Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

EGG SUBSTITUTES

EGG SUBSTITUTES

V minulých článcích jsem vám radila, jak chuťově nahradit maso a mléčné výrobky, a proto nemůžu vynechat ani vajíčka. Vajíčka jsem si ale schválně nechala až na závěr, jelikož je to s nimi trochu jiné. Mají opravdu široké využití - slouží jako pojidlo lívanců i zeleninových karbanátků, jsou základem sladkých i slaných receptů a nebo se z nich dají připravit samostatná jídla, jako například omeleta nebo míchaná vajíčka. Proto neexistuje žádná jedna univerzální potravina, která by vajíčko nahradila úplně ve všech receptech, ale naopak je možností celá řada.

A právě proto bych se o ně ráda podělila i s vámi

MLETÁ LNĚNÁ SEMÍNKA

FullSizeRender.jpg
 • 1 vajíčko = 1 polévková lžíce lněných semínek + 3 polévkové lžíce vody (smíchat v hrnku a nechat chvíli odležet - semínka vytvoří konzistenci gelu)

Mletá lněná semínka jsou asi moje úplně nejoblíbenější náhražka vajíček - díky své neutrální chuti se totiž dají použít jak do sladkých dezertů (lívance, koláče, dorty...), tak i do slaných jídel (zeleninové karbanátky, falafel...). Navíc jsou lněná semínka skvělým zdrojem vlákniny, omega 3 mastných kyselin, bílkovin, vitamínů (B, C, E) a minerálních látek (železo, draslík, vápník a hořčík).

CHIA SEMÍNKA

FullSizeRender.jpg
 • 1 vajíčko = 1 polévková lžíce lněných semínek + 3 polévkové lžíce vody (smíchat v hrnku a nechat chvíli odležet - semínka vytvoří konzistenci gelu)

Příprava i využití chia vajíčka jsou úplně stejné, jako lněného. Mě osobně ale chia vajíčko vyhovuje spíš ve sladkých receptech, do těch slaných (zeleninové karbanátky) používám jako pojidlo radši chia protein - opět stačí jen rozmíchat s vodou a na www.vitalfactory.cz ho seženete se slevou 5% po zadání kódu “TEREZAS5”.

CIZRNOVÁ MOUKA

FullSizeRender.jpg
 • 1 vajíčko = 1 polévková lžíce cizrnové mouky + 3 polévkové lžíce vody

Cizrnová mouka se hodí jako pojidlo do slaných receptů, například do různých zeleninových karbanátků nebo do falafelu. Zároveň se z ní dá udělat i omeleta, kterou jsem já sama ale zatím nezkoušela. Proto jestli máte nějaký osvědčený recept, určitě se se mnou podělte v komentářích!

BANÁN

FullSizeRender.jpg
 • 1 vajíčko = 1/2 rozmačkaného banánu

Banán je hodně sladký, a proto se dá pochopitelně použít jen do sladkých receptů (banánový chléb, muffiny, sušenky, lívance...). Má výraznou chuť, která je relativně dost cítit, ale velkou výhodou je, že už se většinou nemusí použít žádné další sladidlo.

JABLEČNÉ PYRÉ

FullSizeRender.jpg
 • 1 vajíčko = 1/4 hrnku jablečného pyré

Jablečné pyré funguje úplně stejně, jako banán, proto záleží jen na vás, jakou chuť máte radši.

DÝŇOVÉ/ BATÁTOVÉ PYRÉ

FullSizeRender.jpg
 • 1 vajíčko = 1/4 hrnku dýňového/batátového pyré

Dýňové nebo batátové pyré jsou ideální náhražkou vajíčka do pečení, a to jak do sladkých (muffiny, buchty), tak i do slaných (slané muffiny, chléb) jídel.

TOFU

FullSizeRender.jpg
 • 1 vajíčko = 1/4 hrnku hedvábného tofu

Hedvábné tofu je hodně krémové a hodí se především do receptů, které vyžadují bílek (lívance, muffiny, cheesecake) nebo se z něj dá připravit majonéza a nejrůznější dresinky.

Z firm tofu se zase dají připravit míchaná vajíčka, přičemž můj nejoblíbenější recept najdete v mém třetím E-BOOKU #LevněZdravěChutně.

To už by bylo pro dnešní článek všechno! Doufám, že se vám líbil a jestli máte i vy nějaké tipy, jak vajíčka nahradit, tak mi je určitě napište do komentářů!

Děkuju moc za přečtení a budu se na vás těšit zase příště!


In the previous posts I talked about how to substitute meat and dairy products so I’d like to dedicate todays post to eggs. I am mentioning the eggs at the end on purpose as it’s a little bit different when it comes to them. In fact, they can be used various ways - they can serve as a binder in both pancakes and veggie patties, they are the main ingredient in most sweet and savoury baked goods and you can also make meals from them, such as scrambled eggs or the omelette. So basically, there’s no universal food that could replace egg in all kinds of recipes but there’s actually a wide range of possibilities.

So now I’d love to share them with you!

GROUND FLAX SEEDS

FullSizeRender.jpg
 • 1 egg = 1 tablespoon of ground flax seeds + 3 tablespoons of water (mix it together in a mug and let it set for a while - the seeds create a gel-like consistency)

Ground flax seeds are possibly my favourite egg replacement - they have a neutral taste so they can be used in both sweet (pancakes, pies, cakes) and savoury (veggie patties, falafel) recipes. Also, they are an important source of calcium, omega 3 fatty acids, protein, vitamins B, C, E and minerals (iron, potassium, calcium and magnesium).

CHIA SEEDS

FullSizeRender.jpg
 • 1 egg = 1 tablespoon of chia seeds + 3 tablespoons of water (mix it together in a mug and let it set - the seeds create a gel-like consistency)

Both the preparation and the usage of the chia egg are similar to the flax egg. Personally, I prefer chia egg in sweet recipes, into the savoury ones (such as vegan patties) I rather use the chia protein powder - again, you just need to whisk it together with some water and you’ll get 5% off by entering the code “TEREZAS5”.

CHICKPEA FLOUR

FullSizeRender.jpg
 • 1 egg = 1 tablespoon of chickpea flour + 3 tablespoons of water

Chickpea flour serves as a binder in savoury recipes such as patties or falafels. Also you can make a chickpea omelette but personally, I’ve never tried it. So if you have any proven recipe, let me know in the comments!

BANANA

FullSizeRender.jpg
 • 1 egg = 1/2 of mashed banana

Banana is very sweet so it can be used solely in sweet recipes (banana bread, muffins, cookies, pancakes...). It has a very strong flavour that you can taste a lot but the advantage is that you don’t have to use any other sweetener.

APPLE PURÉE

FullSizeRender.jpg
 • 1 egg = 1/4 cup of apple purée

Apple purée has the same effect as the banana so it’s up to you which taste do you prefer.

PUMPKIN/ SWEET POTATO PURÉE

FullSizeRender.jpg
 • 1 egg = 1/4 cup of pumpkin/sweet potato purée

The pumpkin or the sweet potato purée are perfect egg substitute for baking both sweet (muffins, pies) and savoury (savoury muffins, bread) dishes.

TOFU

FullSizeRender.jpg
 • 1 egg = 1/4 cup of the silken tofu

The silken tofu is very creamy and it serves best in recipes that require egg whites (pancakes, muffins, cheesecake) or you can also make mayonnaise and various dressings out of it.

Firm tofu can be used for scrambled eggs.

That’s all for today´s post! I hope you liked it and if you have any egg replacement tips as well, write them down in the comments!

Thank you so much for reading that post and I’ll see you in the next one!

PROTEIN ON A VEGAN DIET

PROTEIN ON A VEGAN DIET

FAT ON A VEGAN DIET

FAT ON A VEGAN DIET