Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

PROTEIN APPLE STRUDEL

PROTEIN APPLE STRUDEL

To si takhle děláte pořád dokola maturitní testy z předchozích let a oni vám tam nakonec dají nějakou zeugmu. Vyšinutí z větné vazby? Pff, řekla bych, že byl spíš někdo z CERMATU pěkně vyšinutý. Ale co - u češtiny jsem alespoň mohla říkat, že jsem se učila, jen že byl letošní test těžký. Za to s angličtinou to bylo horší - na tu jsem se ani nepodívala, letošní test byl opravdu jednoduchý, a přesto jsem s ním měla problémy.

Napsat e-mail kamarádovi, jestli by mi půjčil kolo, jsem zvládla. Vybrat pizzu, na které se manželé po několika hádkách konečně dohodli, ještě taky. Nicméně ústní zkouška, tak ta mi dala pěkně zabrat. No jen si představte, že jste bláznivej vegetarián milující zdravou stravu a najednou se vás někdo zeptá, jaké české jídlo máte nejradši. Upřímně mě ta otázka tak zaskočila, že mi v rozhodování nepomohly ani ilustrační obrázky špekových knedlíků a kachny se zelím. Ještě, že mě zachránil starej, dobrej štrůdl.

Pravý kamarád se pozná tak, že vám pomůže v nouzi, i když jste se k němu v minulosti nezachovali zrovna pěkně. Dokážete si představit, jak provinile jsem se cítila, když mě můj milovaný štrůdl zachránil i potom, co jsem ho nedávno zbavila těsta? Tak moc, že jsem mu to musela něčím vrátit.

A proto jsem vymyslela verzi, do které se zamiluje úplně každý. Povedlo se mi vytvořit klasický český štrůdl se slaďoučkou jablečnou náplní a křupavým těstíčkem, jen s tím rozdílem, že je bez cukru a má spoustou bílkovin. Zároveň je na něj potřeba jen pár základních ingrediencí, jeho příprava je opravdu jednoduchá a zvládne jí každý.

Zdám se vám teď vyšinutá já? Tak tady máte recept!

INGREDIENCE:

 • 1/2 hrnku ovesných vloček
 • 1/2 hrnku nízkotučného tvarohu
 • 1 odměrka vanilkového proteinu
 • 1 vajíčko
 • 1 čajová lžička kypřícího prášku
 • 1/2 hrnku nastrouhaného červeného jablíčka
 • 1 čajová lžička skořice
 • + mandlové máslo, pekanové ořechy

Vločky dáme do mixéru a rozmixujeme na mouku. Přesypeme do mísy, přidáme tvaroh, vajíčko a kypřící prášek a důkladně promícháme.

Vzniklé těsto rozprostřeme na plech vyložený pečícím papírem. Na 1/2 těsta naneseme nastrouhané jablko a posypeme skořicí. Opatrně přiklopíme druhou polovinou a necháme péct cca 30 min na 180°C.

Těsto necháme vychladnout a poté nakrájíme na řezy. Potřeme mandlovým máslem, posypeme drcenými pekanovými ořechy a dáme na 15 min ztuhnout do lednice. Poté můžeme podávat!


You are constantly doing graduation tests from the previous years just in order to have stuff in your test you've never even heard before. Actually, it felt like the one who made the test went a bit crazy. Whatever - I could say that even though I had studied for the Czech language exam, it was pretty hard this year. However, it´s another thing with the English exam worse - I hadn't studied for it at all, the exam was literally piece of cake and I still had problems with it.

I managed to write an e-mail to a friend asking him to borrow me his bike. I even managed to choose the right pizza a pair wanted to order. However the oral exam, that exam was challenging. Just imagine guys you are a crazy plant based healthy food lover and someone asks which Czech meal is your favourite. Honestly, I was so shocked with this question that not even pictures of dumplings, duck and cabbage helped me. Fortunately, the good old apple pie saved me.

True friend is the one who helps you even though you did something wrong in the past. Can you imagine how guilty I felt when that sweet apple pie saved me even though I removed the dough from it last time? So much I had to repay it all.

So I created a version everyone will love. I managed to make classical apple pie with the sweetest filling and the crispiest dough which in fact is sugar free and full of protein. It also requires just few basic ingredients and its prep is super easy.

Do you think I'm crazy now? So here is the recipe!

INGREDIENTS:

 • 1/2 cup of oats
 • 1/2 cup of low-fat quark
 • 1 scoop of vanilla protein powder
 • 1 egg
 • 1 teaspoon of baking powder
 • 1/2 cup of shredded red apple
 • 1 teaspoon of cinnamon
 • + almond butter, pecans

Add the oats into a blender and blend until flour forms. Transfer it into a bowl along with the quark, egg and the baking powder and mix it all properly.

Spread the dough onto a baking tray lined with parchement paper. Add the shredded apple and the cinnamon on a one half of the dough and cover it with the second. Let it bake for about 30 minutes on 180°C.

Let the dough cool and then cut it into slices. Top the slices with almond butter and pecans and place them into the fridge for 15 minutes to set. Then serve!

MONTE

MONTE

HOMEMADE CASHEW BUTTER PROTEIN BARS

HOMEMADE CASHEW BUTTER PROTEIN BARS