Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

STUFFED BANANA BOAT

STUFFED BANANA BOAT

Měli jste už někdy zlomené srdce? Jestli ne, tak vám upřímně závidím – je to totiž ten nejhorší pocit na světě. Nemůžete spát, nemůžete se soustředit, a to všechno jen proto, že v hlavě máte někoho, na koho nemůžete přestat myslet a koho nemůžete mít.

 

Čokoládovo-kokosové proteinové kuličky. Co já bych teď dala za to zase prožít naší vášnivou, nespoutanou lásku. Jenže jak už jsem vám říkala minule, opět se mi povedlo zničit mixér – a tak mi nezbývalo nic jiného, než mojí lásku trochu podvést a najít si za ní náhradu.

Plněný banán sice není nic složitého a vlastně se pomalu ani nedá nazývat receptem, ale lék na zlomené srdce je to naprosto perfektní! Je plný bílkovin, zasytí, je sladký a hlavně – neodolatelně čokoládový!

Proto tady máte recept, ale nezapomeňte, před kuličkami ani slovo!

INGREDIENCE:

- 1 banán

- 1 polévková lžíce sojového jogurtu

- 1 polévková lžíce čokoládového arašídového másla

- 1 polévková lžíce kakaových bobů

- 1 polévková lžíce konopných semínek

Banán opatrně nařízneme a rozevřeme. Vnitřek naplníme sojovým jogurtem, zalijeme čokoládovým arašídovým máslem, posypeme konopnými semínky a kakaovými boby a můžeme podávat!


Have you ever had a broken heart? If not, you can’t even imagine how lucky you are – in fact, it’s the worst feeling possible. You can’t sleep nor concentrate just because you have someone in your head.  You are constantly thinking about him even though you know you can’t have him.

Chocolate-coconut protein bites. I’ll do anything to feel our passionate love again. But as I have already said before, I managed to destroy my blender again – so I didn’t have any other option than to cheat a bit and find another lover.

Stuffed banana is literally a supereasy to make and it actually can’t be even called a proper recipe, but it’s the perfect broken heart cure! It’s full of protein, it fills you up, it’s sweet and most importantly – irresistibly chocolaty!

So here is the recipe, but please, don’t tell anything to bites!

INGREDIENTS:

- 1 banana

- 1 tablespoon of soy yoghurt

- 1 tablespoon of Protein nuts chocolate peanut butter

- 1 tablespoon of cacao nibs

- 1 tablespoon of hemp seeds

Carefully cut open the banana. Fill it with soy yoghurt, drizzle with chocolate peanut butter, sprinkle with hemp seeds and cacao nibs and serve!

CACAO ALMOND BUTTER PROTEIN BITES

CACAO ALMOND BUTTER PROTEIN BITES

HOMEMADE PEANUT BUTTER PROTEIN BARS

HOMEMADE PEANUT BUTTER PROTEIN BARS