Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CHICKPEA TUNA

CHICKPEA TUNA

Když jsem se vás na snapchatu ptala, jaký recept by jste chtěli příště, tak mi kromě svíčkové se šesti přišla prosba o zdravou pomazánku. A měli jste pravdu - recept na pomazánku na blogu opravdu chyběl. Jenže od té doby, co jsem objevila kouzlo rozmačkaného avokáda jsem jaksi neměla potřebu vymýšlet něco jiného - do chvíle, než jsem jednou rozkrojila avokádo a místo krásné zelené na mě vykoukla šedavě hnědá. S avokádem je to totiž tak - nezralé, nezralé, nezralé, ZRALÉ (na chvíli odběhnete), zkažené. Trefit se do těch pár minut, kdy si laskavě usmyslí být dobré, je vážně fuška. A právě proto mi tedy nezbylo nic jiného, než se opravdu pustit do vymýšlení pomazánky.

Po ruce jsem měla cizrnu, a tak jsem místo avokáda rozmačkala jí. Nastrouhanou mrkev jsem použila pro ten správný crunch a tahini jako krémovou náhradu majonézy. Světe, div se - vzniklo něco, co mi naprosto přesně připomnělo tuňákovou pomazánku ze školky. Takovou tu, kvůli které tam každý z nás chodil a o které potom básnil mamince. A jak by řekla moje paní učitelka: přeji dobré chutnání a bez povídání!

INGREDIENCE:

- 1/2 konzervy cizrny

- 1 mrkev

- 1 polévková lžíce tahini

- Šťáva z 1/2 citronu

- Černý pepř

Cizrnu si rozmačkáme vidličkou a nastrouháme mrkev. Vše dáme do misky, přidáme zbývající ingredience a důkladně promícháme. Podáváme nejlépe s žitným pečivem.


When I asked what kind of recipe you'd like to see next, I've received a lot of requests to make a healthy spread. And you were right - this recipe really had been missing on my blog. But since I found the beauty of mashed avocado I didn't need to use anything different - until the day I cut opened an avocado and found rotten grey instead of lovely green. Actually it's like that - not ripe, not ripe, not ripe, RIPE (you were gone for a couple of minutes), rotten. To catch those few minutes when the avocado decides to be ripe is pretty hard to be honest. So I didn't have any other option than to finally come up with a spread recipe!

All I had on hand were chickpeas so I mashed them instead of an avocado. I added some carrots for the right crunch and for the creamy texture I used tahini instead of mayonnaise. Oh guys, how it reminded me of tuna spread from my kindergarten! The one everyone loved and told their mums about. The one you have to try as well!

INGREDIENTS:

- 1/2 can of chickpeas

- 1 carrot

- 1 tablespoon of tahini

- Juice of 1/2 lemon

- Black pepper

Mash the chickpeas with a fork and grate the carrot. Add everything in a bowl along with all the remaining ingredients and mix properly. Serve on a fresh rye bread.

SWEET POTATO MINI BURGERS

SWEET POTATO MINI BURGERS

CACAO COCONUT CASHEW PROTEIN BITES

CACAO COCONUT CASHEW PROTEIN BITES