Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

TUESDAY TALKS: KAROL ČMIELOVA

TUESDAY TALKS: KAROL ČMIELOVA

KAROL ČMIELOVÁ


3 jídla, bez kterých nemůžu žít: cherry rajčata, slanina, maliny

Má guilty-pleasure: jjednorožci a podobné infantilní věci

Na komunitě Silačky mám nejradši: otevřenost a podporu

Na sobě mám nejradši: upřímnost

 

Milá Karol, vítám Tě v sérii #TuesdayTalks! Moc děkuji, že jsi přijala mé pozvání. Mohla bys se nám prosím krátce představit?

Ahoj Terezko, já moc děkuju, že mohu být součástí tohohle krásného formátu na tvém blogu!

Já jsem dvaadvacetiletá holka, která bydlí v Beskydech - ne v Praze, jak si většinou lidé mylně myslí. Jsem milovník útulna, přírody, zvířat, cestování a hlavně života. Jsem teda nejspíš blogerka, ráda píšu a brzy vyjde má první kniha, a fotografka.

Jsi autorkou úspěšného projektu @silacky a svou tvorbou inspiruješ téměř třicet tisíc lidí. Byla jsi vždycky takhle vyrovnaná nebo sis také prošla nějakým obdobím, kdy jsi měla nízké seběvědomí a pochybovala o sobě?Nevím, jestli o sobě můžu tvrdit, že jsem úplně vyrovnaná. Pochybovala jsem o sobě opravdu dlouho, občas pochybuji i teď, ale už to není tak často a intenzivně, jako tomu bylo kdysi.

Můžu říct, že před několika lety jsem nesnášela sebe a celý svůj život. Dnes už život i sebe mám ráda - což si myslím, že je ta nejzásadnější změna, která u mě, za těch pár posledních let, proběhla.

Bývala jsem natolik nevyrovnaná a naplněná negativními emocemi, že jsem musela začít užívat antidepresiva, abych dokázala fungovat a abych si nějak víc fyzicky neublížila.

Dovolím si citovat úryvek z článku o Tvém příběhu: ,,Ten zlom ti ale do detailu popisovat nebudu. Moc si z toho ani nepamatuju. Jen pláč, křik, bouchání do stěny, motání v hlavě, trhání vlasů, kruhy pod očima a hrozné bolesti. Bolesti srdce, které nikomu nepřeji. Když ty prášky začaly působit, byl můj život stále v mlze a najednou jsem nevěděla kdo jsem a kam vlastně patřím.” Kdy jsi antidepresiva začala brát? Myslíš, že Ti pomohly nebo měly spíš jen tyto vedlejší účinky?

Ty nejhorší vedlejší účinky byly pouze na začátku, naštěstí. Po dobu, kdy jsem antidepresiva brala, jsem byla hrozně utlumená. Jako bych koukala na svůj život někde z povzdálí a ne ho reálně prožívala.

Antidepresiva mi určitě pomohla. Nevím, jaké změny se reálně udály v mé hlavě, ale vím, že mě naučila vážit si svých pocitů, emocí, života. Prvně jsem to, jak na mě antidepresiva působí, vůbec nevnímala, ale později jsem si začala uvědomovat, že život, jaký žiju není takový, jaký bych chtěla. A to byl impuls k tomu, abych se reálně chtěla vyléčit a deprese se zbavit. Antidepresiva mi hlavně pomohla uvědomit si to, že se chci vyléčit proto, abych ta antidepresiva k životu už nepotřebovala.

Míváš i teď někdy dny, kdy si nepřijdeš dost dobrá? Jak s tím případně bojuješ?Jasně, že ano, hlavně, když mám své dny - hormony jsou pěkné potvory. Nijak s tím nebojuju, posunu to v hlavě někam dozadu a snažím se tím neužírat. 

Pomáhá mi v tomhle období o sebe pečovat, dělat si masky na vlasy, obličej, zajít si ke kadeřnici, namaluju se a cítím se mnohem lépe.

Ve svém článku zmiňuješ i sebepoškozování, které vystřídaly problémy s jídlem. Kdy přišel ten zlomový bod, ve kterém jsi se rozhodla začít s PPP bojovat? Kde jsi v sobě našla tu sílu?

Obávám se, že na tuhle otázku neumím odpovědět. Asi v době, kdy jsem si přiznala, že nějaký problém vlastně mám. To uvědomění si trvalo ale několik dlouhých let a taky to nebylo ze dne na den, ale byl to proces. A kde jsem tu sílu našla? No nevím, nějak tam byla celou dobu, jen jsem ji pustila ven. Neumím to popsat slovy.

Jak vypadá tvůj ,,den na talíři” v současné době?

Fuu, docela punkově. Kdybych to měla škatulkovat, tak to asi je intuitivní stravování/paleo? Jím, když mám hlad a jím, na co mám chuť. Nedávno jsem zkoušela poprvé Whole30 a byla to paráda, v lednu to plánuji znovu, cítila jsem se fyzicky i psychicky skvěle. Připadala jsem si hrozně svobodná, co se jídla týče.

Stravuju se převážně masem, tuky, zeleninou a malým množstvím sacharidů, i když momentálně před Vánoci nejsem striktní a neomezuji se, například co se cukroví týče.

Jak vznikl projekt @silacky? Co bylo Tvou motivací pro to, ho založit?

Jednoznačně předsudky a škatulky, spojené s tím, jaké tyhle věci mohou mít následky na lidskou psychiku, že například mohou zapříčinit PPP, snížit sebevědomí atd.

V rámci své tvorby se určitě setkáváš s různými životními příběhy. Jaký problém holky nejčastěji řeší? Co je nejvíc trápí?

Obecně je to zdraví, jak psychické, tak fyzické - bohužel. Dál to jsou problémy jako nízká sebedůvěra, šikana, problémy začlenit se do prostředí, vztahy…

Když nahráváš příspěvky na sociální sítě, uvědomuješ si, kolik lidí ovlivňuješ? Cítíš nějaký tlak? Jak se vyrovnáváš s kritikou?

Stále to dělám proto, že chci, že mě to baví a dělám to hlavně pro sebe, samotné mi ty příběhy ostatních hrozně pomáhají. Takže ani necítím žádný tlak a pokud by ke mě z nějaké strany pramenil, nepustila bych ho k sobě. Trochu na sebe momentálně tlačím já, protože jsem si usmyslela pár věcí, co se projektu týče, ale to je potřeba.

Ještě nedávno bych mohla říct, že se s kritikou nesetkávám, poslední dobou se párkrát objevila, ale není to nic, kvůli čemu bych plakala schoulená v koutě. Vím, že se nemůžu zavděčit všem a že nejdůležitější je, abych se zavděčila sobě. Pak mě nic nemůže zasáhnout.

A na závěr - kdyby jsi mohla dát svému mladšímu já jen jednu jedinou radu, co by to bylo?

Kašli na to, co si o tobě myslí ostatní, co dělají ostatní, co je zrovna in. Jdi si za tím, co chceš ty sama, protože ty sama víš, co je pro tebe nejlepší.

TUESDAY TALKS: KATEŘINA BLAŽČÍKOVÁ

TUESDAY TALKS: KATEŘINA BLAŽČÍKOVÁ

TUESDAY TALKS: KAMILA LINDOVÁ (CAMIE)

TUESDAY TALKS: KAMILA LINDOVÁ (CAMIE)