Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

DOUGH FREE APPLE STRUDEL

DOUGH FREE APPLE STRUDEL

Čím víc se blíží léto, tím víc vzpomínám na ty krásný roky, kdy jsme celé prázdniny trávili na chalupě. Máme totiž chalupu na severu Čech, kde je krásná příroda, čistý vzduch a klid. Jediné, co jsem vždycky nesnášela, byla ta šíleně dlouhá cesta!

Vždycky jsme přijely večer, unavené a hladové. Ale hned, jak jsme vešly dovnitř, zaplavila nás vlna nepřekonatelné vůně. Takové té teplé, rodinné, domácí. Vůně čerstvě upečeného listového těsta, teplých jablek a cukru. Vůně babiččina štrůdlu.

Babička bývala opravdu skvělou kuchařkou a štrůdl, to byla její specialita. Postupem času ale začala zapomínat, kolik čeho přidává, až se nakonec z nadýchaných měkoučkých štrůdlů stalo tuhé těsto bez chuti. Ale co já tady vůbec někoho kritizuju, vždyť já udělala ještě něco horšího.

Já dokonce odstranila i to těsto!

Kdyby mi někdo ukázal úvodní fotku, štrůdl by byl asi to poslední, čím bych jí nazvala. Vždyť štrůdl bez těsta je jako můj účet po návštěvě bio obchodu - prázdný a smutný! Jak tedy tenhle recept vůbec vznikl?

Jednoho uspěchaného rána jsem nevěděla, co si vzít k svačině do školy, a tak jsem strčila jedno zralé jablko do trouby předehřáté od snídaně. Jablko se mi ale zdálo jako malá svačina, a tak jsem přidala jsem ještě jogurt a pár dalších ingrediencí, které mi přišly pod ruku. A proto nikdy nezapomenu ten moment, kdy jsem otevřela svačinovou krabičku a ucítila tu stejně dokonalou vůni jako tenkrát na chalupě. A nejen vůni - jablíčko v troubě změklo a zesládlo, a zároveň vytvořilo na povrchu křupavou krustu podobnou těstíčku. Lněné semínko a skořice zase zajistily takovou tu příjemně teplou chuť, kterou umocnil jemný sojový jogurt.

Já vím - kdybych to nezažila na vlastní kůži, také bych nevěřila. Proto tady máte recept a děkovat mi můžete později!

INGREDIENCE:

- 1 červené jablko

- 1 polévková lžíce javorového sirupu

- 1 čajová lžička kokosového oleje

- 1 čajová lžička skořice

- 125 g sojového jogurtu

- 1 polévková lžíce vlašských ořechů

- 1 polévková lžíce lněného semínka

Nejdříve si předehřejeme troubu na 180°C. V hrnku si smícháme kokosový olej, javorový sirup a skořici. Jablko rozkrojíme na polovinu a potřeme směsí - necháme péct přibližně 20 min. Poté ho dáme do misky, zalijeme sojovým jogurtem, posypeme lněným semínkem a vlašskými ořechy a můžeme podávat!


The closer the summer is, the more I miss those years we spend whole holidays on our cottage. We have a cottage on the North of the Czech Republic where is a lovely nature, clean air and calmness. The only thing I always hated was how long the ride was! We always arrived at night, exhausted and hungry. But right after we entered the house, I could smell that amazing scent. That warm, cosy, family smell. The smell of freshly baked dough, warm apples and sugar. The smell of my grandma's strudel.

My grandma used to be an incredible chef and the strudel was her masterpiece. However, as the time went on she started forgetting what ingredients she was adding and those crispy apple pies turned into dry dough without any flavour. But what am I criticizing, I did something even worse.

I omitted whole dough!

If someone had shown me this pic, the strudel would be the last thing how I'd call it. In fact, the strudel without the dough is similar to my bank account after my purchase in organic food store – empty and sad! So how was this recipe created?

One rush morning I didn’t know what to take along with me for a snack – so I just put one apple into the pre-heated oven. But I found it to be a little snack so I added yoghurt and few other ingredients. I will never forget that moment I opened my snack box and smell that perfect scent I remembered from my childhood. And not only the scent – an apple got sweeter and created crispy crust very similar to dough. Flax seed and cinnamon created that cosy warm taste which was even provided by the soy yoghurt.

I know – if I haven’t tried it on my own, I’d never believe it. So here is the recipe and you can thank me later!

INGREDIENTS:

- 1 red apple

- 1 tablespoon of maple syrup

- 1 teaspoon of coconut oil

- 1 teaspoon of cinnamon

- 125 g of soy yoghurt

- 1 tablespoon of walnuts

- 1 tablespoon of flax seeds

Start by pre-heating the oven to 180°C. In a mug combine coconut oil, maple syrup and cinnamon. Cut the apple in half and spread this mixture all over- let it bake in the oven for about 20 minutes. Then add the baked apple into a bowl, drizzle with soy yoghurt, sprinkle with flax seeds and walnuts and serve!

HOMEMADE CASHEW BUTTER PROTEIN BARS

HOMEMADE CASHEW BUTTER PROTEIN BARS

CACAO ALMOND BUTTER PROTEIN BITES

CACAO ALMOND BUTTER PROTEIN BITES