Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

VEGAN EGG SPREAD

VEGAN EGG SPREAD

Můžete mi někdo vysvětlit, kam se podělo nejdelší volno v mém životě a proč už mi zbývá jen posledních pár týdnů prázdnin? Nikdy by mě nenapadlo, že mohou 4 měsíce utéct takhle rychle. Vlastně, když jsem si minulý rok plánovala program na prázdniny, byla jsem úplně posedlá tím, abych se nenudila. Nevím, jestli to bylo ovlivněno černou magií Harryho Pottera nebo letními láskami Olsenek, ale byla jsem si jistá, že chci zažít nezapomenutelné dobrodružství.

Odjakživa je můj sen vycestovat do Thajska - a napadá vás vhodnější čas, než jako odměna po maturitě? Místo vypisování otázek jsem trávila dny sněním o ranní plážové józe následované exotickou smoothie bowl a snažila jsem se udělat všechno proto, aby se můj sen stal skutečností. A ono už to v jednu chvíli opravdu vypadalo nadějně - měla jsem vybrané ubytování, letenky, dokonce i restaurace, které jsem plánovala vyzkoušet. Nicméně, problém nastal při hledání oběti, která se mnou pojede. Prosila jsem každičkého člena rodiny, přemlouvala jsem všechny svoje kamarády, dokonce jsem s nabídkou oslovovala náhodné kolemjdoucí, ale nikdo nemohl jet (dobře, spíše nechtěl, ale zkusme alespoň na chvíli předstírat, že jsem normální a ne autistický neúnavný hyperaktivní ratlík se spánkovým režimem 80 leté babičky).

A tak jsem si hold musela vymyslet jiné nezapomenutelné dobrodružství - veganskou vajíčkovou pomazánku!

IMG_1643.JPG

Tahle veganská vajíčková pomazánka chutná tak reálně, že by její černou magii nedokázal přemoc ani Harry Potter. Moje láska k její dokonalé chuti je tak silná, že by nám jí záviděly i sestry Olsenovi.

IMG_1644.JPG

A tak moc potřebuji nalákat nějaké oběti na dovolenou se mnou, že vám sem musím nahrát tenhle jednoduchý recept!

INGREDIENCE (na dvě porce):

  • 1 konzerva cizrny
  • 100 g hedvábného tofu
  • 1/2 hrnku pažitky
  • 1/2 hrnku jarní cibulky
  • 1 polévková lžíce dijonské hořčice
  • 1 čajová lžička kurkumy
  • sůl, pepř

 Tofu dáme do mixéru a rozmixujeme do krémové konzistence.

Cizrnu dáme do misky a jemně rozmačkáme vidličkou. Přidáme krémové tofu a všechny zbývající ingredience a důkladně promícháme.

Poté můžeme rovnou podávat!


Can you please explain to me how it's possible that I've got only few weeks left of the longest holidays in my entire life? I'd never say that 4 months can fly away so quickly. Actually last year when I was planning my holidays I was literally obsessed by the fact I didn't want to be bored for a minute. I don't know whether it was influenced by Harry Potter's black magic or Olsen twins' summer loves but I was sure I wanted to go on an unforgettable adventure

It's been always my dream to travel to Thailand - and can you think of a better time to make it come true than as a post-graduation reward? So instead of doing graduation tasks I would spend days dreaming about morning beach yoga followed by an exotic smoothie bowl and I truly did my best to make this dream come true. And it actually appeared realistic for a while - I chose an accommodation, airplane tickets, even the restaurants I wanted to try. However, the problem occurred when I was looking for someone to go with me. I asked each family member, all of my friends, even some random strangers but I couldn't find anyone who'd have time (or who'd like to go with me but let's pretend I'm normal girl and not a hyperactive autistic person with a sleeping habits of 80 year-old granny).

So basically, I didn't have any other option than to come up with another unforgettable adventure - the vegan egg spread!

IMG_1643.JPG

This vegan egg spread tastes so real that not even Harry Potter could beat such a black magic. My love for it is so strong that even Olsen twins would be jealous.

IMG_1644.JPG

And I need someone who'd go with me on a vacay so desperately that I have to share this easy recipe with you!

INGREDIENTS (serves two):

  • 1 can of chickpeas
  • 100 g of silken tofu
  • 1/2 cup of parsley
  • 1/2 cup of spring onion
  • 1 tablespoon of Dijon mustard
  • 1 teaspoon of turmeric
  • salt, pepper

Add the tofu into a blender and blend until creamy.

Place the chickpeas into a bowl and mash them using a fork. Add in the creamy tofu and all remaining ingredients and mix it all together.

Then it's ready to serve!

CHICKPEA VANILLA PROTEIN BARS

CHICKPEA VANILLA PROTEIN BARS

COMPLETE COOKIE

COMPLETE COOKIE