Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

PROTEIN BROWNIES

PROTEIN BROWNIES

A je to tady - náš první školní sraz. Sice jsme se neviděli jen pár měsíců, ale stejně jsem zvědavá, jestli se ostatní nějak změnili. Třeba já jsem si po maturitě řekla, že ten svůj přístup ke škole opravdu změním. Ne proto, že bych školu zanedbávala nebo že bych se dokonce neučila, vlastně to bylo úplně naopak - vždycky jsem byla ten otravný šprt, kterému vylítla ruka na každý dobrovolný referát, a který říkal, že nic neumí, i když potom dostal za 1. A proto jsem se chtěla alespoň na té vysoké zapsat do povědomí ostatních trošku jinak - to bych si ale nemohla zapsat hned první zkoušku v předtermínu.

IMG_1019.JPG

Pravděpodobně neexistuje otravnější člověk než ten, který jde na zkoušku v předtermínu. Ale věřte mi, že už i mě to učení přijde otravné! Na předtermín psychologie jsem se přihlásila proto, že mě baví nad ní přemýšlet a tak nějak naivně jsem si myslela, že si se zkoušejícím popovídáme o tom, jak se ta naše duše cítí fajn. Nenapadlo by mě, že v jedné kapitole učebnice bude 97 několikaslovných odborných pojmů, které ani nedokážu vyslovit. A že těch kapitol bude 18. Jednoduše, opět jsem si ukousla tak velké sousto, že mi k jeho zvládnutí zbývá jediné - zajíst ho extračokoládovým brownies!

IMG_1021.JPG

Naštěstí si ale soust tohohle brownies můžete dát hned několik, jelikož je zdravé, bez přidaného cukru a plné bílkovin. Základem jsou černé fazole, které ovšem chuťově nejsou vůbec cítit - naopak vynikne sladká chuť banánu. Na spojení jsem tentokrát použila avokádo, které v kombinaci s kakaem vytvoří božsky jemnou, extračokoládovou konzistenci.

IMG_1022.JPG

A jelikož vám už bohužel nestihnu říct, jak rychlý a jednoduchý tenhle recept je, tady ho máte!

INGREDIENCE:

 • 1 konzerva černých fazolí 
 • 1 zralý banán
 • ½ avokáda
 • 2 polévkové lžíce čokoládového proteinu
 • 2 polévkové lžíce raw kakaového prášku
 • 2 polévkové lžíce neslazeného mandlového mléka

Nejdříve si předehřejeme troubu na 180°C.

Propláchneme si černé fazole a dáme je do mixéru. Rozmixujeme na kaši a poté přidáme všechny zbylé ingredience.

Směs přelijeme do zapékací formy vyložené pečícím papírem a necháme péct 15 min.

Po vychladnutí můžeme brownies rovnou podávat!


And it's officially here - our very first high school reunion. Even though we haven't seen each other only for a few months I'm pretty curious whether my classmates have changed. Personally, I decided to change myself right after the graduation. Don't think that I was neglecting the school, I was actually the complete opposite - I was always the one who volunteered for the essay and I was worried after every exam even though I then got an A. So, I wanted to change my nerd attitude at least at the Uni - but I signed up for an earlier exam term instead.

IMG_1019.JPG

There's probably nothing more annoying than a person who takes the exam earlier but trust me that there's also nothing more annoying than learning so much stuff. I signed up for the psychology exam because I'm into it and I somehow expected that we'll be talking about how nice we're feeling with the examiner. I wasn't expecting that there will be 97 terms which I can't even pronounce in one chapter of the book. And that there would be 18 chapters like this. So basically, it's definitely not a piece of cake and all I can do to make it is just one thing - take a piece of brownies!

IMG_1021.JPG

Fortunately you can take many pieces of this brownies as it's healthy, doesn't have any added sugar and have a lot of protein. The main ingredient is the black beans but you can't taste them at all - the sweet banana flavour is much more intensive. For the binding I used the avocado this time which creates a perfectly smooth extrachocolaty consistency when combined with the cacao.

IMG_1022.JPG

And as I'm running out of time and won't manage to tell you how quick and easy this recipe is, there you go!

INGREDIENTS:

 • 1 can of black beans 
 • 1 ripe banana
 • ½ of avocado
 • 2 tablespoons of chocolate protein powder
 • 2 tablespoons of raw cacao powder
 • 2 tablespoons of unsweetened almond milk

Start by pre-heating the oven to 180°C.

Rinse the black beans and place them into a blender. Blend until smooth and then add in all the remaining ingredients.

Pour this mixture into a baking tin lined with a bakingpaper and let it bake for 15 minutes.

Then let the brownies cool and serve!

CARAMEL CHOCOLATE PROTEIN BARS

CARAMEL CHOCOLATE PROTEIN BARS

PEANUT BUTTER & BANANA ROLLS

PEANUT BUTTER & BANANA ROLLS