Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

HOMEMADE PEANUT BUTTER PROTEIN BARS

HOMEMADE PEANUT BUTTER PROTEIN BARS

Miluju knížky a troufám si říct, že už jsem jich přečetla celkem dost. Přesto ale mojí nejoblíbenější knížkou zůstává Harry Potter. Možná je to tím, že jsem s ním strávila vlastně celé své dětství, a tak nějak rostl se mnou. Anebo je to jednoduše nepřekonatelnou fantazií J.K.Rowling. Jak mohl v něčí hlavě vzniknout tak složitý, ale zároveň srozumitelný příběh, s perfektně propracovaným dějem, spoustou postav a zaklínadel? 

Já vím - přišly jste sem kvůli receptu na domácí proteinové tyčinky a ne, abych vám vyprávěla o zaklínadlech. Ale nebojte, já se tam dostanu - jen to má vlastně spoustu společného. Když pomineme cenu proteinových tyčinek, nad kterou jsem ostatně plakala už minule, bylo by přeci daleko jednodušší párkrát kliknout a mít bez jakékoliv námahy balík proteinovek dovezený přímo pod nos.

Jenže - zkoušeli jste se někdy krom výživových hodnot podívat i na složení kupovaných proteinových tyčinek? Vykoukne na vás tak dlouhý seznam ingrediencí připomínajících zaklínadla, že by i chudák Harry Potter záviděl.

Teď už tedy snad chápete, proč jsem se do přípravy vůbec pustila. Ještě vám ale vysvětlím, proč jsem při prvním soustu vytřeštila oči a spokojeností nahlas vydechla.

Arašídové máslo.

No jen si představte tu chuť jemného arašídového másla spojenou s křupavými arašídy a sladkou špetkou medu.

Přísahám, že tohle kouzlo vás vynese výš, než wingardium leviosa!

INGREDIENCE:

- 1 hrnek ovesných vloček

- 2 polévkové lžíce konopných semínek

- 1 polévková lžíce chia semínek

- 1 odměrka vanilkového proteinu

- 1/2 hrnku arašídového másla

- 1 polévková lžíce kokosového oleje

- 2 polévkové lžíce medu

Vločky dáme do mixéru a rozmixujeme na mouku. Dáme do mísy, přidáme protein, konopná semínka a chia semínka a důkladně promícháme.

Do plastové nádoby dáme arašídové máslo, kokosový olej a med a dáme na 10-15 sekund do mikrovlnné trouby.

Tekutou směs důkladně vmícháme do suché a rozprostřeme do zapékací formy.

Formu dáme na hodinu do mrazáku, poté směs rozkrájíme na tyčinky a můžeme podávat!


I love books and I've already read a lot of them. However, the Harry Potter still remains my favourite one. Maybe it's because I spent my whole childhood immersed in this series and the characters grew up with me. Or maybe it's because of an outstanding fantasy of J.K.Rowling. How the hell could someone create such a complicated story with an amazing plot, a lot of characters and incantations just in her mind?

I know - you came here for the homemade protein bars recipe, not for me talking about incantations. Don't worry, I'll get there - it just has a lot in common. When we forget about the price of the protein bars (which I already cried about) it would be much easier to just click few times and have your bars delivered straight under your nose.

But - have you ever tried to look at the ingredients in the store-bought protein bars? There's always written a long list of ingredients pretty similar to the incantations - even Harry Potter would be jealous!

So, now you probably know why I rather prepared the homemade protein bars. Let me also explain why I felt the ultimate happiness flowing in each part of my body.

Peanut butter.

Just imagine the taste of a creamy peanut butter along with crispy peanuts and sweet pinch of honey.

I swear that this magic will take you higher than wingardium leviosa!

INGREDIENTS:

- 1 cup of oats

- 2 tablespoons of hemp seeds

- 1 tablespoon of chia seeds

- 1 scoop vanilla protein powder

- 1/2 cup peanut butter

- 1 tablespoon of coconut oil

- 2 tablespoons of honey

Add the oats into a blender and blend until flour forms. Transfer it into a bowl, add in the protein powder, hemp seeds and chia seeds and mix properly.

Add the peanut butter, coconut oil and honey into a microwave safe dish. Place it into microwave oven for 10-15 minutes.

Pour wet ingredients into dry ones and stir properly. Once combined, spread the mixture into a baking dish and place it into freezer for 1 hour to set. Remove, slice into bars and serve!

STUFFED BANANA BOAT

STUFFED BANANA BOAT

SWEET POTATO MINI BURGERS

SWEET POTATO MINI BURGERS