Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

PRIBINÁČEK

PRIBINÁČEK

Když jsem si před pár dny kupovala diář na příští rok, najednou jsem měla před očima jednu naprosto živou vzpomínku - viděla jsem svůj notýsek ze třetí třídy, který byl celý poškrtaný, jelikož jsem si po Novém roce prostě nemohla zvyknout psát číslo 2008. No a teď je za měsíc rok 2018! Jak je to sakra možné? Čas hold letí opravdu rychle, když se člověk dobře baví.

IMG_5300.JPG

A že já se ten minulý rok bavila možná až moc. Přinesl mi spoustu změn, a tak jsem opravdu musela začít dělat všechny ty velké dospělácké věci - nejdřív jsem dělala autoškolu (čtyřikrát), potom maturitu, začala jsem podnikat a dokonce chodit na vysokou.

Jo a také jsem vymyslela recept na domácího Pribináčka.

IMG_5300.JPG

Možná jste doufali, že vám sem alespoň koncem roku nahraju nějaký pořádný, dospělácky složitý recept, ale tenhle jednoduchý Pribináček je tak boží, že ho prostě musím sdílet. I když je na něj potřeba jen 6 ingrediencí, 1 malý mixér a půl minuty, chutná naprosto přesně, jako starý, dobrý pramen zdraví z Posázaví. Je úplně stejně krémový, hutný, sladký i vanilkový, a tak byste nikdy neřekli, že může být zdravý a mít tak perfektní výživové hodnoty.

IMG_5302.JPG

A jelikož čas letí opravdu rychle, když se člověk dobře baví, musím tady svoje povídání bohužel už ukončit - a jak jinak, než receptem!

IMG_5303.JPG

INGREDIENCE:

 • 150 g hedvábného tofu
 • 1/3 hrnku neslazeného mandlového mléka
 • 2 polévkové lžíce vanilkového proteinu
 • 1 čajová lžička kešu másla
 • 1 čajová lžička javorového sirupu
 • 1 čajová lžička vanilkového aroma

šechny ingredience dáme do mixéru a rozmixujeme do požadované konzistence. Poté můžeme rovnou podávat!


When I was buying the diary for the next year a couple days ago I immediately had one real memory in front of my eyes - I remembered how I wasn't able to get used to writing the number 2008 into my diary after the New yearin the third grade. And now it's the year 2018 in less than a month! How's that even possible? Well, time's flying so fast when you are having a great time.

IMG_5300.JPG

In fact, I had too many great things in my life last year. Everything has changed and I was forced to start acting like an adult - I got my driving license, I graduated, became an entrepreneur and also started studying at the Uni.

Oh and I also created traditional Czech Pribinacek recipe.

IMG_5301.JPG

You probably hoped that I would create some serious adult recipe at the end of the year, but this easy one is too good not to share. Even though it requires just 6 ingredients, one small blender and half a minute, it tastes like the real thing. It's creamy, filling, sweet and vanilla flavoured so you won't ever believe that it's healthy and nutrition packed.

IMG_5302.JPG

And as the time flies quickly when you are having a great time, I must end my rumbling here - and there's no better way how to do it than with the recipe!

IMG_5303.JPG

INGREDIENTS:

 • 150 g of silken tofu
 • 1/3 cup of unsweetened almond milk
 • 2 tablespoons of vanilla protein powder
 • 1 teaspoon of cashew butter
 • 1 teaspoon of maple syrup
 • 1 teaspoon of vanilla essence

Add all the ingredients into a blender and blend until required consistency. Then it's ready to serve!

CINNAMON BUN PROTEIN BARS

CINNAMON BUN PROTEIN BARS

CARAMEL CHOCOLATE PROTEIN BARS

CARAMEL CHOCOLATE PROTEIN BARS