Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

TUESDAY TALKS: KATEŘINA BLAŽČÍKOVÁ

TUESDAY TALKS: KATEŘINA BLAŽČÍKOVÁ

KATEŘINA BLAŽČÍKOVÁ

  • Závodnice NPC BIKINI FITNESS, Fitness koučka týmu Strong Beauty

3 jídla, bez kterých nemohu žít: Ovesná kaše, domácí seitan, beanie by Katy (Určitě jich je ale o dost víc. Tohle jsou jen první 3, co mě napadly)

Nejoblíbenější jídlo před cvičením: Ovesná kaše s proteinem a ovocem

Nejoblíbenější jídlo po cvičení: cereálie + protein

Nejoblíbenější cvik: Dřep s osou

Má guilty-pleasure: Čas od času sklenička kvalitního červeného vína

Milá Katy, vítám Tě v sérii #TuesdayTalks a moc děkuji, že jsi přijala mé pozvání. Jak dlouho jsi veganka a co tě k tomu přivedlo?

Na 100% rostlinnou stravou jsem přešla před rokem a půl. Předtím jsem se ale už 5,5 roku stravovala vegansky tak na 90%. A ještě nějakou dobu předtím jsou měla 2 letou etapu raw veganské stravy.

Během těch 5,5 roku jsem jedla domácí vajíčka a čas od času rybu. Předtím rokem a půl jsem si ale uvědomila, že dělám kompromis proti svému přesvědčení jen pod vlivem fitness komunity, ve které se už dlouhé roky pohybuju. Když všichni kolem mě jedli spousta masa, vajec, syrovátky a říkaly, že bez toho to nejde, vrylo se mi to pod kůži, i když jsem se tomu bránila a ze svého počátečního přesvědčení jsem polevila.

Rostlinná strava mi dělala ohromně dobře. Cítila jsem se na ní energicky, chutnala mi a maso a mléčné výrobky mi vůbec nechyběly. Je to jednoduše výživa, která je mému tělu nejvíce přirozená a přátelská. Skvěle na ní regeneruju, buduju svaly i se udržuju štíhlá. Nemám důvod jíst jakkoli jinak. Navíc je tak pestrá a plná čistých chutí! Určitě víš, o čem mluvím :)

Po přechodu na většinově rostlinnou stravu se mi i dost zlepšila pleť.

Začala jsem tedy hlavně z těch zdravotních důvodů. Když jsem viděla několik dokumentů o velkochovech a ničení životního prostředí vlivem živočišné výroby, jen to ve mně to přesvědčení, že tohle je správná cesta, umocnilo.

A jsem moc ráda, že jsem se nakonec rozhodla udělat ten krok vyřadit úplně vše, protože teď jsem díky tomu nejen zdravější, ale i šťastnější, protože dělám přesně to, co mi říká moje srdce a můžu prezentovat něco, co má větší smysl. Ne jen sixpack na břiše :)

Jak vypadá tvůj běžný "den na talíři"? Liší se nějak tvůj jídelníček v přípravě na soutěž a v off-season?

Následuju flexibilní stravování. To znamená, že si hlídám kalorie a makroživiny, ale jejich zdroje si volím podle chuti a svojí zkušenosti, co mi dělá dobře. Nevyřazuju tedy žádnou skupinu potravin ani v té úplně vrcholné fázi soutěžní přípravy. Jediné, co se mění jsou právě ty hodnoty kalorií a makroživin. V rýsovací fází jsem v kalorickém deficitu – tedy ubírám postupně na sacharidech a tucích. Po závodní sezóně je zase opět postupně navyšuju, abych neměla hlad, mohla si užívat větší pestrost a plné talíře, které miluju a hlavně taky měla sílu ve fitku a budovala svaly. Bez pořádného jídla to totiž prostě nejde!

Myslíš si, že se na veganské stravě musí užívat suplementy? Bereš i ty nějaké výživové doplňky?

To hodně záleží, jaký má člověk životní styl a jak vypadá jeho strava. Pokud jí člověk vegansky, ale pestře a jí na denní bázi přírodní kvalitní potraviny, určitě suplementace není třeba. Pokud ale sám ví, že je jeho strava jednostranná, nejí tolik ovoce a zeleniny, luštěnin a celkově nemá na přípravu a plánování jídla čas, je určitě dobré základní vitamíny a minerály na denní bázi zařazovat.

Pak u sportovců, především vrcholových je suplementace taky důležitá, protože mají větší nároky na vitamíny a minerály vlivem zátěže a pomůže jim to k lepším výsledkům.

Já beru zmíněný komplex vitamínů a minerálů, pak extra navíc hořčík a zinek, aminokyseliny BCAA během tréninku, kreatin a protein.

Jak vypadají tvé současné tréninky? Jak často a co trénuješ?

Trénuju 5x týdně. 2x týdně vrchní část těla, 2x týdně spodní část těla a 1x týdně kondiční trénink celého těla. K tomu 2x týdně břicho.

Držím se hlavně základů jako jsou dřepy, mrtvé tahy, tlaky a podobně. K tomu cvičím na stojích a snažím se postupně zvyšovat váhy, abych budovala svaly a sílu. Ten kondiční trénink mám hlavně pro funkčnost, kondičku a taky zábavu. Protože prostě miluju se hýbat!

5x týdně zařazuju vždy po tréninku 20 min. lehčí kardio na pásu u kterého koukám na své oblíbené vlogy nebo odepisuju na komentáře a zprávy na svém IG účtu. Mám sedavou práci, takže se snažím aspoň takhle navýšit aktivitu a jak už jsem řekla, hýbat se miluju <3

Míváš někdy úplný rest day? Pokud ano, jak nejraději relaxuješ?

Jasně, ten je taky moc důležitý! A i když ho spousta fitness závisláků nesnáší, já ho mám stejně ráda jako tréninky. Protože vím, jak je důležitý a protože moje tělo potřebuje odpočívat. Stejně jako moje mysl. Ráda chodím na procházky se psem, koukám s manželem na filmy, jdeme do kina, nakupovat nebo občas do wellnessu.

Ve videu o svém příběhu jsi zmiňovala, že máš zkušenost i s poruchou příjmu potravy. Jak tvá PPP začala? Jaký byl její průběh?

Nevím, jestli to kategorizovat do PPP. Určitě byly doby, kdy jsem neměla zdravý vztah k jídlu, ale řekla bych, že jsem se vždycky na hranici toho extrému probrala.

Je to už víc jak 10 let, když jsem byla v pubertě a chtěla prostě zhubnout. Jenže jsem se do toho ponořila moc a nevěděla jsem, když skončit. Takže jsem z 60kg zhubla na svých vytoužených 50kg, ale jelikož jsem tenkrát nevěděla, jak na konci hubnutí postupovat, dál jsem cvičila a jedla stejně jako v té redukci a dostala jsem se až na 43kg.

Pak jsem se ale zaměřila víc na téma zdraví než jen na hubnutí a nabrala zdravá kila zpět.

Máš i teď někdy dny, kdy si nepřijdeš dost dobrá? Jak s tím případně bojuješ?

Jsem hodně cílevědomá a ve všem co dělám, se pořád snažím zlepšovat. Už to ale nevnímám, že nejsem dost dobrá. Snažím se koukat na to, co jsem už dokázala a být na sebe pyšná. A ten prostor pro vylepšení, který mám před sebou brát jako motivaci, ne jako bič. Ale upřímně, byla to dlouhá cesta, než jsem se naučila mít se doopravdy ráda, chválit se nebýt na sebe tvrdá za každou nedokonalost. Nikdo dokonalý nejsme, ale to má právě svou krásu, protože díky tomu můžeme růst a právě ta cesta je cíl. Nebo ne? :)

Dokázala bys popsat své pocity během závodů? Jak se cítíš před nimi? Co se ti honí hlavou na prknech? Jak slavíš úspěch a jak naopak snášíš neúspěch?

Před závody se cítím jako když jsem byla malá a blížil se den mých narozenin a narozeninová oslava. Taková kombinace nadšení, očekávání, nervozity. Ale plná života! S blížícím se nástupem na pódium se to jen stupňuje. A na prknech? To jsem v absolutní přítomnosti, šťastná a pyšná. Je to nepopsatelný pocit, který zažívám právě jen tam.

A slavím vždycky, ať závody dopadnou jakkoli, jdeme s manželem na výborné jídlo a zbytek večera trávíme v posteli u filmu. To je pro mě nejlepší odměna a oslava! On vždy vše prožívá se mnou, pomáhá mi, podporujeme mě a po závodech chci být jen s ním.

Každé vkročení na pódium je pro mě úspěch, i kdybych skončila poslední. Protože dopracovat se k soutěžní formě stojí hodně dřiny a vytrvalosti. A to že dojdu až do konce a dokážu to sama za sebe, to pro mě znamená nejvíc.

Samozřejmě si přeju uspět i v rámci ocenění od rozhodčích. A mnohokrát jsem zažila zklamání, když jsem se neumístila tak, jak jsem si přála. Ale nic to nemění na tom, že mě baví celá ta cesta, na pódiu jsem šťastná, užívám si celý soutěžní den a přípravy na něj a jsem na sebe pyšná.

A na závěr - jaká by byla tvá rada č.1 pro někoho, kdo chce soutěžit v bikini fitness?

Neobětovat tomu své zdraví. Protože to za těch pár chvil na pódiu nestojí. Najít si kouče, který ji dovede nejen do top soutěžní formy, ale bude dbát právě i o její fyzické a mentální zdraví a také jí pomůže po závodech s přechodem zpět do normálního života.

Takové vedení nabízíme holkám my v týmu Strong beauty, protože je tohle pro nás u klientek priorita číslo 1.!!

TUESDAY TALKS: AMANDA SEVILLA

TUESDAY TALKS: AMANDA SEVILLA

TUESDAY TALKS: KAMILA LINDOVÁ (CAMIE)

TUESDAY TALKS: KAMILA LINDOVÁ (CAMIE)