Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

TUESDAY TALKS: PETR MUTINSKÝ (#MojeVize)

TUESDAY TALKS: PETR MUTINSKÝ (#MojeVize)

PETR MUTINSKÝ

  • Zakladatel projektu #MojeVize, autor tréninkových a výživových plánů, student psychologie FF UK

3 potraviny, bez kterých nemůžeš žít:

Banán, kokosové mléko, hořká co nejvíce procentní čokoláda

Nejoblíbenější jídlo před tréninkem:

Borůvky, ideálně rozmixované s jahodami, banánem a kokosovým mlékem

Nejoblíbenější jídlo po tréninku:

Veganské rizzoto s arašídovou omáčkou nebo pečené batáty s humusem

Nejoblíbenější forma relaxu:

Veganská horká čokoláda, matchatea či jakékoliv kvalitní asijské čaje

Tvá quilty-pleasure:

Veganské tiramisu z LovingHutu, čokoládové dorty z Momentu nebo donuty z DonutShopu v Praze. A také nesmím zapomenout na vegan kebab a hranolky z německého Vöner Kebab v Berlíně, kam se každý rok jezdím podívat na Veganes Sommer Festival!

Ahoj Péťo, moc děkuji, že jsi přijal pozvání do mé série #TuesdayTalks . Jsi zakladatelem projektu #MojeVize, motivuješ spoustu lidí, revolučním přístupem měníš jejich životy a tvá komunita se stále více rozrůstá. Mohl bys nám popsat o čem projekt vlastně je a jak došlo k jeho vzniku?

Ahoj Terko, mockrát děkuji za pozvání! Projekt #MojeVize je o neustálém posunu vpřed, komplexním seberozvoji, životní cestě za svými cíli a především o životě, který nám dává smysl. Myšlenkou projektu je učit se novým věcem a navzájem se s druhými motivovat, inspirovat a posouvat. Právě vzájemná podpora je něco, co spoustě lidem v dnešní době chybí. Na sociálních sítích se neustále porovnáváme a máme tak často pocit, že nejsme dost dobří, že bychom už teď měli být úspěšní a umět všechno ihned.

Chci druhým ukázat, že je v pořádku učit se novým věcem. Že je to zábava, při které se můžeme navzájem inspirovat a učit se jeden od druhého. A také jak důležité je o sebe dbát. Sebeláska dle mého nespočívá pouze v akceptování sebe takového, jaký jsem teď. Ale také v odmítnutí toho zůstat takový po celý život a naopak něco se svou situací dělat. Někdo může namítat, že se má rád, i když svému tělu nevěnuje žádný pohyb. Já si však myslím, že pokud se má člověk opravdu rád, tak nějaký pohyb svému tělu dodá. Tělo a mysl jsou jediné věci, které s námi jsou od začátku až do konce. Tak proč je opomíjet a zanedbávat? Proč?

A jak projekt vznikl? Jednoduše jsem se dostal do tak nesnesitelné fáze svého života, ve které jsem byl naprosto nespokojený. Věděl jsem, jak svůj stav neustále zhoršovat. Bez koníčků, bez vize, bez přátel, bez čehokoliv, co by mi dělalo radost a dodávalo smysl. Slabý, nemluvný, bez nadšení do života. Takový jsem byl, a takový odmítám být a udělám cokoliv pro to, aby se to už nevrátilo.

MojeVize vzniklo jako pokus, pokus toho, jestli je možné se cítit dobře, být spokojený a úspěšný. A tento pokus se ukázal jako zdařilý.

Právě tomuto pokusu vděčím dnes za to, že mám kolem sebe jedinečné a skvělé přátele, úžasnou přítelkyni, komunitu podporujících se lidí, studuji, co mě zajímá, živím se něčím, co druhým pomáhá, a dělám, co mě baví, a cítím se psychicky i fyzicky dobře. A to je pocit, který stojí za to.

Co si myslíš, že lidi nejčastěji brzdí na cestě za jejich vizí?

Přílišné přemýšlení, málo činů, ztráta vytrvalosti, zapomenutí vlastní vize nebo její špatná definice, a také nepodpora od okolí. To vše se ale dá napravit! 

Ty sám aktivně sportuješ - jak v současné době vypadají tvé tréninky? Jak naopak regeneruješ?

Hýbu se neustále, avšak co se týče nějaké silové přípravy, mám tréninky rozdělené na BAS, SAS, LEGS, mobilitu a strečink. Do toho každý den dělám aspoň 1x denně jógu a momentálně jsem začal běhat kvůli přípravě na SpartanRaceBeast.

Regenerace je pro mě ale prioritou, kvůli které radši vynechám trénink. Je to spánek, odpočinek, relax, meditace, masáže, mobilita a strečink.

Nemáš odlišný pouze přístup ke cvičení, i tvá strava se liší - jsi vegan. Jak jsi se k veganství dostal a co tě přimělo k tomuto rozhodnutí? Myslíš, že má veganství vliv na tvé výkony?

Dostal jsem se k němu náhodou přes kamaráda v době, kdy jsem se utvrdil, že nechci jíst maso. Nevěděl jsem, že veganství existuje a měl jsem velké pochyby -  myslel jsem, že se jedná jen o nějakou spirituální sektu, která podává raw tyčinky, které mi absolutně nechutnaly. Ale poté jsem zjistil, že vegansky se stravují úplně normální, zdraví a silní lidé. Pozoroval jsem na sobě samém zlepšení imunity, přestal jsem být tak často nemocný a sám se přesvědčil, že pokud je jídelníček sestaven pestrý a správně, veganská strava může být tělu velmi prospěšná. Cítím se skoro neustále lehce, dobře a silně. A myslím, že slabý vegan by shyby na jedné ruce nebo shyby s +60kg asi neudělal. Nepovím vám, jestli je veganská dieta zázračná. Co ale mohu s jistotou tvrdit, že mně samotnému vyhovuje a působí na mě dobře.

Nerad říkám, že jsem vegan – nechci si připadat, že patřím do nějaké sekty. Ale spíše vegansky stravující se člověk (na instagram by to bylo moc dlouhé, haha). Neberu to jako náboženství, ale pouze druh stravování. A je to tedy kvůli mému zdraví, environmentálním důvodům, lásce ke zvířatům a k planetě samotné.

A na závěr - prozdradíš nám, jaká je #MojeVize Petra Mutinského?

Dělat dále to, co každý den dělám. Nezůstat v komfortní zóně, ale vše neustále vylepšovat, posouvat dále, a po celý život se učit. A nejbližší vize, co mám? To se brzy dozvíte!

A teď mě omluvte, jdu si dát pár borůvek, popadnout věci, a jít se hýbat ven do přírody a pod sluneční paprsky!

Jděte si za svou vizí a mějte se hezky!

#mojevize

TUESDAY TALKS: KATEŘINA SAINT GERMAIN (@mycookingdiary.cz)

TUESDAY TALKS: KATEŘINA SAINT GERMAIN (@mycookingdiary.cz)

TUESDAY TALKS: STEFANIE MOIR

TUESDAY TALKS: STEFANIE MOIR