Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

RYE SEED BREAD

RYE SEED BREAD

Jasně, být single má i svoje výhody a večery v tlustých ponožkách, s mastným drdolem a kilem kešu másla jen pro mě nejsou zas tak špatné. Přesto vám ale musím přiznat, že nebylo zrovna příjemné trávit Silvestra sama, když jsem všude viděla fotky zamilovaných párů líbajících se pod ohňostrojem. Nicméně, víte, co je ještě horší?

Že budu sama trávit i Valentýn.

Valentýn jsem nikdy nebrala jako nějak významný svátek a letos jsem se ho dokonce snažila úplně přejít. Jenže moje snaha vedla tak akorát ke zjištění, že se před tím schovat prostě nedá. Vždyť jen co se vyprodaly poslední ozdoby, obchody zaplavila srdíčka, pusinky a červená. Všude jsem viděla fotky dokonalých párů, které drží perfektně pohromadě, až jsem si nakonec přála také něco podobného zažít. A tak mi holt zbývalo jen jediné - vymyslet recept na dokonalý chlebík, který bude také držet perfektně pohromadě!

IMG_8087.JPG

Moje dosavadní pokusy upéct domácí chléb skončily vždycky stejně, jako všechny moje vztahy - rozpadly se hned na začátku. Zbytečně jsem je komplikovala, snažila jsem se nahradit mouku něčím jiným a nebo použít jenom semínka. Tentokrát jsem ale přidala žitnou mouku, která obsahuje velké množství vlákniny, vápníku, železa a vitaminů E, B a díky které chlebík konečně držel pohromadě - a navíc měl skvěle vláčnou konzistenci! Směs semínek zase zajistila pořádnou dávku bílkovin a vytvořila božsky křupavou krustu.

A víte, k čemu vedla moje snaha tentokrát? Že se tenhle recept prostě schovat nedá!

INGREDIENCE:

 • 2 hrnky žitné mouky
 • 1 1/2 hrnku horké vody
 • 1/2 hrnku dýňových semínek
 • 1/4 hrnku slunečnicových semínek
 • 1/4 hrnku sezamových semínek
 • 1/4 hrnku chia semínek
 • 1/3 hrnku olivového oleje

Žitnou mouku zalijeme horkou vodou, promícháme a vzniklé těsto necháme přes noc odstát.

Poté přidáme všechny zbylé ingredience a důkladně promícháme.

Směs rovnoměrně rozprostřeme do zapékací formy a necháme péct 45 min na 180°C.

Po vychladnutí rozkrájíme a můžeme podávat!


Of course being single have some advantages and those evenings in warm socks with greasy hair and huge cashew butter jar are not actually that bad. However, I must admit it wasn’t very nice spending New Year’s Eve alone when I saw kissing couples everywhere. However, do you know what’s even worse?

That I’ll spend the Valentine’s day alone as well.

The Valentine’s day has never been any important kind of a day for me and this year I did my best to avoid it completely. However, my effort led only to the realization that I just can’t hide from it. Literally once the last Christmas decoration was sold, red hearts and kisses appeared in shops. I saw photos of relationships which hold perfectly together everywhere and it actually made me want something like this as well. So basically I didn’t have any other option than to create a bread recipe which would hold together perfectly as well!

IMG_8087.JPG

All my attempts to make homemade bread always ended up exactly like the majority of my relationships - they broke right at the beginning. I was making them too complicated, tried to avoid flour and use just seeds. However, this time I used the rye flour which is an important source of fiber, calcium, iron, vitamins E, B and which made the bread finally hold together - moreover, it created a deliciously moist consistency! The combination of the seeds increased the amount of protein and created a heavenly crispy crust on top.

And do you know what I came up to with my effort this time? That I just can’t hide this recipe from you!

INGREDIENTS:

 • 2 cup of rye flour
 • 1 1/2 cup of hot water
 • 1/2 cup of pumpkin seeds
 • 1/4 cup of sunflower seeds
 • 1/4 cup of sesame seeds
 • 1/4 cup of chia seeds
 • 1/3 cup of olive oil

Combine the rye flour with the warm water, give it a good stir and let the dough sit overnight.

Next add in all the remaining ingredients and mix them well together.

Spread the mixture evenly into a baking tin and let it bake for 45 minutes on 180°C.

Let it cool and serve!

ALMOND CHOC CHIP COOKIES

ALMOND CHOC CHIP COOKIES

CINNAMON BUN PROTEIN BARS

CINNAMON BUN PROTEIN BARS