Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CHICKPEA VANILLA PROTEIN BARS

CHICKPEA VANILLA PROTEIN BARS

Já vím, že bez práce nejsou koláče, ale upřímně jsem si chtěla to léto po maturitě užít na 100%, a tak jsem si žádnou stálou brigádu ani nehledala. Přesto jsem ale chodila pravidelně několikrát týdně doučovat angličtinu a měla jsem i jiné menší výdělky, a proto mě zaráží, proč je pohled na můj účet stejný, jako pohled na podzimní přírodu - depresivní a holý.

V podstatě jsou jen 3 věci, které by mohly být důvodem mé finanční krize a první z nich je společenský život. No jo a proč se tedy ten můj odehrává tak akorát cestou od lednice k plotně? Dalším důvodem by mohlo být oblečení - proč na sobě tedy mám bundu, ve které jsem letěla do Španělska ve třinácti letech? Posledním důvodem by mohlo být jídlo - tak proč sakra jím pořád dokola jen cizrnové proteinové tyčinky?

IMG_1753.JPG

Zatímco na první dvě otázky odpověď bohužel neznám, ta třetí je celkem jednoduchá - tyhle cizrnové proteinové tyčinky jsou tak dokonalé, že se od nich nedokážete odtrhnout, ani kdybyste chtěli.

A TO MI VĚŘTE, ŽE CHTÍT NEBUDETE!

Díky vanilkovému proteinu mají lehce vanilkový nádech a díky datlím jsou zase výrazně sladké, přesto ale chutnají úplně jinak, než klasické raw proteinové tyčinky - místo ořechů totiž obsahují cizrnu. A právě cizrna je to, co zajistí měkounkou, lehce mazlavou konzistenci, která se vám rozplyne přímo na jazyku.

IMG_1752.JPG

A jelikož se tyhle tyčinky sice dají připravit téměř bez práce, ale ne bez receptu, tady ho máte! 

INGREDIENCE:

 • 1 konzerva cizrny
 • 1 hrnek medjool datlí
 • 1/2 hrnku kešu másla
 • 1 odměrka vanilkového proteinu
 • 2 polévkové lžíce konopných semínek
 • 2 polévkové lžíce chia semínek

Cizrnu dáme do mixéru a rozmixujeme do krémové konzistence.

Přidáme všechny zbylé ingredience a mixujeme, dokud nevznikne lepkavá směs.

Směs přemístíme do zapékací formy vyložené pečícím papírem a necháme ztuhnout 1 hod v mrazáku.

Poté rozkrájíme na tyčinky a můžeme podávat!


I know that no bees no honey, no work no money but I wanted to enjoy the longest holiday of my life to the fullest so I wasn't actually looking for any kind of a part-time job. However, I was regularly teaching English and I had some money from other projects as well so I'm pretty confused why's the view on my bank account similar to the view on autumn nature - depressing and bare.

There are actually only three things that could possibly cause my financial crisis and the first one is the social life. So why's my social life based on the way from the fridge to the hob? Another reason could be clothes - so why am I now wearing jacket I had on my way to Spain when I was thirteen? The last possible reason could be food - so why the hell am I eating chickpea protein bars all over again?

IMG_1753.JPG

While I can't find the answers to the previous questions the last one is pretty easy - these chickpea protein bars are so delicious that you can't resist even if you want.

AND TRUST ME THAT YOU WON'T WANT!

The vanilla protein powder provides the bars with a nice vanilla hint while dates create irresistibly sweet taste. However, they taste completely different than the traditional raw protein bars - in fact, they don't contain nuts but chickpeas. And the chickpeas are actually what create smooth, slightly sticky texture which melts right on your tongue.

IMG_1752.JPG

And as these bars can be almost prepared without work but not without the recipe, there you go! 

INGREDIENTS:

 • 1 can of chickpeas
 • 1 cup medjool dates
 • 1/2 cup of cashew butter
 • 1 scoop of vanilla protein powder
 • 2 tablespoons of hemp seeds
 • 2 tablespoon of chia seeds

Place the chickpeas into a blender and blend until creamy.

Add in all the remaining ingredients and blend until sticky mixture forms.

Transfer this mixture into a baking dish and place it into the freezer for one hour to set.

Then remove, slice it into bars and serve!

PEANUT BUTTER & BANANA ROLLS

PEANUT BUTTER & BANANA ROLLS

COMPLETE COOKIE

COMPLETE COOKIE