Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

DAIRY PRODUCTS SUBSTITUTES

DAIRY PRODUCTS SUBSTITUTES

K článku o rostlinných náhražkách masa z minulého týdne mi přišla spousta pozitivních zpráv, a proto je tady slibované pokračování! Jestli jste článek nečetli a jediný důvod, proč nejste vegani, je strach, že by vám chyběla chuť masa, tak klikněte sem - v článku totiž najdete jak se dají nahradit například řízky, ryby nebo uzeniny tak, abyste chuťově nepoznali rozdíl.

V dnešním článku se ale zaměříme na jiný oblíbený živočišný produkt, a tím jsou mléčné výrobky.

MLÉKO

IMG_3888.JPG

Nahradit klasické mléko nemůže být jednodušší - sójové mléko už dnes seženete téměř v každé trafice a kavárny ho nabízejí úplně bežně. Dále existují mléka ovesná, rýžová, kokosová, konopná, maková, mandlová...Možností je opravdu spousta, stejně jako značek. Jednotlivé značky se od sebe ale dost liší a to jak chutí, tak konzistencí. Já jsem si například dřív kupovala mandlové mléko Alpro, ale po tom, co jsem vyzkoušela Ecomill, už Alpro vůbec nemůžu pít - je opravdu hodně řídké a vodové, zatímco Ecomill je krásně krémové. Mléko si můžete vyrobit i domácí, to jsem ale zatím nezkoušela.

MÁSLO

IMG_3889.PNG

V obchodech se zdravou výživou se prodávají přímo veganská másla, která mají chuť i konzistenci jako ta klasická. Většinou ale nemívají zrovna nejlepší složení, a proto radši používám semínková másla (do slaných receptů se skvěle hodí slunečnicové/ dýňové) nebo tahini. Na smažení a pečení se dá místo másla použít například kokosový olej.

JOGURTY

IMG_3890.JPG

S jogurty je to hodně podobné, jako s mléky. Nejznámější jsou asi sójové jogurty, ale pozor - u některých značek je až moc cítit sója (já mám nejradši Sojade nebo Provamel). Také jsou sójové jogurty řidší, než ty klasické, proto jestli máte radši krémovější konzistenci, vyzkoušejte jogurty kokosové. Výborné jsou také NEJOGURTY od NEMLÉKO - chutnají naprosto přesně, jako klasické jogurty a dokonce se prodávají i v různých ovocných příchutích.

TVAROH

IMG_2647.JPG

Znám jen jedinou značku prodávající tvaroh, a tou je Provamel. Chuťově je úplně boží, ale konzistencí mi připomíná spíš takový hustší jogurt. Proto si radši dělám tvaroh domácí, který má tuhou konzistenci i typickou lehce nakyslou chuť (recept najdete zde).

SÝR

IMG_2978.JPG

Veganské plátkové sýry už běžně seženete v supermarketech a většinou chutnají úplně stejně, jako ty klasické. Dokonce se v troubě i roztékají, proto se skvěle hodí jako náhrada na pizzu nebo toast. Jejich složení ale nebývá zrovna nejlepší, proto bych doporučovala kupovat si je spíš výjimečně. Já si nejradši dělám sýry domácí, například kešu parmezán nebo ricottu, na kterou najdete recept zde. Jako posyp na těstoviny (a vlastně i všechno ostatní) používám jen lahůdkové droždí - má božsky sýrovou chuť a spoustu bílkovin!

MAJONÉZA

IMG_4986.JPG

Nejrůznější majonézy vídám v obchodech se zdravou výživou často, ale nikdy jsem je nezkoušela - dělám si totiž domácí, která chutná úplně stejně, jako klasická a navíc je plná bílkovin!

ZMRZLINA

IMG_3076.JPG

Výborné veganské zmrzliny seženete například v Globusu, a to jak nanuky, tak dokonce v kornoutku. Přesto ale není nic jednoduššího, než udělat si zmrzlinu domácí - jediné, co potřebujete, je pár zralých zmražených banánů. Já si zmrzlinky dělám opravdu často, a proto na blogu najdete recepty na spoustu příchutí. Mojí nejoblíbenější, extračokoládovou, ale najdete v mém E-BOOKU LEVNĚ, ZDRAVĚ, CHUTNĚ. 

To už by bylo pro dnešní článek všechno! Doufám, že se vám líbil a jestli máte i vy nějaké tipy, co čím nahradit, tak mi je určitě napište do komentářů! Děkuju moc za přečtení a budu se na vás těšit zase příště!


I’ve received many positive reactions on the post about meat substitutes from the last week so here is the promised sequel! If you haven’t read the post yet and the only reason you are not a vegan is the fear you’d miss the taste of the meat, then click here - you can find there how to substitute burgers, fish or smoked meat so that you won’t find any difference.

However, today we’ll look at another highly popular animal product - the dairy products.

MILK

IMG_3888.JPG

It can’t be easier to substitute classical milk - you can find soy milks in almost every shop and cafés often have that option as well. There is also oat milk, rice milk, coconut milk, hemp milk, poppy seed milk, almond milk... The possibilities are endless as well as the brands selling them. Also, you can make your own milk at home but I’ve never tried it.

BUTTER

IMG_3889.PNG

Health food stores often sell vegan butters which have same taste & consistency as the classical ones. However, they mostly don’t contain the best ingredients so I rather use seed butters (I love using sunflower or pumpkin one) or the tahini. For frying and baking can be used the coconut oil.

YOGHURT

IMG_3890.JPG

Yoghurts are almost similar case as the milks. Best known are soy yoghurts but be careful - the soy flavour can be too intense in some cased. Also, soy yoghurts are not that thick so if you prefer creamier consistency, I’d recommend rather coconut yoghurt.

QUARK

IMG_2647.JPG

The only brand selling vegan quark I know is the Provamel. The taste’s delicious but the consistency is more like a yoghurt. So I rather go for my homemade quark which has that traditional thick concistency (the recipe’s here).

CHEESE

IMG_2978.JPG

You can usually find vegan cheese in regular supermarkets and they often taste absolutely similar as the regular cheese. They even melt in the oven so they can be used on pizza or toast. However, the ingredients are often not that clean so I rather make a homemade cheese, for example the cashew parmesan or the ricotta for which you can find the recipe here. On top of pasta (and actually on everything else) I usually use just nutritional yeast - it has a lovely cheesy taste and a lot of protein as well!

MAYONNAISE

IMG_4985.JPG

There are many brands selling vegan mayo but I’ve never tried any of them - I prefer my homemade recipe which tastes exactly like the real thing and it has a lot of protein!

ICE-CREAM

IMG_3076.JPG

There’s nothing easier than to make a homemade ice cream - the only thing you need are few frozen bananas. I make nice creams pretty regularly as I absolutely love them and you can already find many recipes on my blog.

That’s all for todays post! I hope you liked it and if you have any tips as well, write them down in the comments! Thank you so much for reading that post and I’ll see you in the next one!

REVIEW: NUT BUTTERS

REVIEW: NUT BUTTERS

MEAT SUBSTITUTES

MEAT SUBSTITUTES