Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

TUESDAY TALKS: KATEŘINA SAINT GERMAIN (@mycookingdiary.cz)

TUESDAY TALKS: KATEŘINA SAINT GERMAIN (@mycookingdiary.cz)

Kateřina Saint Germain 

  • Foodblogerka roku 2016, Foodblogerka roku 2017, Autorka kuchařky MY COOKING DIARY

Tři ingredience, bez kterých nemůžu žít: avokádo, sůl, bylinky

Nejoblíbenější recept: Kari na všechny způsoby
Nikdy bych nesnědla: Samotný houby - takový ty slizký
Na večeři bych šla nejradši s: s mým Adamem (a pokud s někým slavným, tak rozhodně s partou herců FRIENDS)
Moje quilty-pleasure: Čokoládový preclíky

Milá Kačí, moc děkuji, že jsi přijala mé pozvání do série #TuesdayTalks! Jsi autorkou úspěšné kuchařky MY COOKING DIARY a dvakrát po sobě jsi vyhrála ocenění food blog roku. Jak jsi se vůbec dostala k vaření a co je tvou největší inspirací pro vytváření nových receptů?
Já moc děkuju za pozávní. Všechno kolem vaření vzniklo vlastně náhodou. Nebo spíš mi nic jinýho nezbylo. Šla jsem bydlet dost brzo sama s Adamem, takže jsme se museli starat o sebe. Tím začalo zjišťování, jak to v kuchyni funguje, přepisování mámy receptů a podobně. Pak jsem ty svoje první výtvory začala házet k sobě na Facebook a tam začaly první prosby o recepty. Takže žádná kuchařská škola, žádný stáže, žádný kurzy, prostě život.


Tvé recepty jsou často vegetariánské, přesto ale vegetariánka nejsi. Jaký je tvůj názor na alternativní formy stravování jako je vegetariánství nebo veganství? Nepřemýšlela jsi někdy nad přechodem na rostlinnou stravu?
Určitě jsem o tom už několikrát přemýšlela a vlastně by mi nědělalo moc velký problém na takovou formu stravování přejít. Jak říkáš, můj jídelníček je tvořenej převážně vegetariánskou stravou. Každopádně jsem zastáncem toho, že u jídla záleží hlavně na kvalitě a jeho původu. Maso skoro vůbec nekupuju se přiznám, ale když už jo, snažím se co nejvíc kupovat farmářský produkty a nepodporovat velkochovy. Pokud někdo maso jí a zajímá se o ten původ a kvalitu, tak s tím absolutně nemám problém. Navíc je s tímhle stravováním spokojenej i Adam, přitom jsem se právě toho nejvíc bála. Doma vaříme vegetariánsky a když máme chuť na maso, dáme si ho někde venku. Oficiálně ale to, jak to mám, pojmenovat nechci. Mám zkušenost s tím, že když si člověk něco odepře nebo zakáže a pojmenuje to, o to víc to, co nemůže, chce. Jsem vlastně takovej vegetarián, co občas dostane chuť na maso. Vegan ale asi nikdy nebudu.

Kromě super blogu máš i úspěšný Instagram, který v současné době sleduje přes 146 000 lidí. Jak se ti povedlo získat tak velkou komunitu? Jaká je tvoje rada #1 pro někoho, kdo chce začít být aktivní na sociálních sítích?

Já si myslím, že základem všeho je přirozenost. Na sítích určitě funguje i koncept toho, že má někdo nějakou roli, ale myslím, že to není dlouhodobě udržitelný. Každýho to jednou přejde a pak je strašně těžký tam dát jenom sebe. Pak si taky myslím, že je dobrý mít svůj názor, svoji hlavu, svůj styl a nevést se jenom na vlně nějakejch trendů a mainstreamu. Všichni si poslední dobou myslí, že Instagram, kterej nemá sladěný fotky a dokonalý filtry nemůže uspět. Myslím ale, že to není pravda. Občas stačí i dobrá myšlenka, pozitivita nebo otevřít téma, který tu ještě nikdo neřeší.

Když nahráváš příspěvky na sociální sítě, uvědomuješ si, kolik lidí ovlivňuješ? Cítíš nějaký tlak? Jak s ním případně bojuješ a jak se vyrovnáváš s kritikou?
Upřímně se snažím na to číslo nemyslet. Kdybych to dělala, tak tam asi nikdy nic nenahraju:D Každopádně tlak určitě cítím. Hlavně ve chvílích, kdy se přes Instagram prožene nějaká vlna/trend a zrovna ten trend nepodpořím. Všichni najednou od influencerů očekávaj, že se k tomu přidaj. Chodí mi pak i výčitky, proč nepodpořím tuhle a támhletu petici, když mám velkej dosah. Snažím se ale zůstat sama sebou a nedělat to, co lidi očekávaj. Dělám věci tak, jak je cítím a občas to prostě není tak, jak by podle "INSTA" pravidel mělo. S kritikou se učím vyrovnávat postupně, ale už je mi to poslední dobou čím dál tím víc jedno. Taky jsem se už dávno naučila odpovídat na negativní komentáře až druhý nebo třetí den. Nikdy není totiž dobrý psát cokoliv v afektu nebo v silnejch emocích.


A na závěr, mohla by jsi nám popsat, jak vypadá tvůj běžný den & tvůj “den na talíři”?

Co se týče práce, tak se přiznám, že poslední měsíc jsem měla hodně volnej. Neměla jsem totiž po několika měsící e-shop v provozu a mohla si tak celkově opravdu odpočinout od všeho. Když e-shop v provozu je, tak ráno vstanu a vyřídím objednávky za minulý den. Odešlu je do skladu k vyřízení a pak řeším e-maily. Jak ty ohledně e-shopu (nepovedené platby, reklamace, rady, atd.), tak ty ohledně spoluprací a projektů. Pak většinou mám nějakou schůzku ohledně probíhajících spoluprací a jejich plánování. Část dne věnuju taky odpovídání na zprávy na Instagramu a komentáře. To zabere tak dvě až tři hodiny. Je to celkem vyčerpávající, ale je to důležitý pro udržení kontaktu se sledujícími. Pak si dávám dny fotící a vařící, takže jedu nakoupit a pak jenom vařím a fotím. Buď na blog nebo pro firmy, se kterými spolupracuju.

Ohledně jídla je to jak kdy. Pokud mám doma zrovna nakoupeno (což bohužel není pořád), tak si ráno udělám nějakej fresh nebo smoothie. Snažím se do nich přidávat poslední dobou hodně zeleniny a snižovat množství ovoce. K tomu mám nejradši v zimním období nějakou ovesnou nebo ovocnou kaši s granolou a když je teplo tak jenom nějakej toust s avokádem, hummusem nebo vajíčkem. K obědu se snažím jíst nějaký fakt vydatný jídlo. Nejradši si dělám luštěninový kari s kokosovým mlíkem a rýži. Na večeři miluju buď salát, polívku, nějakou pečenou zeleninu nebo talíř s pečivem, zeleninou a nějakou pomazánkou. Když doma nic není, tak většinou rovnou obědvám (vím, že to není dobře:D) nebo uteču pracovat někam do kavárny. Proto je důležitý mít doma pořád něco do zásoby, aby člověk nehladověl a nebo nejedl prasárny.

TUESDAY TALKS: JANINA GABRIELA GELBKE (@naturally_nina_)

TUESDAY TALKS: JANINA GABRIELA GELBKE (@naturally_nina_)

TUESDAY TALKS: STEFANIE MOIR

TUESDAY TALKS: STEFANIE MOIR