Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CARROT CAKE YOGHURT BOWL

CARROT CAKE YOGHURT BOWL

Jsem asi ten nejvíc konzervativní člověk, kterého znám. Když mám zaběhnutý nějaký osvědčený systém a plán, tak ho nerada měním. A proto jsem ještě donedávna viděla svojí budoucnost na běžné české vysoké škole, celé dny jsem trávila doma a pojídala tak akorát můj ozkoušený mugcake. Poslední dobou se mi ale život mění takovým stylem, že se nestačím divit. Pravděpodobně pojedu na vysokou do Anglie, dny trávím ve veganských kavárnách s kamerou v ruce a zkouším tak bláznivé kombinace, jako třeba jogurt s mrkví!

Když přišla Ivetka s nápadem na tuhle svačinu, přišlo mi to ještě šílenější, než že bych měla strávit 3 roky tisíce kilometrů od rodiny. Ale jelikož máme naprosto stejné chutě, pustila jsem se do vymýšlení receptu. Snažila jsem se vytvořit něco, co mě zahřeje, co bude sladké a co bude chutnat jako mrkvový dort.

No a jak se mi to povedlo?

To už asi budete muset vyzkoušet sami!

INGREDIENCE:

- 1/2 červeného jablka

- 1 mrkev

- 100 g sojového jogurtu

- 1 polévková lžíce pekanových ořechů

- 1 čajová lžička lněného semínka

- 1 čajová lžička skořice

 

Nejdříve si nastrouháme mrkev a jablko a společně promícháme. Přidáme sojový jogurt, pekanové ořechy, posypeme lněným semínkem a skořicí a můžeme podávat!


I'm probably the most conservative person on this planet. When I have some kind of routine I don't like changing it. Not long ago I was planning to go on a regular Czech collage and was spending whole days at home eating just my typical chocolate mugcake. But recently my life's been changing so much I don't even understand how. I'll probably go on a University in England, I'm spending days in vegan cafés with camera in hand and I'm trying such weird combinations as yoghurt with shredded carrot!

When Ivetka wrote me  this snack idea it appeared even crazier than the fact I'll spend 3 years thousands of kilometres away from my family. But as we both share pretty similar tastes I started creating the recipe. I wanted to create something which would warm me up, which would be sweet and which would taste as a carrot cake.

Did I succeed?

Well, you have to try it on your own!

INGREDIENTS:

- 1/2 red apple

- 1 carrot

- 100 g of soy yoghurt

- 1 tablespoon of pecans

- 1 teaspoon of flax seeds

- 1 teaspoon of cinnamon

Start by grating the carrot and the apple. Mix properly and add in soy yoghurt and pecans. Sprinkle with flax seeds and cinnamon and serv

HOMEMADE PEANUT BUTTER PROTEIN BARS

HOMEMADE PEANUT BUTTER PROTEIN BARS

SWEET POTATO MINI BURGERS

SWEET POTATO MINI BURGERS