Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

VEGAN COTTAGE CHEESE

VEGAN COTTAGE CHEESE

Díky mým Tuesday Talks rozhovorům sis mohl všimnout, že mě inspiruje spousta lidí. Avšak pokaždé, když se mě někdo zeptá na můj vzor, nemám, co odpovědět. A to bych jich před pár lety vyjmenovala hned několik! Nicméně právě kvůli tomu jsem si začala připadat jako malá holka ztracená ve velkém světě a neustále se mi zdálo, že mi něco utíká. Že bych měla dělat víc. Že bych měla být víc. Srovnávala jsem se totiž především se vzory, které jsem sledovala na sociálních sítích a zapomněla jsem, že se ten skutečný svět ukrývá uvnitř mě. Uvnitř mého srdce.

Proto nedělej stejnou chybu jako já a až budeš příště projíždět sociální sítě, měj na paměti, že je to pouze virtuální svět. Nic z toho není skutečné. To Ty jsi skutečný. Víš, ty obrázky, které sleduješ, v Tobě mohou vyvolat pocit, že nejsi dostatečný. Že bys měl být víc...zajímavý. Krásný. Úspěšný. Tak to ale vůbec není - Ty jsi zajímavý, krásný a úspěšný. Ve skutečnosti není vše takové, jak se na sociálních sítích může zdát - vždyť i Cottage sýr je vlastně veganský!

Tedy, alespoň ten podle mého receptu. Totiž ještě před tím, než jsem přešla na veganství, jsem byla dlouhou dobu vegetarián, a to hlavně kvůli tomu, že jsem se nedokázala vzdát tvarohu a sýru cottage. Rostlinnou verzi tvarohu se mi podařilo vymyslet celkem rychle, avšak veganský cottage sýr nikdy nebyl podle mých představ. Až nedávno se mi konečně podařilo vymyslet recept, který je sice rychlý a jednoduchý, ale zároveň je neodolatelně krémový a díky kešu ořechům typicky lehce nasládlý.

Proto nedělej stejnou chybu jako já a až příště dostaneš chuť na cottage sýr, měj na paměti, že musíš vyzkoušet tenhle recept!

INGREDIENCE:

Kešu ořechy, kokosový krém, vodu, citrónovou šťávu, lahůdkové droždí a mletý česnek dáme do mixéru a rozmixujeme do krémové konzistence. Vzniklou směs přemístíme do misky, přidáme nadrobené tofu a nakrájenou petrželku a vše důkladně promícháme. Poté dáme sýr na hodinu ztuhnout do lednice a můžeme podávat!


If you read my Tuesday Talks interviews you could notice that there are many people who inspire me. However, when someone asks me who’s my role model, I don’t know what to respond. And few years ago I could name hundreds of them actually! However, that was the reason why I began to feel like a tiny girl lost in a great big world and why I constantly felt like I’m left behind. That I should do more. That I should be more. I compared myself to role models I saw on social media yet I didn’t realize that the real life is hidden inside myself. Inside my heart.

So don’t make the same mistake like I did and next time you’ll be scrolling through social media keep in mind that it’s just a virtual life. It’s not real. You are real. Actually, those posts that you see can make you feel like you should be more...interesting. Beautiful. Successful. But that’s a lie - you are interesting, beautiful and successful. Nothing is as it appears on social media - even the cottage cheese is vegan!

Well, at least according to my recipe. Actually before I went vegan I was a vegetarian for a long time and the reason was that I couldn’t give up on the quark and the cottage cheese. I created a plant based version of a quark almost immediately but cottage cheese always wasn’t as I wanted it to be. However, finally I managed to create a recipe which is quick and easy, but also deliciously creamy and slightly sweet because of the cashews.

So don’t make the same mistake like I did and next time you’ll start craving cottage cheese keep in mind that you have to try this recipe!

INGREDIENTS:

  • 230 g of cashews

  • 220 g of tofu

  • 120 ml of the coconut cream

  • 80 ml of water

  • 2 tablespoons of lemon juice

  • 1 tablespoon of nutritional yeast

  • 1 tablespoon of chopped chives

  • 1 teaspoon of ground garlic

Add the cashews, the coconut cream, water, lemon juice, nutritional yeast and ground garlic into a blender and blend it all until creamy. Transfer this mixture into a bowl, stir in crumbled tofu along with chopped chives and give everything a good stir. Finally place the cheese into the fridge for one hour to set and then serve!

NUTTY CARAMEL BARS

NUTTY CARAMEL BARS

APPLE NACHOS

APPLE NACHOS