Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

PROTEIN BLONDIES

PROTEIN BLONDIES

Víte, jak se říká ,,jednou jsi dole a jednou jsi nahoře”? Tak já jsem právě zdolala Mount Everest, ze kterého už nikdy nechci slézt - konečně zas cítím, že se mi má pozitivní energie vrací a že se vše začíná obracet k dobrému. Možná to bude hlavně tím, že jsem po několika týdnech ležení v učebnicích úspěšně složila všechny zkoušky, ukončila jsem svůj vůbec první semestr na vysoké a oficiálně jsem prošla do toho letního. Jsem opravdu šťastná, ale upřímně tomu spíš pořád nemůžu uvěřit - hlavně, když si vzpomenu, jak zoufalá jsem byla minulý rok touhle dobou.

I od vás mi teď chodí spousta nešťastných zpráv a já to úplně chápu. Blíží se totiž termín odevzdání přihlášek na vysokou a já si přesně pamatuji ten pocit, kdy nevíte co dál se svým životem. Ale nebojte, je to sice velké a důležité rozhodnutí, ale vždycky se dá změnit. Vždyť kdybychom byli předurčeni k tomu zůstat jen na jednom místě, neměli bychom nohy, ale kořeny! Máme velké štěstí, že žijeme ve svobodné zemi nekonečných možností, kde každý může být tím, kým chce - dokonce i cizrna slaďoučkým dezertem!

IMG_1687.JPG

Dvoutýdenní proměna obézního američana v kulturistu s vysekaným břichem je oproti téhle proměně úplné nic - tahle kulatá luštěnina se totiž dokáže proměnit ve vláčné blondies jen během pár minut. Příprava je opravdu jednoduchá a chuť naprosto dokonalá. No ještě, aby ne, když jsem smíchala recepty na extračokoládové brownies a cizrnové proteinové tyčinky, které máte tak rádi! Výsledkem ani nemohlo být nic jiného, než měkounké sladké blondies s perfektními výživovými hodnoty a zdravým složením.

Pomůžete proto cizrně splnit sen? Tady máte recept!

INGREDIENCE:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 180°C.

Propláchneme si cizrnu a dáme ji do mixéru. Rozmixujeme na kaši a poté přidáme všechny zbylé ingredience.

Směs přelijeme do zapékací formy vyložené pečícím papírem a necháme péct 15 min.

Po vychladnutí můžeme blondies rovnou podávat!


Do you know the saying “once in the life you’re down and once you’re up”? Guys right now I’m on the Mount Everest and I never ever want to go back - I’m finally full of positive energy again and everything’s turning on the bright side. Possibly it’s because I passed all of my exams, finished winter semester and I’m officially in the summer one. I am incredibly happy but to be honest, I still can’t believe it - moreover when I think of how desperate I was this time last year.

Even you guys wrote me many unhappy messages and I absolutely understand your feelings. The time of Uni applications is almost there and I can exactly remember how desperate I felt as I didn’t know what to do with my life. But don’t you worry guys, it might be huge and important decision but you can change it any time. Actually if we were supposed to stay our whole life just on one place we would have roots instead of foot! Also, we are extremely lucky to live in the country with never-ending possibilities. You can literally become anything you want - even chickpeas can turn into sweet dessert!

IMG_1687.JPG

Two weeks transformation of fat American guy into a shredded athlete is nothing compared to this one - chubby chickpeas can turn into moist blondies in a few minutes. The preparation’s truly quick and the taste’s absolutely delicious. But that’s not surprising at all as I just combined two of your favourite recipes, extrachocolaty brownies and vanilla chickpea protein bars. The result is smooth sweet blondies which have perfect nutritional values and only the healthiest ingredients possible.

Would you like to help chickpeas turn their dream into the reality? So here is the recipe!

INGREDIENTS:

  • 1/2 can of chickpeas (200 g)
  • 1 banana
  • 2 tablespoons of vanilla protein powder
  • 2 tablespoons of unsweetened almond milk
  • 1 teaspoon of cinnamon

Start by pre-heating the oven to 180°C.

Rinse the chickpeas and place them into a blender. Blend until smooth and then add in all the remaining ingredients.

Pour this mixture into a baking tin lined with a baking paper and let it bake for 15 minutes.

Then let the blondies cool and serve!

ALMOND CHOC CHIP COOKIES

ALMOND CHOC CHIP COOKIES