Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BANANA SPLIT

BANANA SPLIT

O Vánocích se říká, že to jsou svátky klidu a pohody. No nevím, jak vy, ale já jsem měla tak akorát stres ze stresu, co všechno nestíhám - proto se mi vůbec nechce věřit, že už je po všem. Tak dlouho vymýšlíte pohádkové Vánoce, a potom najednou zazvoní zvonec a pohádky je konec. Týdny sháníte dárky, pečete cukroví, obepisujete své blízké a pak najednou...je všechno rozbalené, poslední vanilkový rohlíček snědený a šťastný Nový rok vám přeje tak akorát váš operátor.

Mám pro vás tip, jak rychle přijít o všechny kamarády - řekněte jim, že jste vegan, který má rád zdravé jídlo. Vždyť kdo by sakra chtěl slavit konec roku s někým, kdo mu místo obložených chlebíčků připraví obloženou okurku? Ale nebojte - jak jednou řekla moudrá Hannah Montana: ,,You get the best of both worlds”, a tak mám pro vás radu, jak si užít zdravé jídlo, a zároveň i tu divokou party s kamarády - připravte jim obložený banán!

IMG_7929.JPG

Možná si teď myslíte, že jsem se už dočista zbláznila - ve skutečnosti je ale tenhle recept na oslavu konce roku úplně ideální! Jeho příprava je totiž opravdu rychlá a jednoduchá, a chuť je přesto naprosto neodolatelná - jemný, slaďoučký banán doplní krémová čokoládová zmrzlina a posyp z křupavých oříšků úplně perfektně.

IMG_7931.JPG

Zdá se vám, že na mě mělo cukrové kóma, do kterého jsem o Vánocích upadla, trvalé následky? No jen tenhle recept vyzkoušejte sami!

INGREDIENCE:

Nejdříve si připravíme zmrzlinu - mražený banán dáme do mixéru společně s raw kakaovým práškem a rozmixujeme do požadované konzistence.

Čerstvý banán rozkrojíme na polovinu a navrch dáme zmrzlinu. Vše zalijeme čokoládovým arašídovým máslem, posypeme vlašskými ořechy a můžeme podávat!


It’s being said that Christmas is a calm, peaceful time. Well, I don’t know how about you but I was stressed by the amount of stress I was having - so honestly, I can’t believe that it’s all over. You’ve been preparing fairy Christmas for so long and then the bell rings and whole fairy tale’s gone. You’ve been shopping for presents for weeks, baking Christmas cookies, writing to your dearest ones and then suddenly...is everything unwrapped, the last cookie’s eaten and the only person writing you is your operator.

Would you like to know how to quickly lose all of your friends? Tell them you’re a vegan who truly enjoys healthy food. Who the hell would like to celebrate New Years Eve with someone who’d prepare him a sliced cucumber instead of some crispy sandwiches? But don’t worry - as wise Hannah Montana once said: ,,You get the best of both worlds” so I have an advice for you how to enjoy healthy food and a wild party with your friends at the same time - make them a banana split!

IMG_7929.JPG

You’re now probably thinking that I went completely crazy - but in fact, this recipe’s absolutely ideal for a New Year’s Eve celebration! It’s preparation’s truly quick and easy yet the taste is just irresistible - smooth, sweet banana goes together perfectly with a creamy chocolate nice cream and crispy nut topping.

IMG_7931.JPG

It appears that the sugar coma I fell into during Christmas has a long-lasting impact, right? So just try this recipe on your own!

INGREDIENTS:

  • 1 banana

  • 1 tablespoon of chocolate peanut butter

  • Handful of walnuts

  • 1 frozen banana

  • 1 tablespoon of raw cacao powder

Start by making the nice cream - add the frozen banana into a blender along with the raw cacao powder and blend until required consistency.

Cut the fresh banana in half and top it with the nice cream. Drizzle the chocolate peanut butter all over, sprinkle with walnuts and serve!

BAREBELLS PROTEIN BARS

BAREBELLS PROTEIN BARS

GINGERBREAD PROTEIN BARS

GINGERBREAD PROTEIN BARS