Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BANANA SUSHI

BANANA SUSHI

BANANA SUSHI

Co si představíte, když se řekne "dokonalá chuť"? Sladkou? Slanou?  Krémovou? Oříškovou? Křupavou? Ať už je to kterákoliv ze zmíněných, udělejte si tohle banánové sushi. Protože to dokonalou chuť posouvá zase někam dál.

I když se to na první pohled nemusí zdát, jedná se o velmi vyvážené jídlo s obsahem všech makronutrientů. Sacharidy jsou obsaženy v banánu, tuky v ořechovém másle a bílkoviny v konopných semínkách (konopná semínka jsou jedním z nejlepších rostlinných zdrojů bílkovin).

Nejlepší na tom je, že aby jste dostali takhle vyvážené a D-O-K-O-N-A-L-É jídlo, stačí jen namazat a nakrájet banán, což zabere asi tak půl minuty. Teda, pokud si těch banánů nepřipravíte 10 (#approved).

INGREDIENCE:

- 1 banán

- 1 polévková lžíce kešu másla

- 1 polévková lžíce konopného semínka

Banán oloupeme a po celé délce potřeme kešu máslem. Posypeme konopným semínkem a dáme na hodinu do mrazáku. Poté vytvoříme sushi – banán jen nakrájíme na tenká kolečka.


What do you imagine when someone says "perfect taste"? Sweet? Savoury? Creamy? Nutty? Crispy? If it's one of the mentioned, then this banana sushi is just for you. Actually, it takes the term "perfect taste" to the next level.

It's a really balanced snack containing of all the macronutrients even though it might not appears at first sight. Carbs are from the banana, fats from the cashew butter and protein from the hemp seeds (hemp seeds are one of the best plant protein sources).

The best thing is that it takes half a minute to get that balanced and P-E-R-F-E-C-T snack. Well, if you don't make 10 of these (#approved).

INGREDIENTS:

- 1 banana

- 1 tablespoon of cashew butter

- 1 tablespoon of cashew butter

- 1 tablespoon of hemp seeds

Peel the banana and spread the cashew butter along the entire length. Sprinkle with hemp seeds and place it in the freezer for one hour to set. Then make your sushi – simply slice the banana. 

HOMEMADE CHOCOLATE PROTEIN BARS

HOMEMADE CHOCOLATE PROTEIN BARS