Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

HOMEMADE CASHEW BUTTER PROTEIN BARS

HOMEMADE CASHEW BUTTER PROTEIN BARS

A je to tady zase - opět si vám jdu postěžovat. A hádejte na co. Škola už je za mnou, zima taky, to už nám zbývá jen jediné - pečení. Já vím, že už jsem vám o své neschopnosti upéct dort vyprávěla nejmíň milionkrát a že opakovaný vtip není vtipem, ale tohle bohužel není vtip. A jestli jo, tak je stejně nepovedený, jako můj nedávný cheesecake pokus.

Tentokrát si nebudu stěžovat na to, kolik času jsem nad tím strávila, kolik ingrediencí jsem spotřebovala nebo jak dlouho jsem ze země drhla přilepený korpus, který se odpojil po rozevření formy - na tohle všechno si člověk časem zvykne. Horší je to, že jsem se po celou dobu přípravy na maturitu těšila, až vám sem nahraju recept na dort a nakonec jsou tu zase jen nudné proteinové kešu tyčinky.

MUHAHAHA.

Přestože podobný recept na proteinové arašídové tyčinky na blogu už je a já se tedy zase opakuju, alespoň tentokrát trapně vtipkuju - TYHLE TYČINKY TOTIŽ OPRAVDU NEJSOU NUDNÉ! Jsou vyrobené jen z těch nejpřirozenějších ingrediencí, mají perfektní výživové hodnoty a hlavně jemnou nasládlou chuť doplněnou o křupavé kakaové boby.

Proto tady máte jednoduchý recept a připravte se na neopakovatelný zážitek!

INGREDIENCE:

- 1 hrnek ovesných vloček

- 2 polévkové lžíce konopných semínek

- 1 polévková lžíce chia semínek

- 1 odměrka vanilkového proteinu

- 1/2 hrnku kešu másla

- 1 polévková lžíce kokosového oleje

- 2 polévkové lžíce medu

- kešu ořechy

Vločky dáme do mixéru a rozmixujeme na mouku. Dáme do mísy, přidáme protein, konopná semínka a chia semínka a důkladně promícháme.

Do plastové nádoby dáme kešu máslo, kokosový olej a med a dáme na 10-15 sekund do mikrovlné trouby.

Tekutou směs důkladně vmícháme do suché, rozprostřeme do zapékací formy a posypeme kešu ořechy.

Formu dáme na hodinu do mrazáku, poté směs rozkrájíme na tyčinky a můžeme podávat!


So it's here again - I'm going to complain. And you can guess about what this time. The school's over, the winter as well, now we have only one thing left - baking. I know I've already told you about my disability to bake something and that the repeated joke is not a joke anymore but this is not a joke unfortunately. And if so, it's as lame as my last cheesecake attempt.

This time I won't be complaining about how much time the preparation took, how many ingredients I used or how long I was cleaning the kitchen - one gets used to it. What's actually worse is that I've been waiting for so long for the day I'll upload a cake recipe for you and all I've got right now are some boring cashew protein bars.

MUHAHAHA.

Even though I already have a similar recipe on my blog so I'm repeating myself again at least I'm joking now - THESE BARS ARE NOT BORING AT ALL! They are made of the purest ingredients, have perfect nutritional values and slightly sweet taste with a hint of crispy cacao nibs.

So here is the recipe but get ready for an unrepeatable experience!

INGREDIENTS:

- 1 cup of oats

- 2 tablespoons of hemp seeds

- 1 tablespoon of chia seeds

- 1 scoop vanilla protein powder

- 1/2 cup cashew butter

- 1 tablespoon of coconut oil

- 2 tablespoons of honey

- cashews

Add the oats into a blender and blend until flour forms. Transfer it into a bowl, add in the protein powder, hemp seeds and chia seeds and mix properly.

Add the cashew butter, coconut oil and honey into a microwave safe dish. Place it into microwave oven for 10-15 minutes.

Pour wet ingredients into dry ones and stir properly. Once combined, spread the mixture into a baking dish, sprinkle with cashews and place it into the freezer for 1 hour to set. Remove, slice into bars and serve!

BOUNTY PROTEIN BARS

BOUNTY PROTEIN BARS

DOUGH FREE APPLE STRUDEL

DOUGH FREE APPLE STRUDEL