Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CHOCOLATE LOVER CHIA PUDDING

CHOCOLATE LOVER CHIA PUDDING

Škola. Dva měsíce jsem řešila tak akorát jak stihnu nafotit jídlo dřív, než ho sním a teď je tady zase koloběh učení, písemek, stresu. Nikdy se mi (asi jako nikomu) po prázdninách do školy moc nechtělo, ale teď je to něco jiného. Jdu totiž do maturitního ročníku. Chodím na osmileté gymnázium a zjistila jsem, že mě baví tak nějak všechno, ale zároveň v ničem extra nevynikám. Nevím z čeho maturovat, kam na vysokou.  Biologie by se mi hodila na příjmačky na lékařskou fakultu, občanský základ zase na filosofickou, španělština do života. Jak se mám sakra v 18 rozhodovat o své budoucnosti?

No prostě mám v hlavě šílený zmatek. A taky v chutích! Normálně  patřím mezi ty divné lidi, kteří jedí zelené věci a vážně jim to chutná, ale teď mám pořád chuť na sladké. A jediné, co mě drží při životě, je tenhle chia pudink. Hodně, hodně čokoládový chia pudink.

Chutná mi tak moc, že jsem ho vzala ochutnat i kamarádovi. Pokaždé, když se mi něco povede upéct, tak mu to vezmu ochutnat. Tenhle chia pudink mu chutnal ze všeho nejvíc (vtipné, že narozdíl od ostatních složitých receptů příprava zabere tak půl minuty). Dokonce mu chutnal tak moc, že ho chtěl naučit připravovat. A to je co se přípravy jídla týče tak líný, že je schopný jíst celý týden jenom vajíčka.

Tenhle chia pudink je:

  • Čokoládový
  • Sladký
  • Krémový
  • Nabitý živinami
  • Jednoduchý

Vyzkoušejte ho a dejte mi vědět, jak chutnal vám!

INGREDIENCE:

- 2 polévkové lžíce chia semínek

- 1/2 hrnku mandlového mléka

- 1 polévková lžíce karobu

- 1 polévková lžíce raw kakaového prášku (já použila Yoursuperfoods chocolate lover mix, který seženete na rawlife.cz a po zadání kódu Terezasdiary obdržíte slevu 10% na celý nákup!)

- 1 polévková lžíce čokoládového proteinu

+ polévková lžíce strouhaného kokosu, hrst kešu ořechů

Do hrnečku dáme dvě polévkové lžíce chia semínek, karob, kakao a protein.  Zalijeme mlékem, vše důkladně promícháme a dáme do lednice.

Po půl hodině pudink zkontrolujeme – chia semínka už by měla být lehce nabobtnalá, ale směs musí být ještě stále hodně tekutá (případně dolijeme více mléka). Promícháme a vrátíme zpět do ledničky minimálně na dvě hodiny (nejlépe přes noc).

Poté dozdobíme čímkoliv, co máme rádi a můžeme podávat.


School. My only problem in the past two months was how to capture my food before I eat it and now the circle of studying, exams and stress is here again.

I've never looked forward to school after summer (just like everybody else) but this time it's a bit different. I'm having maturita this year. I realized that I'm interested in a lot of things while I'm not great enough in anything. I don't know what to choose as a maturita subject. Biology would be great for medicine, social studies for philosophy, Spanish for a life. I'm 18, how am I supposed to decide about my future?

So, I've such a mess in my head. And in my cravings as well! Normally I'm one of those weird people who eat their greens and really enjoy it while now I still crave something sweet. And the only thing that keeps me alive is this chia pudding. This chocolaty chia pudding.

I loved it so much that I shared it with my friend. Every time I bake something I ask him to give it a taste test. Actually, from all the treats he has ever tasted he liked this chia pudding the most (funny thing that it's prep doesn't take more than half a minute). He wanted me to teach him how to make it. And with food he is so lazy that he can eat eggs for whole week.

This chia pudding is:

  • chocolaty
  • sweet
  • creamy
  • full of nutrients
  • easy

Give it a try and let me know how you liked it!

INGREDIENTS:

- 2 tablespoons of chia seeds

- 1/2 cup of almond milk

- 1 tablespoon of carob

- 1 tablespoon of raw cacao powder (I used Yoursuperfoods chocolate lover mix, that you can buy on rawlife.cz and get 10% discount by entering code Terezasdiary!)

- 1 tablespoon of chocolate protein powder

+ 1 tablespoon of shredded coconut, handful of cashew nuts

Add two tablespoons of chia seeds, carob, cacao and protein powder in a mug. Pour in milk, mix properly and put it into the fridge.

Take the pudding out after about half an hour – chia seeds should be slightly bigger, but the mixture should still be more fluid (pour in more milk if it´s not). Mix properly and add it back into the fridge for at least two hours (best overnight).

Top with whatever you like and enjoy.

HOMEMADE CHOCOLATE PROTEIN BARS

HOMEMADE CHOCOLATE PROTEIN BARS

BANANA SUSHI

BANANA SUSHI