Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

TUESDAY TALKS: NIKOLETA KOVÁČOVÁ (@surovadcerka)

TUESDAY TALKS: NIKOLETA KOVÁČOVÁ (@surovadcerka)

NIKOLETA KOVÁČOVÁ

  • blogerka & youtuberka známá jako ,,Surová dcerka”, ambasadorka Happy cow Bratislava, social media manager, modelka

 

jídla bez kterých nemůžu žít: Rajčiny, krémové rajčinové rizoto a  Neapolská pizza marinara

Můj nejoblíbenější recept: To krémové rajčinové rizoto s cuketou a baklažánom

Nikdy bych nesnědla: surovú cibuľu

Na večeři bych šla nejradši s: mojím priateľom

Má quilty-pleasure: paprikové chipsy

 

Milá Nikoleto, vítám Tě v sérii #TuesdayTalks a moc děkuji, že jsi přijala mé pozvání. Mohla by jsi se nám prosím krátce představit?

Som slovenská vegan blogerka žijúca teraz v Prahe. Povodne som z Piešťan. Okrem blogovania a natáčania videí o vegánstve, receptov a vlogov pracujem ako social media manager v digitálnej agentúre. Píšem texty, fotím a spravujem sociálne siete mojich klientov. Ďalším mojim projektom je aj veganizuj.sk, kde sa snažím priniesť viac vegánskeho jedla aj do Slovenských reštaurácií.

Jak dlouho jsi veganka a co tě k tomu přivedlo?

Vegánkou som 5 rokov. Počas modelkovskej práce v Indii som musela kvôli okolnostiam zmeniť stravu, lebo som sa nemohla stravovať jako som bola zvyknutá. Chcela som aj zmenu - pestrejšiu stravu ako high proteínovú akú som ako modelka mala. A chcela som niečo schudnúť už natrvalo s čím mi high protein strava nepomáhala, len ma viedla k prejedaniu a jojo efektu. Tak ma okolnosti v Indii priviedli na stopu vegánstva a začala som sa tak stravovať, zisťovať viac o etike a ekológii kvôli čomu som vegánom teraz.

Pozorovala jsi na sobě nějaké změny po přechodu na veganství?

Veľa zmien bolo okamžitých - skvelý spánok a jeho malá potreba, veľa energie, lepšia nálada, lepšie trávenie ale napríklad aj zhoršenie akné alebo pocit nafúknutého bruška. Tieto veci za pár mesiacov prešli. Z dlhodobejších sa mi postupne zlepšil krvný tlak, ktorý som mala nízky. Zbavila som sa anémie a teraz možem darovať krv. Mám peknejšiu pleť ako predtým, krajšie nechty aj vlasy. A postupne som aj niečo schudla a čo je najdôležitejšie, bez obmedzovania sa. Takže sa mi bez námahy darí váhu udržiavať. Tých benefitov bolo mentálne aj fyzicky veľa.

Jak na veganství reaguje tvá rodina a okolí?

Keďže som už bola dospelá, tak to prijali bez problémov. Rodina bola zvyknutá, že si robím veci po svojom. Mamina dokonca tiež začala jesť vegánsky. Nejaké tie vtípky sa doma ozvú, ale celkovo je vegánstvo v rodine maximálne tolerované. Okolie je rôzne, ale aj moji kamaráti to zobrali v pohode a veľa z nich sa odvtedy stalo vegetariánmi alebo mäso obmedzilo.

S jakými argumenty proti veganství se setkáváš nejčastěji? A jak na ně reaguješ?

Že aj rastliny cítia bolesť. Že ak nie sú zvieratá na jedenie, tak na čo? Že ak budeme jesť len rasťliny tak nebude dosť jedla, alebo nás zjedia kravy...Klasické nedomyslené karnistické komentáre, aké vída každý vegán. Keď už sa niektorá otázka - argument moc opakuje, tak natočím video - aby som nemusela stále dookola odpisovať na tie argumenty, ale len poslala video odpoveď hah. Celkovo sa snažím reagovať vždy s chladnou hlavou a rozumne. Hádky sú zbytočné. Takže ak niekto hádku chce a hovorí príliš veľké hlúposti, tak ho ignorujem a nereagujem. Je to potom strata času.

Hodně cestuješ - jak to děláš s jídlem na cestách? Není veganství omezující?

Už som prišla na to, že sa všade dá nejak prežiť. Aj keď obmedzene, ako napríklad v Japonsku. Vždy sa snažím pripraviť si nejaké jedlo pre prípad núdze a mať prehľad, aké lokálne jedlo je aj vegánske. Pomáha aj Happy Cow. Teraz to už neberiem nijak obmedzujúco. Zvykla som si a automaticky som pripravená na čokoľvek. Aj keby som mala jesť len oreo na letisku.

Myslíš si, že se na veganské stravě musí užívat suplementy? Bereš i ty nějaké výživové doplňky?

Beriem vitamín B12 a teraz aj vitamín D, odkedy začala jeseň. Ideálne by mal človek suplementovať minimálne. Vitamín B12 je nutnosť, inak sa dá všetko pekne vyskladať. Ale sama viem, že nie kaźdý deň mám dokonalý jedálniček a určite je lepšie suplementovať, ak človek vie, že niečo nestíha pokryť stravou. Žijeme celkom náročné životy, kedy je ledva čas na jedlo. Takže ďaleko od ideálneho stavu.

Můžeš nám prosím popsat, jak vypadá tvůj běžný "den na talíři"? Hlídáš si nějakým způsobem svůj jídelníček?

Snažím sa jesť pestro, takže asi ani taký bežný deň nemám. Raňajky mávam najčastejšie asi sladké - ovocné. Zvyčajne nejaká kaša alebo iné obilniny s ovocím, semienkami, orieškami. Obed často vyriešim v práci - nejaké nudle tofu a zeleninou s kolegami alebo polievka. Večer si doma zase uvarím na čo máme chuť - to sú často nejaké cestoviny so zeleninou, tofu a avokádovou omáčkou. Teraz obľúbené jedlo môjho priateľa. Jedálniček som si strážila zo začiatku, teraz už to nerobím. Mám to viac v oku a ani ma to nebaví stále riešiť. Po rokoch soms a už naučila ako mám asi jesť.

Je nějaký živočišný produkt, který ti vyloženě chybí nebo si myslíš, že už se dnes dá chuťově nahradit všechno?

Mne našťastie nechýba nič. Nikdy som nebola extra na syr ani nič podobné. Mať dokonalú alternatívu za praženicu by bolo super, tam sa celkom ťažko nahrádza tá štruktúra a ľahkosť. Takže určite je čo zlepšovať, ale tých alternatív je teraz už dosť, takže si každý niečo nájde ak potrebuje.

A na závěr - jaká by byla Tvá rada č.1 pro někoho, kdo chce přejít na veganství?

Pustiť sa do toho postupne. Zamerať sa vždy na jednu vec - tému - úlohu, až potom na ďalšie. Vegánstvo toho obsahuje veľa a ide o kompletnú zmenu životného štýlu. Také niečo väčšina ľudí nezvládne nárazovo. Takže malé kroky, aby človek nestratil pevnú pôdu pod nohami. Postupne vysadzovať potraviny, a postupne hľadať nové recepty by mohol byť taký prvý krok. Človek nesmie zostať hladný, lebo to nezvládne.

TUESDAY TALKS: KAMILA LINDOVÁ (CAMIE)

TUESDAY TALKS: KAMILA LINDOVÁ (CAMIE)

TUESDAY TALKS: VLADIMÍRA OSADNÍKOVÁ

TUESDAY TALKS: VLADIMÍRA OSADNÍKOVÁ