Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CACAO COCONUT CASHEW PROTEIN BITES

CACAO COCONUT CASHEW PROTEIN BITES

Tak a teď upřímně - štvou vás už moje každodenní fotky proteinových kuliček s popiskem "pre-workout"? No jen mi to klidně řekněte, já se nebudu zlobit. Vlastně vás budu i docela chápat. Mě totiž štvou taky. Jak ráda bych vám někdy nahrála šokující fotku nové svačiny... ale jednoduše to nejde. Hned vám vysvětlím proč.

Zatímco ostatní recepty vyžadují spoustu netradičních ingrediencí, na tyhle kuličky je potřeba všehovšudy 5 základních. Příprava zabere od zapojení mixéru do nahrání finálního výsledku na Instagram maximálně 15 minut a je opravdu, opravdu jednoduchá.

Ovšem to, co dostanete.

Pánebože.

Slaďoučké čokoládové kuličky obalené v kokosu, které se vám lepí na zuby a rozlévají štěstí po těle. Které si můžete vzít kamkoliv s sebou, které mají perfektní výživové hodnoty, zasytí, dodají energii, jsou ideální před cvičením, chutnají jako dezert, vyhladí vrásky, protáhnou nohy a vytvarují zadek.

No dobře, to už možná malinko přeháním. Co ale rozhodně nepřeháním je když říkám, že je musíte vyzkoušet i vy!

INGREDIENCE:

- 1 hrnek kešu ořechů

- 1 hrnek medjool datlí

- 1 polévková lžíce raw kakaového prášku

- 1 odměrka čokoládového proteinu

- hrst kokosových chipsů

- strouhaný kokos

Kešu ořechy rozdrtíme v mixéru. Poté přidáme všechny zbývající ingredience kromě strouhaného kokosu a mixujeme, dokud nevznikne lepkavá směs. Rukama z ní uplácáme malé kuličky a vyválíme ve strouhaném kokosu. Nakonec je dáme na hodinu do mrazáku a poté můžeme podávat.


Be honest guys - who is fed up with my daily protein bites pics with a caption "pre-workout"? Just tell me, I won't get angry. Actually, I will understand. Honestly, I'm fed up with them as well. Oh my, how much I'd love to upload shocking brand-new snack photo...but I just can't. Let me explain you why.

While other recipes require a lot of ingredients, this recipe calls just for 5 basic ones. The preparation takes under 15 minutes even with uploading the final result photo on Instagram.

But guys, the final result.

Oh my God.

The sweetest chocolaty bites covered in shredded coconut which stick on your teeth and spread the joy all over your body. Which you can pack everywhere, which have perfect nutritional values, fill you up, boost you with energy, are ideal as a pre-workout meal while they taste like dessert, improve your skin, make your legs longer and shape your booty.

Well, don't trust me everything I say. But what you can truly believe is that you have to try them as well!

INGREDIENCE:

- 1 cup of cashews

- 1 cup of medjool dates

- 1 tablespoon of raw cacao powder

- 1 scoop of chocolate protein powder

- handful of coconut chips

- shredded coconut

Add the cashews into a blender and finely crush them. Then add all the remaining ingredients except the shredded coconut and blend until sticky. Shape small balls and coat in the shredded coconut. Finally add the balls for one hour to the freezer to set and serve.

 

CACAO ALMOND BUTTER PROTEIN BITES

CACAO ALMOND BUTTER PROTEIN BITES