Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

2-MINUTE PROTEIN BREAD & HOMEMADE HUMMUS

2-MINUTE PROTEIN BREAD & HOMEMADE HUMMUS

Schválně se teď zkuste zamyslet a říct mi, kdy jste naposled prožili daný moment naplno. Kdy jste vnímali každičkou sekundu a ani na chvilku vám myšlenky neutekly jinam? Samozřejmě, je důležité plnit své povinnosti, plány a vize, ale často jsme do nich tak zabraní, že zapomínáme na to nejdůležitější, tedy žít v přítomnosti. Mám pro vás ale dvě zprávy - jednu dobrou a jednu špatnou. Ta dobrá je, že nic netrvá věčně, a tak i ta nejtěžší chvíle jednou skončí. Ta špatná je, že nic netrvá věčně - a tak i ta nejkrásnější chvíle jednou skončí.

Musím se přiznat, že právě kvůli touze po tom, být neustále produktivní také často spěchám, myšlenky mi utíkají a s nimi i život sám. Uvědomila jsem si to nedávno na chalupě, kde jsem neměla žádnou wifi a nemohla jsem tedy pracovat. Přesto jsem ale v té přírodě cítila daleko silnější spojení - spojení tak dokonalé, jako spojení proteinové houstičky s domácím humusem.

IMG_6492.JPG

O proteinech Glossy line už vám asi ani nemusím vyprávět - jsou to totiž mé nejoblíbenější proteiny, které poslední dobou používám opravdu často. Jsou bio, raw, obsahují jen jednu jedinou ingredienci a přesto mají pěkně široké využití! Já jsem tentokrát použila dýňový protein, a to jak na proteinovou houstičku, tak na domácí humus. Houstička měla skvělé výživové hodnoty a přestože na ní byly potřeba jen dvě minuty a pár ingrediencí, její měkounká konzistence byla naprosto perfektní. Humus byl zase božsky krémový s vyváženým obsahem bílkovin, tuků i sacharidů, a tak po spojení s houstičkou vytvořil opravdu výživnou svačinu.

IMG_6493.JPG

A jelikož se ta chuť musí prožít naplno, tady máte recept!

INGREDIENCE:

Na chlebíček:

Na hummus:

Postup na chlebíček: Nejdříve si v hrnku smícháme 1 polévkovou lžíci lněného semínka se třemi polévkovými lžícemi vody a necháme chvíli odstát.

Poté přidáme všechny zbylé ingredience, přilijeme trochu vody (přibližně 8 polévkových lžic) a důkladně promícháme.

Hrnek dáme na 2 minuty do mikrovlnné trouby, chlebík vyklopíme z hrnečku, rozkrájíme a můžeme podávat!

Postup na hummus: Cizrnu dáme do mixéru a důkladně rozmixujeme. Poté přidáme všechny zbylé ingredience, přilijeme horkou vodu (cca 300 ml) a mixujeme do požadované konzistence. Poté můžeme podávat!


Now try to think and tell me when was the last time you truly lived in the present moment. When you enjoyed every second to the fullest and your thoughts didn’t run away at all? Of course, it’s truly important to do your obligations, to have plans and visions but sometimes we get so immersed into that we forget the most important thing - to actually live in the present. But let me tell you two things - one positive and one negative. The positive thing is that nothing lasts forever so even the hardest moment will end. The negative thing is that nothing lasts forever - so even the most beautiful moment will end.

I must admit that I’m often in a rush as well as I’m trying to be constantly productive so my thoughts are running away and so does my life. I realized it when I was on the cottage where I didn’t have the internet connection so I couldn’t work at all. However, I felt much stronger connection in the nature - the connection as perfect as the connection of protein mugcake with homemade hummus.

IMG_6492.JPG

I think I don’t need to tell you about the Glossy line protein powders anymore - in fact, they are my favourite protein powders at the moment and I’m using them a lot. They are organic, raw, consist just of one ingredient and they can be used various ways! This time I used the pumpkin protein powder and I added it both in the mugcake and in the hummus. The mugcake had perfect nutritional values and even though it required few ingredients and just two minutes, the consistency was literally on point. The hummus was heavenly creamy with a balanced amount of carbs, protein and fat so it created a truly filling snack when combined with the mugcake.

IMG_6493.JPG

And as the taste must be enjoyed to the fullest, here is the recipe!

INGREDIENTS:

For the bread:

For the hummus:

To make the bread: Add 1 tablespoon of flax seeds into a mug along with three tablespoons of water and let it sit. Then add in all the remaining ingredients, pour in a little bit of water (about 8 tablespoons) and whisk it all together.

Place the mug into the microwave oven for around 2 minutes, flip the mugcake out, slice it and serve!

To make the hummus: Add the chickpeas into a blender and blend until smooth. Next add in all the remaining ingredients, pour in hot water (around 300 ml) and blend until required consistency. Then it’s ready to serve!


4-INGREDIENT CHOCOLATE DIPPED COOKIES

4-INGREDIENT CHOCOLATE DIPPED COOKIES

NUTELLA PROTEIN BITES

NUTELLA PROTEIN BITES