Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BROWNIE PROTEIN BARS

BROWNIE PROTEIN BARS

Často mi chodí zprávy, jak to dělám, že jsem pořád tak pozitivní a usměvavá. Odpověď je ale úplně jednoduchá - nejsem. Vlastně se vám musím přiznat, že zrovna takový listopad, kdy je pohled na holé stromy smutný a prázdný, zrovna dvakrát ráda nemám. I když, přeci jen se i na listopadu dá najít něco pěkného - začínají se blížit Vánoce

Já vím, že jsou Vánoce pořád za dlouho, ale už od dětství jsou to moje úplně nejoblíbenější svátky - zbožňuji tu milou atmosféru! Město je provoněné trdlem, všude hrajou koledy a hlavně se pokaždé sejde celá rodina. Věřte mi, že Vánoce opravdu nejsou jenom o dárcích - a to neříkám jen proto, že je teď můj pohled do holé peněženky smutný a prázdný. Ve skutečnosti totiž když máte střechu nad hlavou, rodinu kolem sebe, pár blízkých přátel a brownie proteinové tyčinky, víc už není potřeba.

IMG_7806.JPG

Tyhle domácí brownie proteinové tyčinky vyžadují jen pár ingrediencí a vyjdou daleko levněji, než ty kupované. Dokonce se dá většina ingrediencí sehnat na natu.cz , kde mám pro vás s kódem “TEREZASDIARY” slevu. Přesto jsou ale sladká, čokoládová chuť a perfektní konzistenci rozplývající se na jazyku nevyčíslitelné. Zároveň jsou tyčinky díky kombinaci vlašských ořechů, datlí, kakaa a proteinu opravdu výživné, a to i přesto, že jsou hotové během pár minut.

IMG_7807.JPG

Proto jestli je vaše bříško prázdné a smutné, tady máte recept!

INGREDIENCE:

Vlašské ořechy dáme do mixéru a rozmixujeme na mouku. Poté přidáme zbývající ingredience a mixujeme, dokud se vše nespojí.

Vzniklou směs rovnoměrně rozprostřeme do formy vyložené pečícím papírem a dáme ztuhnout do mrazáku na 30 min.

Poté jen rozkrájíme na tyčinky a můžeme podávat!


I always get messages asking how’s possible that I’m constantly happy and positive. The answer is pretty simple though - I’m not. Actually I must admit that the November, when the view of bare trees is sad and empty, is not my favourite month at all. However, there can be found something nice about the November as well - Christmas is coming!

Christmas has actually been my all-time favourite feast since I was a little girl - I love the atmosphere! The city is smelling with the cinnamon, carols are playing everywhere and whole family is together. Trust me that Christmas is truly not about the presents - and I’m not saying that only because the view in my bare wallet is sad and empty. In fact, when you have a roof over your head, a family around, few close friends and brownie protein bars, you don’t need anything else.

IMG_7806.JPG

These homemade brownie protein bars require just few ingredients so they are way cheaper than the store-bought ones. However, their sweet chocolate taste and a perfect consistency are priceless! The bars are also truly nourishing because of the combination of walnuts, dates, cacao and the protein powder and they are ready in a few minutes.

IMG_7807.JPG

So if your belly is empty and sad, here is the recipe!

INGREDIENTS:

  • 1 cup of oats

  • 1 cup of dates

  • 1/2 cup of walnuts

  • 1/2 cup cocoa powder

  • 1 scoop of chocolate protein powder

  • 1 teaspoon vanilla

Add the walnuts into a blender and blend until flour forms. Next add in all the remaining ingredients and blend until sticky dough forms.

Spread this dough evenly into a baking tin and place it into the freezer for 30 minutes to set.

Then just slice it into bars and serve!

(NOT)TUNA AVOCADO BOATS

(NOT)TUNA AVOCADO BOATS

(NOT)TUNA SPREAD

(NOT)TUNA SPREAD