Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

GOJI VANILLA PROTEIN BARS

GOJI VANILLA PROTEIN BARS

Často se mě ptáte, jak si udržet motivaci i v době, kdy se vám nedaří a máte tak akorát chuť to vzdát. Když se ale malé dítě učí chodit, stokrát spadne - přesto to ale nikdy nevzdá s myšlenkou, že na to nemá. Každý den se snaží udělat o pár kroků víc, až najednou chodí a časem dokonce bez problému běhá. Pravda je totiž taková, že můžete sledovat stovky úspěšných lidí a číst tisíce motivačních příspěvků, ale stejně jste svou největší motivací VY SAMI.

Selhání není opakem úspěchu - je to součást cesty. A cesta každého z nás je jiná. Proto se s nikým nesrovnávejte a neřešte, co si o vaší cestě myslí ostatní. Vstávejte s odhodláním být lepší verzí sebe sama, ale zároveň se nesnažte svůj život změnit přes noc. Každý den udělejte jednu malou změnu, která vás posune blíž k vašemu cíli.

A jestli to pro vás pořád není dostatečně silná motivace, postavte si do cíle proteinové goji tyčinek.

IMG_0400.JPG

Dlouho jsem nechápala, jak někdo může uběhnout maraton průměrným tempem, jako já sprintuju. Teď už to ale vím - v cíli na ně čekají slaďoučké proteinové tyčinky s goji a lehkým nádechem vanilky. Tyhle proteinové tyčinky jsou skvělou odměnou po jakémkoliv cvičení, jelikož kromě vysokého množství bílkovin obsahují spoustu dalších zdraví prospěšných látek - goji obsahuje 2000 % více antioxidantů než brusinky, vitamíny C, B1 a B2, enzymy, koenzymy, mono a polysacharidy, karotenoidy, vlákninu, uhlohydráty, esenciální mastné kyseliny a 19 aminokyselin.

IMG_0401.JPG

Navíc je příprava tak rychlá a jednoduchá, že jediné, co potřebujete, abyste se dostali do cíle, je recept!

INGREDIENCE:

Všechny suché ingredience dáme do mísy a promícháme.

V druhé míse si smícháme mandlové máslo, mandlové mléko a směs vlijeme do suchých ingrediencí. Důkladně promícháme a rovnoměrně rozprostřeme do zapékací formy vyložené pečícím papírem. Formu dáme na 30 min do mrazáku a poté směs rozkrájíme na tyčinky.

Podáváme rovnou nebo skladujeme až dva týdny v lednici.


I’ve received many questions asking how to stay motivated when you feel like giving up. When a child is learning how to walk and falls down hundred times, they never give up. They try to do few more steps every day until they are able to walk and one day they can even run. The truth is that you can follow hundreds of inspirational people and read thousands of motivational quotes but your biggest motivation is YOU.

Failure is not the opposite side of a success - it’s a part of a journey. And we all have a different journey. So don’t compare yourself to anyone and don’t care about what other people think. Wake up with the determination to be better than you were yesterday but at the same time, don’t expect the change to happen overnight. Do some small steps every day and you’ll get closer to your goal.

And if you still need a stronger motivation, place these goji protein bars into the finish line.

IMG_0400.JPG

I couldn’t understand how someone can run a marathon in the pace I sprint. Now I realize that the goji protein bars are waiting for them at the finish line! These protein bars are a perfect reward after all kinds of exercise as they contain a lot of protein and many other health benefits - goji berries are an important source of antioxidants, vitamins C, B1, B2, enzymes, carotenoids, fiber, essential fatty acids and amino acids.

IMG_0401.JPG

Also, the preparation is so quick and easy that all you need to get to the finish line is the recipe!

INGREDIENTS:

  • 1 1/2  cup of oat flour
  • 1/2 cup of coconut flour
  • 2 scoops of vanilla protein powder
  • 2 tablespoons of almond butter
  • 1/3 cup of almond milk
  • 1/2 cup of goji berries

Add all the dry ingredients into a bowl and mix them together.

Add the almond butter and almond milk into another bowl, combine it well and pour it into the dry ingredients.

Mix it all properly and then spread the mixture evenly into a baking dish. Place the baking dish into the freezer for 30 minutes, remove and slice the mixture into bars.

Serve immediately or store in the fridge up to two weeks.

CHOC CHIP OAT COOKIES

CHOC CHIP OAT COOKIES

1 MINUTE CHOCOLATE PROTEIN CAKE

1 MINUTE CHOCOLATE PROTEIN CAKE