Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BOUNTY PROTEIN BARS

BOUNTY PROTEIN BARS

Miluju knížky a pokaždé, když nějakou dočtu, ještě chvíli nad ní přemýšlím. Ale to, co se mi stalo naposled, tak to jsem ještě nikdy nezažila. Už je to pěkně dlouho, co jsem dočetla knížku Tajemství, ale pořád ji nemůžu dostat z hlavy - úplně mi změnila život.

Knížka popisuje zákon přitažlivosti a ve zkratce říká, že se naše myšlenky stávají realitou. Tedy, že si každý z nás může vytvořit svůj vlastní, dokonalý svět, ve kterém není prostor pro žádné nedostatky. No není to naprosto úžasné? Jen pomocí svých myšlenek si můžete do svého života přivolat úplně všechno, po čem toužíte - štěstí, zdraví, lásku...a dokonce i proteinové Bounty tyčinky!

Ten krémově sladký křupavý kokos obalený v jemné čokoládě jsem totiž od dětství milovala takovým způsobem, že jsem v deseti letech byla podle doporučeného denního množství na obale čtyřčlenná rodina. A proto jsem všechny svoje myšlenky soustředila do jediného cíle - vytvořit zdravé proteinové Bounty. A ono to zafungovalo! Povedlo se mi vytvořit přesnou kopii jen z pár ingrediencí, která je opravdu jednoduchá na přípravu a která díky svému složení nepotřebuje žádné limitující doporučené denní množství.

Tak jo, jste připraveni objevit Tajemství, které vám změní život?

INGREDIENCE:

 • 1/2 hrnku ovesných vloček
 • 1/3 hrnku kešu ořechů
 • 1/4 hrnku kokosového mléka
 • 2 odměrky kokosového proteinu
 • 3 polévkové lžíce strouhaného kokosu
 • 1 polévková lžíce kokosového másla
 • 1 polévková lžíce medu
 • 100 g hořké čokolády

Do mixéru dáme ovesné vločky, kešu ořechy, kokosový protein, kokos a vše důkladně promixujeme. Přidáme zbylé ingredience kromě čokolády a mixujeme, dokud nevznikne lepkavá směs. Ze vzniklé směsi vytvarujeme tyčinky, které dáme na 30 min ztuhnout do mrazáku.

Mezitím dáme čokoládu do hrnce a rozpustíme ji na mírném plameni.

Tyčinky vyndáme z mrazáku a vykoupeme v čokoládě. Poté je vrátíme zpět na 30 min a můžeme podávat!


I love books and every time I finish reading some I always think about it for a couple days. But lately I've experienced something I've never had before. Even though it's been a while since I finished reading the book called The Secret I still can't get it out of my head - it literally changed my life.

The book's about the law of attraction which basically says that our thoughts can become a reality. That being said means we can basically create our own perfect world. It's just amazing, right? We can manifest everything we want in life just by our thoughts - we can manifest happiness, health, love...even the protein Bounty bars!

I have loved the creamy, sweet and crispy coconut covered in smooth chocolate since I was a little girl. Actually I've loved it so much that I managed to devour family package at the age of ten. So now it's pretty obvious why I concentrated all of my thoughts into that one special goal - to create healthy protein Bounty. And believe it or not, it actually worked! I managed to create the exact same thing which is so easy to make and requires just a few basic ingredients. And it's so healthy you can devour a family package without any quilt!

So yeah, are you ready for a secret which will change your life forever?

INGREDIENTS:

 • 1/2 cup of oats
 • 1/3 cup of cashews
 • 1/4 cup of coconut milk
 • 2 scoops of coconut protein powder
 • 3 tablespoons of shredded coconut
 • 1 tablespoon of coconut butter
 • 1 tablespoon of honey
 • 100 g of dark chocolate

Add the oats, cashews, coconut protein and shredded coconut into a blender and mix it all together. Next add in the remaining ingredients except the chocolate and blend until sticky. Shape bars from this mixture and place them into the freezer for 30 minutes to set.

Meanwhile add the chocolate into a saucepan and let it melt over medium heat.

Remove the bars from the freezer and coat them in the melted chocolate. Place them back into the freezer for the last 30 minutes and then serve!

COMPLETE COOKIE

COMPLETE COOKIE

CACAO ALMOND BUTTER PROTEIN BITES

CACAO ALMOND BUTTER PROTEIN BITES