Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

VANILLA CASHEW MILK

VANILLA CASHEW MILK

Nezapomeň, že nejsou všichni lidé stejní, jako Ty. Všichni nemají stejné zkušenosti a vzpomínky. Všichni neměli stejné dětství a prostředí, ve kterém vyrůstali. Právě z tohoto důvodu nebudou všichni přemýšlet, jednat ani reagovat stejně, jako Ty - a proto Ti nezbývá nic jiného, než naučit se to respektovat.

A pokud někdo nerespektuje Tebe, nech ho jít. Nikdy se kvůli nikomu neměň. Obklop se raději těmi správnými lidmi - těmi, co Tě mají rádi takového, jaký jsi. Těmi, co Tě motivují a co Ti pomáhají být tou nejlepší verzí sebe sama. Bez hádek a nenávisti. Bez závisti a pomluv. Ve svém životě přeci nechceš mít nic falešného.

Tedy, kromě mléka - to chceš mít z kešu oříšků!

public.jpeg

Už sis možná všiml, že já na veganství nedám dopustit. Přesto ale neříkám, že je to jediná správná cesta, po které musí kráčet každý. Naopak respektuji názory ostatních, nikoho do veganství nenutím a jen se snažím ukázat, že i malé změny mohou mít velký vliv - a jednou z nich je výměna kravského mléka za rostlinné. Rostlinných alternativ je už dnes totiž opravdu spousta a každá z nich má jinou chuť, konzistenci i hodnoty. Navíc se dají připravit i domácí, přičemž já jsem si pro vás tentokrát připravila jednoduchý recept na mléko z mých nejoblíbenějších kešu oříšků, které je přirozeně nasládlé, hutné a neodolatelně krémové.

Z tohoto receptu nebudou všichni nadšení stejně, jako Ty - ale Tobě nezbývá nic jiného, než naučit se ho připravovat!

INGREDIENCE:

Kešu ořechy dáme do misky, zalijeme vodou a necháme přes noc namáčet. Poté vodu vylijeme a kešu dáme do mixéru. Přidáme všechny zbývající ingredience a mixujeme cca 2 min. Poté mléko přecedíme přes látku a můžeme podávat!


Don't forget that not everyone is built like you. Not everyone had similar experiences. Not everyone grew up with the guidance you had or lived in a similar environment to you. For that reason, not everyone will think, act or react like you - and you have to learn to accept that.

And if someone disrespect you, let them go. Never change yourself because of someone else. Surround yourself with the right people - with the ones that like you for who you are. With the ones that motivate you and help you to be the best version of yourself. No arguing or hate. No envy or judging. You don't need to have anything fake in your life.

Well, except the milk - you need to have a cashew milk!

public.jpeg

You might have noticed that the veganism is my passion. However, I'm not saying that it's the only path everyone have to follow. Actually I respect opinions of others, I don't force anyone to become vegan and I'm just trying to show that even small changes can have a huge impact - and one of these is swapping cows milk for the plant one. In fact, there are many plant based alternatives nowadays and each of them has a specific taste, consistency and nutritional values. Also, you can easily make a homemade version and this time I've got for you a simple recipe for a cashew milk which is naturally sweet and heavenly creamy.

Not everyone will be excited about this recipe like you - and you have to make it!

INGREDIENTS:

  • 2 cups of cashew nuts

  • 4 teaspoons of vanilla extract

  • 4 Medjool dates

  • 4 cups of water

Add the cashews into a bowl, cover them with a water and let them soak overnight.

Then remove the water and place the cashews into a blender. Add in all the remaining ingredients and blend for around 2 minutes. Then pour contents of blender through nut-milk bag and squeeze until all the liquid has been removed. Then serve!

REESE’S TOASTS

REESE’S TOASTS

BERRY COCONUT CHIA PUDDING

BERRY COCONUT CHIA PUDDING