Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

HOMEMADE CHOCOLATE PROTEIN BARS

HOMEMADE CHOCOLATE PROTEIN BARS

Měla jsem jedno období, kdy jsem jedla proteinové tyčinky každý den s představou, jak jsou superzdravé. Jenže ono to s nimi zas tak růžové není. Většina tyčinek s obrovským nápisem PROTEIN vlastně skoro žádné bílkoviny nemá, zatímco cukru mají opravdu dost. A nebo jsou naopak tyčinky, které sice vážně spoustu bílkovin obsahují, ale zase jsou doslazované umělými sladidly.

A HLAVNĚ. Kdo má 70 kč na jednu 50 g tyčinku! Vždyť za stejnou cenu můžete mít plnohodnotný oběd. Nebo celý plech proteinových tyčinek!

Domácí proteinové tyčinky jsem se rozhodla udělat proto, aby byly zdravější a levnější, než ty kupované. Nikdy by mě ale nenapadlo, že budou ještě tisíckát lépe chutnat! Kombinace sladkých datlí, karamelových pekanových ořechů, strouhaného kokosu a křupavých lehce nahořklých kakaových bobů je tak neskutečná, že jsem vážně vděčná, že je jejich příprava tak rychlá a jednoduchá.

Protože moje každodenní spotřeba proteinových tyčinek se zase vrátila.

 INGREDIENCE:

- 1 hrnek ovesných vloček

- 1 hrnek medjool datlí

- 1/2 hrnku pekanových ořechů

- 1/2 hrnku kokosu

- 1 odměrka čokoládového proteinu

- 3 polévkové lžíce raw kakaového prášku

- 2 polévkové lžíce kakaových bobů

Vločky dáme do mixéru a rozmixujeme na mouku. Přidáme protein a kakao a opět rozmixujeme. Poté přidáme datle, kokos a pekanové ořechy a mixujeme, dokud nezvnikne těsto (případně přilijeme trochu vody).

Těsto dáme do misky a přimícháme dvě polévkové lžíce kakaových bobů. Poté ho dáme na plech, uválíme na tenkou vrstvu a dáme na 2 hod do mrazáku. Vyndáme, po cca 10 minutách rozkrájíme na tyčinky a můžeme podávat!


I used to eat protein bars every single day with a vision how superhealthy they were. But actually it's not that bright with them. The majority of bars with huge PROTEIN sign in fact don't contain any protein while they have a huge amount of sugar. On the other hand there are bars that actually are protein packed but flavoured with artificial sweeteners.

AND. Who can spend 70 CZK on one 50 g bar! You can have whole main meal for the same price. Or whole bunch of protein bars!

I decided to make my own homemade protein bars because I wanted something healthier and cheaper. I'd never expect that they will actually be even more delicious! The combination of sweet dates, caramel pecans, shredded coconut and crispy bitter cacao nibs is so incredible that I'm truly thankful for their quick and easy preparation.

Because my every day consumption's back again.

 INGREDIENTS:

- 1 cup of oats

- 1 cup of medjool dates

- 1/2 cup of pecans

- 1/2 cup of shredded coconut

- 1 scoop of chocolate protein powder

- 3 tablespoons of raw cacao powder

- 2 tablespoons of cacao nibs

 

Add the oats into a blender and blend until flour forms. Add in the protein powder and cacao and blend again. Then add the dates, coconut and pecans and blend until a dough forms (pour in a little bit of water if needed).

Place the dough into a bowl and stir in two tablespoons of cacao nibs. Roll it until thin and place it in the freezer for 2 hours to set. Remove from the freezer, slice on the bars and serve!

CACAO COCONUT CASHEW PROTEIN BITES

CACAO COCONUT CASHEW PROTEIN BITES