní si ani nevzpomenete, že jste někdy jedli jinak.

To už by bylo pro dnešní článek všechno. Doufám, že se vám líbil a schválně mi dejte vědět do komentářů, jestli plánujete jíst víc rostlinných produktů nebo dokonce přejít na veganství.

A já už se na vás budu těšit zase příště!


I’ve received many questions asking how to go vegan. I’ve been vegan for three months already and I consider that decision as the best decision of my life - in fact, I truly found myself.

So now I’d love to share with you my tips, which could help you as well!

DO YOUR OWN RESEARCH

No matter what you’re doing, it’s always important to have some kind of motivation - so firstly, do your own research. My favourite documentaries are Forks over Knifes, Earthlings or What the health and my favourite books are The China Study or The Thrive. You can find there all the important information which will help you with the transition.

GET INSPIRED

If you’re still wondering what to eat, how to prepare the meals or how to combine them, get inspired! There are tons of amazing Instagram & Youtube accounts you can follow - my favourite ones are @maddielymburner @sarahlemkus (who’s raising her children vegan!) @bonnyrebecca or @tessbegg.

LISTEN TO YOUR OWN BODY

However, don’t forget the most important thing - listen to your own body. It doesn’t mean that you have to go vegan overnight as someone else does. Also, the amount of food you eat, size of portions etc...just do your own thing!

FORGET ABOUT WHAT OTHER PEOPLE THINK

When someone differs from others, people always judge. So get ready to face rude comments and also criticism. We all have the right for our own opinion and if you’re doing what makes you happy, don’t care about other people.

TRY OUT PLANT BASED SUBSTITUTES

I’ve eaten predominantly plant based diet since I was a child so I don’t miss the taste of the animal based products at all. However, if you’re used to eating meat, cheese or eggs on a daily basis, try their plant based substitutes! It’s true that they don’t have the healthiest ingredients but it will make your transition way easier!

EAT MORE

The most common mistake people do is that they don’t eat enough. Plant based diet is lower in calories so don’t be afraid to eat regularly and a lot!

BE CREATIVE

I don’t know how about you but when I cook something for myself, it always tastes better! So don’t be afraid to experiment, try out various kinds of veggies, beans, grains, nuts, seeds... put it all together and be creative!

SUPPLEMENT WITH B12

Vitamin B12 is found only in animal based products so it’s important to supplement it. I’m using vitamin B COMPLEX by Terranova health and if you’d like to know what other supplements I use, look at the post up here.

DON’T BE SO HARD ON YOURSELF

If you unintentionally eat something containing milk or an egg, don’t be hard on yourself and take it as an experience. Also, if you just decrease the amount of animal based products in your diet, it will have a huge impact as well and you can be truly proud of yourself.

KEEP GOING!

I can tell from my personal experience that  it’s all about what you are used to - so keep going! Trust me that in few days you won’t even remember how you used to eat!

So that’s all for today´s post. I hope you liked it and let me know in the comments if you plan to incorporate more plant based meals or even to go vegan!

And I’ll see you in the next post!

OIL-FREE COOKING

OIL-FREE COOKING

THE SOY: IS IT HEALTHY?

THE SOY: IS IT HEALTHY?