Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

HOMEMADE CASHEW YOGHURT

HOMEMADE CASHEW YOGHURT

Přiznávám - spolupráce jsou fajn. Je opravdu příjemné, když dostáváte produkty zdarma a člověk si tím i celkem pěkně přivydělá. Přesto to ale ani zdaleka není ta nejlepší věc na blogování - zprávám od vás se totiž nic na světě nevyrovná. Zbožňuji ten pocit, že svou tvorbou mohu někomu pomoc a také díky tomu vím, že si každý z nás nese nějaký svůj vlastní příběh. Věřte mi, že nikdy nevíte, jaký boj člověk vedle vás zrovna svádí - vždyť já to sama znám moc dobře.

Není to ovšem budoucnost, které se bojím - to strach z opakování minulosti mi způsobuje úzkost. Přesto jsem ale přesdvědčená, že všechno v životě má svůj smysl a i když jsem možná udělala spoustu chyb, pokaždé jsem se z nich poučila a odnesla jsem si nějakou zkušenost. Kdybych si nenatáhla Achillovku, nikdy bych se nenaučila odpočívat. Kdybych si na dovolenou nezapomněla vzít tvaroh, nikdy bych nepřešla na veganství.

A kdybych omylem nekoupila o jednu konzervu kokosového mléka víc, nikdy by nevznikl tenhle recept.

IMG_4092.JPG

Maso ani mléčné výrobky mi nikdy nechutnaly, ale co jsem dřív opravdu zbožňovala, byly takové ty hutné, krémové řecké jogurty. Proto když jsem naposledy dělala Lotus cheesecake a zbyla mi konzerva kokosového mléka, napadlo mě udělat z ní právě jogurt. Kokosové mléko je hutné samo o sobě, ale aby byla konzistence ještě krémovější, rozmixovala jsem ho s kešu ořechy. Typicky nakyslé chuti jsem docílila citrónovou šťávou a lehce nasládlou chuť dodala špetka javorového sirupu.

IMG_4093.JPG

Proto jestli jste si dřív domácí jogurt nepřipravovali, neopakujte své chyby z minulosti - vyzkoušejte tenhle recept!

IMG_4090.JPG

INGREDIENCE:

Všechny ingredience dáme do mixéru. Mixujeme přibližně 1 minutu nebo dokud nedosáhneme jemné a krémové konzistence. Poté jogurt přemístíme do misky a můžeme podávat!


I admit - collabs are nice. It’s actually truly cool to get products for free and to earn some money as well. However, that’s definitely not the best part of being a blogger - in fact, nothing can beat messages from you. I love the feeling that I can help you with my content and because of that I know we all have our own story. Trust me that you never know what kind of battle is the person next to you fighting - speaking from my personal experience.

It’s not the future I’m afraid of - it’s the fear of repeating the past which makes me anxious. However, I’m sure that everything in life happens for a reason and even though I’ve made many mistakes in my life, I always learned something from them and gained an experience. If I didn’t have problems with legs, I’d never learn to rest. If I didn’t forget to buy a quark on a holiday, I’d never go vegan.

And if I didn’t buy two cans of the coconut milk instead of one, I would never create this recipe.

IMG_4092.JPG

I’ve never liked meat and dairy, but to be honest, what I always loved were those creamy Greek yoghurts. So last time when I was making a Lotus cheesecake and one can of the coconut milk remained, I got an idea to make a yoghurt out of it. The coconut milk is creamy on it’s own but to make it even creamier I blended it with some cashew nuts. I reached that typical sour taste by adding the lemon juice and a pinch of maple syrup created that nice sweet hint.

IMG_4093.JPG

So if you’ve never made a homemade yoghurt before, don’t repeat your mistakes from the past - give this recipe a try!

IMG_4090.JPG

INGREDIENTS:

  • 1 cup of soaked cashews

  • ½ cup of coconut milk

  • juice from a lemon

  • 1 teaspoon of maple syrup

Add all the ingredients into a blender. Process on high speed for around 1 minute or until very smooth and creamy. Transfer the yogurt into a bowl and serve!

5-INGREDIENT NUT BARS

5-INGREDIENT NUT BARS

BAREBELLS PROTEIN BARS

BAREBELLS PROTEIN BARS