Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

GINGERBREAD PROTEIN BARS

GINGERBREAD PROTEIN BARS

Před pár dny jsem viděla moc pěkný citát, který se do toho předvánočního šílenství krásně hodí. Zněl takto:

,,Na Tvém pohřbu nikdo nevystoupí se slovy, že jsi měl drahý gauč nebo opravdu luxusní šaty. Nezakládej svůj život na materiálních věcech.”

Vlastně se mi ten citát líbil tak moc, že jsem si ho uložila a řídím se jím každý den. Přesto se ale musím přiznat, že i když Vánoce opravdu nejsou jenom o dárcích, ty jiskřičky v očích blízkých, když trhají vánoční papír, k nim jednoduše patří. A tak je teď pohled do mé peněženky stejný, jako sklenice arašídového másla po večeru se mnou - prázdný a smutný.

Možná si teď říkáte, proč tedy ztrácím čas stěžováním si a proč si radši nenajdu nějakou další práci. Jenže...umíte si představit můj pracovní pohovor?! Vždyť by vypadal asi takhle:

Zaměstnavatel: Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Já: Oběd.

Zaměstnavatel: Ehh, já myslel... dlouhodobé plány. Vaše vize a cíle.

Já: Ach tak! Už chápu, omlouvám se. Odpolední svačina.

IMG_8373.JPG

Každý jsme jiný, někomu můžou vyhovovat jen 3 velká jídla denně, ale já na svoje milované svačinky prostě nedám dopustit. Jím šestkrát denně a ať už jdu kamkoliv, vždycky si s sebou beru nějakou svačinu. Nicméně, už jste si mohli všimnout, že mám pár oblíbenců, které pořád střídám, a proto jsem si dala za cíl, vymyslet nový, vánoční svačinový recept. Moje vize byla vymyslet něco jednoduchého, rychlého, výživného a hlavně sladkého, no a nakonec se mi povedly vytvořit proteinové tyčinky, které voní i chutnají jako čerstvě upečený perník.

IMG_8374.JPG

Proto si myslím, že vaše plány do budoucna už znám - musíte vyzkoušet tenhle recept!

INGREDIENCE:

Ovesné vločky dáme do mixéru a rozmixujeme na mouku. Poté přidáme zbývající ingredience a mixujeme, dokud se vše nespojí.

Vzniklou směs rovnoměrně rozprostřeme do formy vyložené pečícím papírem a dáme ztuhnout do mrazáku na 30 min.

Poté jen rozkrájíme na tyčinky a můžeme podávat!


A few days ago I saw a lovely quote which perfectly describes that pre-Christmas madness:

No one will stand up at your funeral saying you had an expensive sofa or a luxurious dress. Don’t let your life be based on material things.”

Actually I loved that quote so much I saved it and I try to live by it every day. However, I must admit that even though I agree that Christmas is not solely about presents there’s nothing better than seeing those sparkles in the eyes of my family members while they are unwrapping the paper. So basically, my wallet is now looking similar as a peanut butter after a night with me - empty and sad.

Now you might be wondering why I’m wasting my time when I could be applying for another job instead. But honestly guys, can you imagine my job interview? It would be probably like that:

Interviewer: So what do you have planned for the future?

Me: Lunch.

Interviewer: Ehh, I mean...like long term. Your visions and goals.

Me: Oh my! I understand, my bad. The afternoon snack.

IMG_8373.JPG

We are all different, somebody can thrive on three larger meals per day but personally, I just love snacking! I eat regularly six times per day and wherever I go I always take some snack along with me. However, you might have noticed that I have few favourite snacks I’m eating over and over again so I set myself a goal to create new snack recipe which would be ideal for that Christmas time. My vision was to make something easy, quick, nourishing  and most importantly, sweet and finally I managed to create protein bars which taste and smell literally like a gingerbread.

IMG_8374.JPG

So guys I think that I know what your future plans are - you need to try this recipe!

INGREDIENTS:

  • 1 cup of dates

  • 1/2 cup of oats

  • 1/2 cup of almond butter

  • 1 scoop of vanilla protein powder

  • 2 teaspoons of gingerbread spice mix

  • 2 teaspoons of cinnamon

Add the oats into a blender and blend until flour forms. Next add in all the remaining ingredients and blend until sticky dough forms.

Spread this dough evenly into a baking tin and place it into the freezer for 30 minutes to set.
Then just slice it into bars and serve!

BANANA SPLIT

BANANA SPLIT

(NOT)TUNA AVOCADO BOATS

(NOT)TUNA AVOCADO BOATS