Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CHOCOLATE HUMMUS

CHOCOLATE HUMMUS

Kdybyste měli svůj život k něčemu připodobnit, co by to bylo? Já bych ještě před pár dny řekla asi něco jako sluníčko, kytičky nebo jednorožci, ale teď je to spíš sopka, která se znenadání probudila k životu. Tak dlouho byla klidná, až najednou vybouchla a svou horkou lávou zdevastovala všechno, co mohla. Ne dobře, možná trochu přeháním, ale opravdu teď neprožívám zrovna nejlepší období a uvědomuji si, že jen mojí vinou k tomu výbuchu došlo. A že musím udělat spoustu změn, aby kytičky mohly zase znovu spokojeně kvést.

Naštěstí  je ale všechno zlé k něčemu dobré a já si díky tomu uvědomila hned několik věcí. Zaprvé, jestli člověk opravdu chce udělat změnu, musí vystoupit ze své pohodlné zóny. Já vím - ta představa neznáma je strašidelná. Ovšem ještě horší je představa, že za půl roku budete pořád na tom samém místě. Také jsem se naučila, že změna nepřichází, když se bojuje proti starému. Naopak se musí vybudovat něco nového - proto jsem se rozhodla vystoupit ze své pohodlné zóny, přestala jsem bojovat proti humusu a tu změnu jsem si naprosto zamilovala.

IMG_3829.JPG

Není moc jídel, která nemám ráda, ale humus jsem dlouho nemohla ani cítit - a tak jsem do něj přidala čokoládu! Není to klasický recept, který by se dal použít do slaných jídel, ale je to sladká změna v podobě výživné svačiny. Cizrna dodá spoustu bílkovin, přičemž chuťově není vůbec poznat a zajistí tak akorát božsky krémovou konzistenci. Tu umocní ještě arašídové máslo, které v kombinaci s kakaovým práškem vytvoří perfektně sladkou, krémovou pěnu.

IMG_3828.JPG

Vše dohromady vyvolá dokonalou explozi chutí, která zničí jakékoliv pochybnosti o humusu - proto tady máte recept!

INGREDIENCE:

Nejdříve dáme cizrnu do mixéru a rozmixujeme do hladkého krému. Poté přidáme všechny zbylé ingredience kromě kakaových bobů a opět rozmixujeme.

Čokoládový hummus přemístíme do misky, posypeme kakaovými boby a podáváme například s oblíbeným ovocem.


If you had to describe your life in one word, what would it be? Few days back I’d say something like flowers, sun or unicorns but now it’s more like a volcano.

A volcano that unpredictably erupted and destroyed everything it could.

Well, I might be exaggerating a bit but honestly, I’m not in a very good place right now and I know that the eruption was purely my fault. And that I have to make many changes in order to let the flowers grow again.

Fortunately, there can be found something positive in everything and I actually realized many things. Firstly, if you truly want something, you must step out of your comfort zone. I know - that vision of the unknown is pretty scary. But what’s even worse is the vision of staying on the exact same place. I’ve also learned that the change doesn’t happen when you are fighting the old. In fact, you have to build up something new - so I decided to step out of my comfort zone, I stopped fighting the hummus and I unconditionally fell in love with that change.

IMG_3829.JPG

There are not many meals that I don’t like but I couldn’t stand the hummus for so long - so I added the chocolate! It’s definitely not a traditional recipe that could be used in a savoury meals but it’s a nourishing sweet change. Chickpeas provide the dish with a lot of protein but you can’t taste them at all and they create heavenly creamy consistency. That’s even increased with the peanut butter that creates a perfectly creamy & sweet mousse along with the raw cacao powder.

IMG_3828.JPG

Everything together creates an explosion of delicious taste which destroys every doubt about the hummus - so there you have the recipe!

INGREDIENTS:

  • 1/2 can of chickpeas
  • 1 banana
  • 1/3 cup of unsweetened almond milk
  • 2 tablespoons of raw cacao powder
  • 1 tablespoon of peanut butter
  • handful of cacao nibs

Start by blending the chickpeas until smooth cream forms. Next add in all the remaining ingredients except the cacao nibs and blend it all again.

Transfer the chocolate hummus into a bowl, sprinkle with cacao nibs and serve with your favourite fruit!

CLIF BUILDERS BAR

CLIF BUILDERS BAR

CHOC CHIP OAT COOKIES

CHOC CHIP OAT COOKIES