Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BERRY COCONUT CHIA PUDDING

BERRY COCONUT CHIA PUDDING

Možná se ve svém životě trápíš a zdá se Ti, že už nikdy nebudeš šťastný. Nezapomeň ale, že i ty nejsložitější puzzle mají vždy řešení. Je v pořádku, když svůj příběh začneš psát dnes. Ty chyby, které jsi doposud udělal, jsou zkušenosti, ne selhání. Měl jsi spadnout - vždyť jen díky tomu jsi zjistil, že se dokážeš zvednout. Nikdy není pozdě na to, abys začal pracovat na životě, o kterém jsi vždycky snil - stačí jen změnit přístup.

Víš, ve svém životě nebudeš šťastný, dokud se pro to sám nerozhodneš. Práce, nákup, příprava jídla na další den...mnoho lidí tyto každodenní věci vnímá jako povinnosti, kvůli kterým se trápí. Ve skutečnosti to jsou ale dary, za které bychom měli být vděční. Zkus proto začít svůj den tak, že vyměníš slovo ,,musím” za ,,mohu” a uvidíš, jak šťastný najednou budeš. Mohu jít do práce. Mohu jít nakoupit.

Mohu si připravit neodolatelný chia pudink!

public.jpeg

Jestli ráno před školou nebo před prací nestíháš snídani, mám pro Tebe jednoduché řešení - chia pudink! Dá se totiž připravit den předem a navíc si ho můžeš vzít kamkoliv s sebou. Základem jsou samozřejmě chia semínka, která jen stačí smíchat s rostlinným mlékem a přidat cokoliv máš rád. Na blogu už najdeš recept na můj oblíbený čokoládový chia pudink a tentokrát tu pro Tebe mám ovocný s kokosem.

Zkus proto začít svůj den tak, že vyzkoušíš tenhle recept!

INGREDIENCE:

Chia semínka dáme do misky společně s kokosem a mraženým ovocem. Přilijeme rostlinné mléko, přidáme javorový sirup, promícháme a necháme cca 2 hod odležet v lednici (dokud chia semínka nevytvoří pudinkovou konzistenci. Poté dozdobíme a můžeme podávat!


Maybe you’re struggling right now and maybe you’re feeling like you’ll never be happy again. However, don’t forget that even the hardest puzzles have a solution. It’s okay to begin your story now. Those mistakes you’ve made are experiences, not failures. You had to fall in order to realize that you’re strong enough to get up. It’s never to late to start creating the life you always dreamed about - you just need to change your mindset.

Trust me that you will never be happy unless you choose it to be. Work, groceries, meal prep...many people dress these opportunities as stress but they are in fact blessings. So start your day with the words “I can” instead of “I have to” and you’ll see how happy you’ll suddenly become. I can go to work. I can go grocery shopping.

I can make myself a delicious chia pudding!

public.jpeg

If you don’t have time to make breakfast in the morning before school or work, I’ve got a perfect solution for you - the chia pudding! In fact, it can be made ahead and you can take it anywhere with you as well. The preparation is truly easy, you just need to combine the chia seeds with some plant milk and then add whatever you like. You can already find the recipe for my favourite chocolate chia pudding on the blog and here I’ve got for you a berry coconut one.

So start your day with this recipe!

INGREDIENTS:

  • 4 tablespoons of chia seeds

  • 1 tablespoon of shredded coconut

  • 50 g of frozen berries

  • 1 teaspoon of maple syrup

  • 150 ml of plant milk

Add the chia seeds into a bowl along with the coconut and frozen berries. Pour in the plant milk and some maple syrup, give it a good stir and place the bowl into the fridge for around 2 hours (until the chia seeds have a pudding-like consistency). Then add your toppings and serve!

VANILLA CASHEW MILK

VANILLA CASHEW MILK

NUTTY CARAMEL BARS

NUTTY CARAMEL BARS