Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

TUESDAY TALKS: SARA TICHA

TUESDAY TALKS: SARA TICHA

SARA TICHA

  • instruktorka jógy
 3 jídla, bez kterých nemůžu žít: Falafel, koláče a matcha latte

Nejoblíbenější recept: Mamina strudla

Nikdy bych nesnědla: Mäso

Na večeři bych šla nejradši s: Mojimi starými rodičmi

Moje guilty-pleasure: hranie sa s jedlom a jedenie rukami hahah

 

Milá Sáro, moc děkuju, že jsi přijala mé pozvání do #TuesdayTalks. Jseš mojí velkou inspirací, a to “on and of the mat”. Mohla by jses nám prosím krátce představit?

Ja ďakujem že si ma pozvala:) Volám sa Sára, som zo Slovenska ale žijem kade tade, avšak najmä vo Viedni. Vyštudovala som medzinárodný manažment ale našla sim sa v učení jógy a meditácie. Taktiež mám blog na Instagrame kde rada zdieľam svoje myšlienky a iné kreatívne výlevy v podobe fotiek a videí a krátkych textov.

Jak jsi se k józe dostala a jak vypadaly tvé začátky? Kdy jsi se rozhodla udělat si instruktorský kurz a jak tento kurz probíhal?

Jógu som začala cvičiť v malinkom štúdiu v Bratislave spolu s mojou mamou a mojim bratom keď som mala osemnásť rokov. Pokračovala som aj po tom ako som sa presťahovala do Viedne, ale nie tak intenzívne ako teraz. Raz do týždňa som chodila na kurz, pár krát som si aj doma zacvičila ale nič vážne. Celé sa to zmenili ma jednom jóga retreate kde som tejto tradícii úplne prepadla a rozhodla sa praktikovať jógu každý deň. Zistila som že ma pozitívne ovplyvňuje nielen fyzicky ale aj psychicky, naučila som sa že keď chcem som schopná dokázať oveľa viac ako si myslím a čo je najdôležitejšie- strašne ma to všetko bavilo. Kurz som si urobila hneď po tomto retreate aby som sa dozvedela o jóge ešte viac.

Jak vypadá tvoje jógová praxe v současné době? Na jaký styl jógy se zaměřuješ? Kolikrát týdně ji cvičíš? Sportuješ i jinak?

Postupom času sa cvičenie jógy premenilo na životný štýl. Praktikujem jógu každý deň tým ako sa správam k sebe a ostatným okolo, ako sa stravujem, a starám o svoje telo a myseľ. Čo sa týka fyzického cvičenia, robím najmä vinyasa flow jógu ale páči sa mi viacero štýlov. Okrem toho si rada zabehám a nedávno som začala s thai boxom.

Učíš převážně ve Vídni, kde také žiješ - proč zrovna tam? Plánuješ nějakou lekci i v Česku?

Vo viedni žijem už šesť rokov a do minulého roka som učila iba tam. Avšak čím dalej tým viac sa snažím chodiť aj do Čiech a na Slovensko. Budúci rok sa budem sťahovať do Prahy takže tam určite nejaké lekcie budú.😜

Jak vypadá tvůj běžný den? Kolik lekcí týdně odučíš?

Rada vstávam skoro- ráno je moja oblúbená časť dňa. Spravím si čaj, píšem do denníku, meditujem a cvičím. Potom nasleduje práca na počítači, schôdzky a učenie. Prvé dva roky som učila okolo dvadsať lekcií do týždňa, teraz maximálne desať.

Vypadá to, že máš opravdu nabitý program. Máš někdy čas i na relax? Jakým způsobem nejradši relaxuješ?

Čas na relax a dobitie bateriek si človek urobiť musí:) Tým že si prácu ťahám všade so sebou (v telefóne) je občas náročné oddeliť pracovný a súkromný život, ale postupne sa v tom zlepšujem. Naučila som sa neriešiť robotu hneď ráno a večer. Rada nechám telefón v taške a čítam si, pozerám filmy alebo počúvam podcasty. Keď je príležitosť rada idem do prírody alebo len na prechádzku.

Jak vypadá tvůj ,,den na talíři”? Lidé praktikující jógu bývají často na rostlinné stravě -  vyznáváš také nějakou alternativní formu stravování?

Už zhruba päť-šesť rokov nejem mäso a posledné tri roky ani mliečne výrobky a vajíčka. V zásade jem to čo mi chutí a z čoho sa cítim najlepšie. Jedna z vecí ktoré sa človek pri jóge naučí je načúvať vlastnému telu a aj keď som mäso prestala jesť s etických dôvodov, so zvyškom (mlieko, vajcia) som skončila lebo to môjmu tráveniu neprospievalo. Vegánom by som sa nenazval lebo svoju diétu až tak striktne neberiem, avšak ak mám možnosť dať si rastlinnú stravu tak to preferujem.

Sári a na závěr - jaká by byla tvoje rada č.1 pro někoho, kdo chce začít s jógou?

Najlepší spôsob ako začať je: proste začať! Zájdi do štúdia, cvič podľa videa alebo knihy, a hlavne to rob pravidelne!  Robiť každý deň trošku je lepšie ako cvičiť dva krát do mesiaca dve hodiny.

TUESDAY TALKS: VALERIA REY

TUESDAY TALKS: VALERIA REY

TUESDAY TALKS: TESS BEGG

TUESDAY TALKS: TESS BEGG