Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

DIET UPDATE (6 MONTHS VEGAN)

DIET UPDATE (6 MONTHS VEGAN)

 ,,Byla jsem si jistá, že tahle chvíle jednou přijde, ale teď tomu pořádně nemůžu ani uvěřit. Tak moc jsem se těšila, až se o to s vámi konečně podělím.

Moji milí, jsem veganka.”

Přesně si pamatuji to nadšení, když jsem psala tyhle řádky a pořádně se mi ani nechce věřit tomu, že už je to půl roku. Půl roku od toho, co jsem konečně našla styl stravování, který mi vyhovuje, a především životní filosofii, která mě naplňuje. Přehodnotila jsem své priority, změnila jsem svůj styl života i způsob myšlení. Začala jsem se víc zajímat o ekologii, používám jen netestovanou kosmetiku a celkově se snažím žít minimalisticky.

Vlastně se mi zdá, jako bych byla vegan celý život, jako bych tak nějak našla sama sebe.

IMG_4931.JPG

Proto jestli by vás některé z těchto témat zajímalo víc, dejte mi vědět do komentářů - v dnešním článku se totiž zaměříme hlavně na změny v jídle a na to, jak v současné době jím.

Od 11.11. 2016 jsem byla z etických důvodů vegetariánka - po zhlédnutí pár dokumentů už jsem prostě nedokázala brát maso jen jako produkt. Ve skutečnosti mi maso nikdy ani pořádně nechutnalo a vlastně jsem ho jedla jen proto, že mě každý strašil, že vegetariánům chybí bílkoviny, a tak jsem neměla velký problém se ho vzdát. Sýry jsem také jedla málo a vajíčka jsem sice jedla denně, ale postupem času jsem na ně přestala mít chuť a do pečení jsem radši používala rostlinné alternativy. Jediný živočišný produkt, na kterém jsem byla ale opravdu závislá, byl tvaroh.

FullSizeRender.jpg

Možná si teď říkáte, že jsou přeci daleko lepší nevegan jídla, ale já jsem hodně konzervativní a tvaroh jsem byla zvyklá jíst každý večer několik let. Po půl roce od mého posledního tvarohu ale můžu s klidem říct, že mi jeho chuť ani trochu nechybí a že je všechno opravdu jen o zvyku. Navíc se mi podařilo vymyslet chuťově dost přesnou kopii, což je důkaz toho, že se na veganské stravě dá nahradit opravdu úplně všechno, a proto se nemusíte bát, že by vám nějaký živočišný produkt chyběl. Přesto ale tímhle článkem nechci do veganství nikoho nutit. Respektuji, že každému vyhovuje něco jiného, proto to berte spíš jako inspiraci a hlavně nezapomeňte poslouchat svoje vlastní tělo.

A jak tedy teď jím teď já?

Hlídám si, abych měla vyvážený příjem sacharidů, bílkovin i tuků, ale přesně si kalorie ani makra nepočítám. Snažím se, aby byla moje jídla vyvážená, rozmanitá a také co nejbarevnější (protože čím víc barev, tím víc antioxidantů!). Jím hlavně potraviny, které nejsou průmyslově zpracované (zelenina, ovoce, oříšky, semínka, rýže, batáty, cizrna, fazole a podobně), protože právě jídlo v té nejpřirozenější podobě mi chutná úplně nejvíc - miluju, když vynikne jeho pravá chuť. S tím souvisí i to, že skoro nepoužívám dochucovadla a vůbec nepoužívám olej (podrobné vysvětlení proč najdete zde). Jím pravidelně šestkrát denně a moje tělo už je na to tak navyklé, že v časy, kdy jím, mívám většinou hlad. I když ale hlad zrovna nemám, stejně si alespoň něco malého dám, protože veganská strava je energeticky chudší, a tak je opravdu nutné jíst dostatečně.

FullSizeRender.jpg

Každé ráno si dělám nejdřív čaj (seznam mých nejoblíbenějších najdete zde) a přibližně půl hodiny potom snídani. K snídani si většinou dělám nějaký z receptů, které najdete u mě na blogu - nejčastěji ovesnou kaši s ovocem, oříšky a ořechovým máslem. Moje další oblíbené sladké snídaně jsou lívance nebo například rozpečená batáta. Ze slaných snídaní zbožňuju hlavně míchaná tofu vajíčka, na která najdete recept v E-BOOKU.

IMG_3557.JPG
IMG_4280.JPG
IMG_2521.JPG

Přes oběd většinou nebývám doma, a tak s sebou všude nosím krabičky. Vždycky se jedná o nějakou jednoduchou rychlovku složenou z různých druhů zeleniny, přílohy (quinoa, rýže, pohanka, brambory, batáty), bílkoviny (tofu, tempeh, robi maso, seitan, fazole, cizrna) a zdroje zdravých tuků (tahini, avokádo, oříšky a semínka). Jestli by vás zajímaly konkrétní kombinace, tak koukněte na mé Instastories do archivu FOOD, kde najdete spoustu inspirace. Na večeři už většinou bývám doma a často vymýšlím & zkouším nové recepty - moje nejoblíbenější najdete zde.

IMG_4736.JPG
IMG_0274.JPG
IMG_5028.JPG
IMG_4929.JPG

Na svoje svačinky nedám dopustit a přes den si dávám 3 svačiny - dopoledne, odpoledne a po večeři. Seznam mých 20 nejoblíbenějších najdete zde, ale momentálně nejvíc zbožňuju čokoládovo/kokosové proteinové kuličky, domácí skořicové proteinové tyčinky, domácí Complete cookie, domácí zmrzlinu, večerní chlebík s domácí čokoládovou proteinovou pomazánkou, toasty s arašídovým máslem, večerní chlebík s domácím tvarohem nebo třeba nějaké kupované proteinové tyčinky (jejich recenzi najdete zde). K poslední svačině si ještě navíc dávám nějaký svůj oblíbený protein s mandlovým mlékem.

IMG_3498.JPG
IMG_4427.JPG
IMG_4468.JPG
IMG_4742.JPG
IMG_0846.JPG

To už by bylo k mému jídelníčku všechno. Pokud byste měli nějaké další otázky, tak mi určitě napište do komentářů! Také mi dejte vědět, jestli byste měli zájem o článek s tipy na nějaké konkrétní potraviny nebo moje oblíbené produkty.

Děkuju moc za přečtení dnešního článku, doufám, že se vám líbil a budu se těšit zase příště!

 


“I was sure this moment would come but now I can’t even believe it actually did. Oh my, how much I’ve been looking forward to share it with you.

My friends, I’m a vegan.”

I can remember pretty exactly how excited I was feeling when I was writing these words and I absolutely can’t believe it’s been already six months since that. Six months since I finally found the diet that suits me perfectly and mainly the life philosophy I swear by. I changed my lifestyle, priorities and even the way of thinking. I’m more aware of the ecology, I’m using only non-tested cosmetics and I’m basically trying to live minimalistic.

In fact, it feels like I’ve been vegan my whole life, like I finally found myself.

IMG_4931.JPG

So if you are interested in some of these topics, let me know - today we will concentrate mainly on the food and my current eating habits.

I’ve been vegetarian since 11th November 2016. My reasons for that transition were purely ethical because I stopped seeing meat only as a product. In fact, I’ve never actually liked the taste of meat so it wasn’t any problem for me to avoid it.  I also ate the cheese only rarely and even though I was using eggs pretty often, I somehow stopped craving them. The only animal product I ate at the time was a quark.

FullSizeRender.jpg

You’re now probably wondering why the quark when there is much tastier non-vegan food but I’m a highly conservative person and I was used to eating it every single day for many years. However, now I can honestly say that I don’t miss the taste at all and that everything is just a creature of habit. Moreover, everything can be substituted and I managed to create a vegan quark which tastes almost the same so you don’t need to be scared you’d miss the taste of a certain animal product. On another note, I’d like to acknowledge that I don’t want to force anyone into the veganism. I respect that we are all different so take that post as an inspiration and don’t forget to listen to your own body.

And what’s my way of eating?

I look after eating sufficient amount of carbs, protein and healthy fats. However, I don’t count calories or macros. I’m trying to have a balanced diet and I eat predominantly non-processed food (veggies, fruit, legumes, potatoes, rice, nuts, seeds...). I love food in its purest form so I rarely use any condiments and I don’t use oil at all (if you’re interested why, take a look up here). I eat six times per day and I’m often hungry during these times but if I’m not, I still eat at least something small - the vegan diet is lower in calories so it’s important to eat enough.

FullSizeRender.jpg

I start my morning with a cup of tea and then I have breakfast. I often make some recipe you can find on my blog - my favourite one is oatmeal with fruit, nuts and nut butter. Another sweet breakfast I love are pancakes or stuffed sweet potatoes. My favourite savoury breakfast is a scrambled tofu.

IMG_3557.JPG
IMG_4280.JPG
IMG_2521.JPG

Usually I’m not at home during the lunch time so I take my food along with me. My meal boxes consist of some source of carbs (quinoa, rice, buckwheat, potatoes, sweet potatoes), some protein (tofu, tempeh, robi meat, seitan, beans, chickpeas) and a healthy fats (tahini, avocado, nuts and seeds). For dinner I’m usually at home and that’s when I’m creating & trying out new recipes - you can find my favourite ones there.

IMG_4736.JPG
IMG_0274.JPG
IMG_5028.JPG
IMG_4929.JPG

I am a huge snacker and I snack 3 times a day. You can find the list of my favourite snacks here but at the moment I’m obsessed with coconut/chocolate protein bites, homemade cinnamon protein bars, homemade Complete cookie, homemade nice cream, homemade chocolate protein spread, toasts with peanut butter, homemade quark or some store-bought protein bars. Along with the last snack I go for a protein shake.

IMG_3498.JPG
IMG_4742.JPG
IMG_0846.JPG
IMG_4427.JPG
IMG_4468.JPG

That’s all for that post. If you have any more questions, write them down in the comments! Also, let me know if you’d like some tips on my favourite products.

Thank you so much for reading that post, I truly hope you liked it and I’ll see you in the next one!

REVIEW: PLANT BASED MILK

REVIEW: PLANT BASED MILK

REVIEW: NUT BUTTERS

REVIEW: NUT BUTTERS