Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

FOREVER BEAUTIFUL PROTEIN BITES

FOREVER BEAUTIFUL PROTEIN BITES

Mám pro vás dvě zprávy - jednu dobrou a jednu špatnou. Ta dobrá je, že ani ta nejtěžší chvíle netrvá věčně. Ta špatná je, že i ta nejkrásnější chvíle jednou skončí. Zároveň nás ale právě zážitky udržují mladé, a tak je potřeba prožít každou chvíli naplno. Jenže, já toho poslední dobou zažila tolik, že se cítím tak akorát staře.

IMG_2582.JPG

Poprvé jsem si tak začala připadat na začátku minulého roku, kdy jsem si uvědomila, že jsem v maturitním ročníku - vždyť ještě nedávno jsem ty velké, zkušené maturanty zdravila "dobrý den"! To ale pořád nebylo nic oproti pocitu, který jsem zažila o prázdninách při líčení před zápisem na vysokou - vždyť ještě nedávno mi mamka pletla copánky před zápisem do školky! Nicméně, obě krize jsem zvládla překonat a dál jsem si užívala bezstarostného mládí - do chvíle, než jsem zjistila, že mojí malé ségře, která ještě nedávno stříhala mým barbienámvlasy, bude za chvíli 17.

Achjo, já nechci stárnout.

JÁ CHCI BÝT FOREVER BEAUTIFUL!

IMG_2583.JPG

No dobře, dělám si z vás trochu srandu, ale vždyť už mě znáte - a tak vám určitě ani nemusím říkat, jaký recept pro vás dneska mám. PROTEINOVÉ KULIČKY! Překvapivě jsem ale podvedla své milované čokoládovo/kokosové a vytvořila jsem nový recept, na který jsem použila právě mix superpotravin Forever beautiful od Yoursuperfoods. Mix se skládá ze superpotravin acaí, chia semínek, maqui, acerola, maca a borůvkového prášku, díky čemuž obsahuje spoustu antioxidantů. A krom toho, že zlepšuje kůži, vlasy, nehty, zrak, kosti, hormonální aktivitu a chrání buňky před oxidačním stresem, udělá z kuliček opravdu nepřekonatelný zážitek.

IMG_2585.JPG

A jelikož vzpomínky na něj trvají věčně, tady máte recept!

INGREDIENCE:

  • 2 hrnky kešu ořechů
  • 1 hrnek medjool datlí
  • 2 polévkové lžíce Yoursuperfoods FOREVER BEAUTIFUL mixu (mix seženete zde se slevou 15% po zadání kódu "TEREZA15")
  • 1 odměrka vanilkového proteinu
  • extra mix FOREVER BEAUTIFUL na obalení kuliček

Nejdříve dáme kešu ořechy do mixéru a rozmixujeme na mouku. Poté přidáme všechny zbývající ingredience a mixujeme, dokud nevznikne lepkavá směs.

Ze vzniklé směsi uplácáme malé kuličky, které vyválíme v extra mixu foreverbeautiful.

Nakonec dáme kuličky na hodinu do mrazáku a poté můžeme podávat.


I've got some news for you - one positive and one negative. The positive thing is that even the hardest moment doesn't last forever. The negative thing is that even the greatest moment will once end. Also, the experiences are what make us young so it's necessary to enjoy every moment to the fullest. But lately I've been enjoying those moments so much that I'm feeling old instead.

IMG_2582.JPG

The first time I started feeling old was last year when I realized that I was in a senior year of high school - it feels like yesterday when I was the one who was scared of those cool seniors! However, it was still nothing compared to the feeling I got while I was putting on my make-up before Uni - it feels like yesterday when my mum was making me a ponytail! I actually managed to get over those crisis and continued enjoying my youth to the fullest - until the moment I realized that my small sister, who used to cut my barbie's hair, is turning 17 soon.

I don't want to be old.

I WANT TO BE FOREVER BEAUTIFUL !!!

IMG_2583.JPG

Okay, just kidding, you know me - so I probably don't even have to say what kind of recipe I'm now going to share. THE PROTEIN BITES! However, surprisingly enough I cheated on my favourite chocolate/coconut ones and I created new recipe in which I used the Yoursuperfoods Forever beautiful blend. It consists of acaí, chia seeds, maqui, acerola, maca and blueberry powder so it's full of antioxidants. And despite the fact that it improves the quality of your hair, nails, skin and hormones it also makes an incredible food experience while added into the bites.

IMG_2585.JPG

And the memories last forever so here is the recipe!

INGREDIENTS:

  • 2 cups of cashews
  • 1 cup of medjool dates
  • 2 tablespoon of Yoursuperfoods FOREVER BEAUTIFUL blend (you can order the blend here and you'll get 15% off by entering the code "TEREZA15")
  • 1 scoop of vanilla protein powder
  • extra Forever beautiful blend for coating

Firstly add the cashews into a blender and blend until flour forms. Then add in all the remaining ingredients and blend until you reach sticky dough.

Roll the dough into small balls and coat them in some extra Forever beautiful mix.

Finally place the balls into the freezer for one hour and then serve!

CARAMEL CHOCOLATE PROTEIN BARS

CARAMEL CHOCOLATE PROTEIN BARS

PROTEIN BROWNIES

PROTEIN BROWNIES