Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

SWEET POTATO MINI BURGERS

SWEET POTATO MINI BURGERS

Chcete tip, jak rychle přijít o všechny kamarády? Řekněte jim, že máte opravdu rádi zdravé jídlo. Kdo by sakra chtěl jít na movie night někam, kde místo obložených chlebíčků dostane salátové listy a vodu s citronem? NIKDO. Ale nebojte, pokud o své kamarády a obložené chlebíčky přijít nechcete, ale zároveň máte rádi i to zdravé jídlo, mám pro vás také řešení - BATÁTOVÉ MINI BURGERY!

Je na ně potřeba jen pár ingrediencí, příprava je opravdu jednoduchá, jsou zdravé a hlavně, nepřekonatelně dobré. Dají se také využít na spoustu způsobů - ať už jako výživná svačina, lehký oběd, zobání k filmu a nebo již zmiňované přesvědčení ostatních, že zdravá strava je prostě super.

Ale předem vás varuji, že až se o vašem nepřekonatelném pohoštění rozkřikne, tak vás čeká Project X na druhou!

INGREDIENCE:

- 1 střední batáta

- 100 g tempehu

- 1/2 avokáda

- 1 rajče

- Římský salát

Batátu nakrájíme na silnější kolečka a rozmístíme na plech vyložený pečícím papírem. Dáme na 45 min do trouby vyhřáté na 180°C. Ve zbývajících 25 přidáme nakrájený tempeh a rajče necháme dojít.

Když je vše hotové, sestavíme burgery - já použila římský salát, rajče, avokádo a tempeh.


Would you like to know how to lose all of your friends? Tell them you truly enjoy eating healthy food. Who would go on a movie night somewhere where is being served ice berg lettuce with lemon water instead of the burgers? NO ONE. But don't be afraid, if you actually don't want to lose your friends and burgers while you also prefer eating healthy, I've got solution for you as well - SWEET POTATO MINI BURGERS!

They require just few ingredients, the preparation is pretty easy, they are healthy and most importantly - incredibly delicious. The mini burgers can be also used in various ways - as a filling snack, light lunch or as a conviction that healthy food is simply amazing.

But bear in mind that once people get familiar with your incredible hospitality you must be prepared for a serious Project X!

INGREDIENTS:

- 1 medium sweet potato

- 100 g of tempeh

- 1/2 of an avocado

- 1 tomato

- Romaine lettuce

Slice the sweet potato into circles and spread them evenly on a lined baking tray. Place them in the oven to bake for 45 minutes on 180°C. In the remaining 25 minutes add sliced tempeh and tomato.

Once everything is cooked, assemble the burgers - I used romaine lettuce, tomato, avocado and tempeh.

CACAO ALMOND BUTTER PROTEIN BITES

CACAO ALMOND BUTTER PROTEIN BITES

CACAO COCONUT CASHEW PROTEIN BITES

CACAO COCONUT CASHEW PROTEIN BITES