Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

(NOT)TUNA SPREAD

(NOT)TUNA SPREAD

Máte nějaké své životní motto? Něco, podle čeho se vždycky při rozhodování řídíte? Nebo máte dokonce nějaký svůj oblíbený citát? Možná jste si všimli, že já mám nejrůznější citáty moc ráda, a dokonce jich mám uložených hned několik. Proto asi ani nemám žádný úplně nejoblíbenější, i když nedávno mě jeden opravdu zaujal:

,,Včera jsem byl chytrý a chtěl jsem změnit svět. Dnes jsem moudrý, a proto měním sebe.”

Často se totiž chováme určitým způsobem jen proto, že se to tak ve společnosti přeci dělá. A i kdybychom třeba rádi udělali změnu, máme obavy, že jsme moc malí na to, mít nějaký vliv. Ale upřímně - už jste někdy zkoušeli usnout s komárem? Proto ignorujte, co dělá nebo čeho dosahuje někdo jiný. Váš život je o překonávání vašich vlastních limitů a o vaší snaze být tou nejlepší verzí sebe sama. S nikým přeci nesoutěžíte, proto se snažte překonávat jen svou minulost. Právě proto se vždycky snažím dělat ty změny, které chci ve světě vidět - například tuhle (ne)tuňákovou pomazánku!

IMG_7212.JPG

Pro přechod na veganství jsem se rozhodla z etických důvodů, a proto jsem se musela vzdát i svých milovaných ryb - protože ryba je přeci kámoš a ne žrádlo! Už jsem s vámi sdílela veganského (ne)tuňáka i (ne)rybí karbanátky a dnes jsem si pro vás připravila další specialitu - (ne)tuňákovou pomazánku! Její konzistence je perfektně krémová a díky kombinaci uzeného tofu a nori řasy je její chuť až strašidelně autentická - a to je na ní přitom potřeba jen pár ingrediencí a příprava zabere chvilku.

IMG_7215.JPG

Možná tahle pomazánka nezmění celý svět, ale vsadím se, že ten váš ano - tady máte recept!

IMG_7213.JPG

INGREDIENCE:

 • 200 g uzeného tofu
 • 2 plátky nori řasy
 • 2 polévkové lžíce citronové štávy
 • 2 polévkové lžíce sójového jogurtu
 • 2 polévkové lžíce tamari
 • 1 čajová lžička dijonské hořčice

Všechny ingredience dáme do mixéru, dolijeme trochou vody a rozmixujeme do požadované konzistence. Poté můžeme rovnou podávat!


Do you have some life motto? Something you always follow while you are deciding? Or do you have a favourite quote? You probably noticed that I’m very into quotes and I have got actually many of them saved. I don’t have any favourite one but recently, this quote stuck in my head:

,,Yesterday I was clever so I wanted to change the world. Today I am wise so I am changing myself.”

We often act somehow just because it’s common in a society. And even though we’d like to make a change, we are scared that we are too small to have the impact. But let’s be honest, have you ever tried to fall asleep with a mosquito? Ignore what everyone else is doing and just try to be the best version of you. You are not in the competition with anyone so try to be better only than your past. Because of that I’m trying to make changes I want to see in the world - (not)tuna spread for example!

IMG_7212.JPG

I decided to go vegan purely because of the ethical reasons so I had to give up on eating fish - fish are friends, not food! I already shared (not)tuna and (not)fish cakes recipes with you and today I’ve got another speciality for you - (not)tuna spread! Its consistency is perfectly creamy and it has an incredibly real taste because of the combination of the tofu and the sea weed - and it actually requires just few ingredients and the preparation is truly quick.

IMG_7215.JPG

This spread might not change a whole world but I bet it will change yours - here is the recipe!

IMG_7213.JPG

INGREDIENTS:

 • 200 g of smoked tofu
 • 2 sheets of nori sea weed
 • 2 tablespoons of lemon juice
 • 2 tablespoons of soy yoghurt
 • 2 tablespoons of tamari
 • 1 teaspoon of dijon mustard

Add all the ingredients into a blender, pour in a little bit of water and blend until required consistency. Then it’s ready to serve!

BROWNIE PROTEIN BARS

BROWNIE PROTEIN BARS

NUTELLA PROTEIN BITES

NUTELLA PROTEIN BITES