Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

MONTE

MONTE

Když jsem se nedávno vracela domů, stál u naší branky asi tak šestiletý kluk. Nebylo by na tom nic zas tak zajímavého, kdyby mi neřekl: ,,dobrý den". Dobrý den?! Jak jako ,,dobrý den"? Vždyť jsme stejně vysoký, skoro stejně sta...A v ten moment jsem si to uvědomila.

Vždyť já jsem vlastně dospělá.

Možná je to tím, že mi v autobuse pořád prodávají lístky za polovinu a nebo, že je pro mě velkej odvaz jít si lehnout po desátý, ale pořád v sobě vidim tu malou holku, která chtěla rychle vyrůst a dělat dospělácké věci. A teď, z ničeho nic, bych měla být já ta, kdo bude svým dětem vyhazovat brouky z pokoje a lepit rozbitá kolena. Jsem na to připravená? NE. Vždyť já pořád sleduju Disneyovky s upatlanou pusou od Monte.

Monte jsem v dětství milovala, a proto když mi přišel balíček pravých islandských jogurtů Skyr natural, bylo jasné, co s nimi provedu. Jogurty jsou sami o sobě spíš hutné, ale abych to ještě umocnila, a hlavně abych zajistila ten krémový, lískooříškový nádech, přidala jsem lískooříškové máslo lifelikefit. Na oslazení jsem použila směs vanilkového a čokoládového proteinu a neodolatelně čokoládovou chuť zajistil karob.

Karob bývá často zaměňován s kakaem, ale rozdíl je opravdu velký - a to jak chuťový, tak nutriční. Chuť karobu je daleko výraznější a přirozeně sladká. Karob má spoustu bílkovin, minerálů a vitaminů a oproti kakau neobsahuje kofein, má méně kalorií a tuku. Já jsem mu sice dlouho nemohla přijít na chuť, ale potom, co jsem z něj náhodou udělala kávovou zmrzlinu, jsem si ho zamilovala.

Proto ať už hledáte zdravější sladkost pro svoje děti, výživnou svačinu po cvičení a nebo se prostě chcete vrátit do bezstarostného dětství s upatlanou pusou od sladké lepkavé čokolády, tady máte recept!

INGREDIENCE:

  • 140 g jogurtu Skyr
  • 1 polévková lžíce lískooříškového másla
  • 1 polévková lžíce čokoládového proteinu
  • 1 polévková lžíce vanilkového proteinu
  • 1 čajová lžička karobu

Všechny ingredience dáme do mixéru, rozmixujeme a rovnou můžeme podávat!


A few days ago when I came home, there was a six-year-old boy standing in front of our house. It wouldn't be that interesting if he hadn't told me: "good evening". Good evening?! I expected something less formal considering the fact we were the same height and almost the same age. Wait.

I'm already adult!

Maybe it's because I still get half-prized bus tickets or because my biggest rebellion is to go to sleep after 10 PM but I still see myself as that small girl who wanted to grow up quickly so she could do all those adult things. And now I've become the one who's expected to throw bugs out of my children's room and to heal their injuries. Am I ready for it? Not at all. Actually I'm still the one who's watching Disney fairy tales with a dirty mouth because of eating Monte.

I loved Monte when I was young so when I received a package from Skyr I knew exactly what to do with it. The yoghurt is creamy on its own but as I wanted to make it even creamier & create that hazelnut hint, I added the hazelnut butter. I used the mix of vanilla and chocolate protein powder for sweetness and the carob powder for an irresistibly chocolate taste.

The carob powder is often perceived as a cacao powder but the difference is actually enormous. The taste of carob is much more intense and it's naturally sweet. Carob contains a lot of protein, minerals and vitamins and unlike the cacao it doesn't contain caffeine, it has less calories and fat. Even though I didn't like the carob powder for such a long time, once I used it for my coffee ice cream recipe, I fell in love with it.

So if you are looking for a healthier sweet treat alternative for your children, a filling after workout snack or you just want to feel like a child again, here is the recipe!

INGREDIENTS:

  • 140 g of Skyr yoghurt
  • 1 tablespoon of hazelnut butter
  • 1 tablespoon of chocolate protein powder
  • 1 tablespoon of vanilla protein powder
  • 1 teaspoon of carob powder

Add the ingredients into a blender, mix it all together and serve!

BOUNTY PROTEIN BARS

BOUNTY PROTEIN BARS

PROTEIN APPLE STRUDEL

PROTEIN APPLE STRUDEL