Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

TUESDAY TALKS: MARIE DONAJOVÁ

TUESDAY TALKS: MARIE DONAJOVÁ

MARIE DONAJOVÁ


jídlo, bez kterého nemůžu žít: ovesná kaše

Můj nejoblíbenější recept: čokoládový dort

Nikdy bych nesnědla: maso, z rostlin olivy

Na večeři bych šla nejradši s: partnerem

Má quilty-pleasure: já asi nic nemám :D :)


Milá Maruško, vítám Tě v sérii #TuesdayTalks a moc děkuji, že jsi přijala mé pozvání. Mohla by ses nám prosím krátce představit?

Jsem už rok a kousek máma, to je teď asi nejdůležitější role v mém životě a vše se podle toho řídí. Asi 3 roky se už snažím tvořit obsah na sociální sítě, natáčím videa, vařím a fotím veganské recepty. Zrovna to focení jídla bych teď označila za koníček číslo jedna a něco v čem jsem se našla.

Jak dlouho jsi veganka a co tě k tomu přivedlo?

Veganka budu 4 roky, hledala jsem nějaký styl stravování, který mi sedne. Přes různý informace o potravinách a jejich prospěšnosti zdraví jsem se dostala až k záběrům z velkochovů. Potom už nebyla jiná volba.

Zhubla jsi neuvěřitelných 60 kg - jak se ti to podařilo? Myslíš, že na to měla vliv právě rostlinná strava?

Začalo to v roce 2014, začátky hubnutí jsem jedla konvenčně, ale v menších porcích. Potom zkoušela všemožné hloupé diety, které bych radši ani nepopisovala, aby si z toho někdo nevzal příklad. S veganstvím jsem pak shodila posledních pár kil a začala jíst už zase celkem dost. Jsem za jednoduchou rovnici, že pokud člověk chce zhubnout musí mít nižší příjem než výdej. Pokud někdo pojme rostlinnou stravu opravdu zdravě, jí celistvě potraviny, není to jen tak, že nevymění párek za sójový, tak si myslím, že to může být dost snadné shodit nějaká kila.

Jak během hubnutí vypadal tvůj životní styl? Co jsi v té době jedla a jak jsi cvičila?

Když se zaměřím na to rozumné období hubnutí, tak jsem jedla minimálně 5x denně, počítala si příjem, aby byl trošku menší než výdej. Jedla jsem dost podobně jako teď, jen jsem byla v některých víc striktní. Taky jsem v tu dobu jsem se úplně vyhýbala lepku. K tomu v dnešní době nevidím důvod, pokud člověk není nemocný, ale ani si nemyslím, že by se ho mělo konzumovat tolik, kolik se ho ve společnosti jí. Každý den jsem měla nějaký pohyb. Chodila jsem tak obden běhat, občas cvičila doma, do práce jsem jezdila 10 km na kole. V práci jsem byla taky celý den na nohou.

A jak vypadá tvůj běžný "den na talíři" dnes?

Celou zimu snídám kaše, nejraději z ovesných vloček, rozmačkaným banánem, proteinem a na vrch mražené maliny, kešu máslo a nějaká semínka a oříšky. Na oběd je to dost různorodé, většinou to co zbyde od večeře :). Ráda vařím třeba různé zeleninové směsi, dhál, kari s kokosovým mlékem, cizrnu na paprice a nebo jen klasiku pečený brambory s hummusem. Na svačiny často smoothie, někdy datlový tyčinky, rostlinný jogurt, ovoce nebo něco upečeného.

Myslíš si, že se na veganské stravě musí užívat suplementy? Bereš i ty nějaké výživové doplňky?

B12 je bez diskuzí, takže tu beru určitě. Kvůli zhoršeným hodnotám štítné žlázy z minulosti beru jód a v zimě vitamín D. Myslím, že minimálně B12 a v zimě D by měla být pro každého kdo nejí maso samozřejmost (i lidem stravujícím se konvenčně často tyto i další minerály chybí). Pokud si někdo ve stravě není jistý, tak bych se nevyhýbala ani nějakému komplexu vitamínů. V dnešní době je už půda dost vyčerpaná a demineralizovaná, takže na doplňcích stravy nevidím nic špatného.

Vegansky ses stravovala i během svého těhotenství. Jak těhotenství probíhalo a co na Tvé rozhodnutí říkali lékaři?

Se svou gynekoložkou jsem se nebavila o tom jak jím. Trošku mě to mrzí, hlavně vůči dalším budoucím vegan maminkám, že jsem jí mohla ukázat, že to jde. Byla jsem v tom období dost křehká a nechtěla jsem, aby mi do toho někdo kecal. Všechny krevní testy jsem měla v pořádku, během i po porodu, včetně železa a dalších minerálů, které v těhotenství často chybí. Těhotentví jsem jinak měla úplně bez problémů a krásný, stejně tak i porod. Přála bych to tak každé ženě. Když jsem pak hledala pediatričku, věděla jsem, že chci najít nějakou otevřenou našemu stravování. Našla jsem úžasnou, respektující, která není plná předsudků. Kéž by byli všichni doktoři takoví.

Dnes už máš krásnou roční holčičku - jak jí krmíš? Jaký je tvůj názor na veganskou stravu u dětí?

Jí s námi, v tuhle chvíli všechno, kromě nějakých slaných, slazených, pálivých jídel a hub. Miluje zeleninu, ovoce, oříšková másla, semínka, luštěniny, … Taky je pořád kojená, to je podle mě u veganských děti dost důležité.

Ze začátku jsem měla trošku obavy, asi jako pokaždé, když člověk dělá něco nového. Ale sama se tak stravuji už několik let, mám za sebou půlroční každodenní výživový kurz. Takže jsem si zopakovala nějaký věci, načetla informace a s každým dnem se utvrzuji víc a víc, že jsem se rozhodla nejlépe. Všechny vegan rodiče co znám jsou dost zodpovědní a krmí děti opravdu skvěle. Mají v jídelníčku mimo jiné i mořské řasy, znají obiloviny jako quinoa nebo jáhly, které některé děti neznají ani v pubertě, a rozhodně nic nezanedbávají.

Veganství u dětí je hodně kontroverzní téma, setkáváš se kvůli tomu někdy s kritikou? Jak na ní případně reaguješ?

Už dlouho mě kvůli tomu nikdo nekritizoval, když nepočítám nějaký hatery, co se na internetu nudí. Když jsem Nelču čekala a když se pak narodila, tak mělo spoustu lidí potřebu mi radit (ve všem, to asi každá maminka zná), ale musím říct, že to teď všichni asi berou. Snažím se to prezentovat tak, aby kdo chtěl se mohl inspirovat, ale nikoho do ničeho netlačím a ani si nenechávám do toho mluvit :) Nelča podle mě vypadá dost zdravě a spokojeně, takže to je pak ta nejlepší reklama na její stravování.

A na závěr - jaká by byla Tvá rada č.1 pro někoho, kdo chce změnit svůj životní styl?

Začít hned a nevzdávat se. Nemusí se to podařit napoprvé, stejně jako ostatní věci v životě. To teďka pozoruju na dceři, když začíná chodit. Spadla už asi 100x a stejně se postaví a zkouší to dál :) Myslím, že většina z nás spoustu věcí vzdá dřív než to zkusí třeba jen 5x.

TUESDAY TALKS: SIMONA MÁLKOVÁ

TUESDAY TALKS: SIMONA MÁLKOVÁ

TUESDAY TALKS: AMANDA SEVILLA

TUESDAY TALKS: AMANDA SEVILLA