Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BANANA CHOCOLATE PROTEIN BARS

BANANA CHOCOLATE PROTEIN BARS

Sice jsem nedávno přidávala samostatný článek o mých nejoblíbenějších knížkách, ale přesto se s vámi musím podělit o knihu, kterou jsem dočetla před pár dny. Jmenovala se Umlčené tělo a jednalo se o autobiografii člověka, kterého během života postihl nádor v páteři. Autor popisoval vznik i vývoj této zákeřné nemoci, ale také to, jak moc trpěl psychicky kvůli sociálnímu vyloučení. Knížka byla opravdu smutná, emotivní a zoufalá, ale přesto se mi moc líbila. Uvědomila jsem si totiž, co všechno beru automaticky - ať už se jedná o zdraví, čistou vodu nebo třeba cestování.

Právě cestování je jediná investice, která vás udělá bohatší, jelikož zážitky s ním spojené vám prostě zůstanou navždy. Máme ohromné štěstí, že můžeme být za pár hodin na druhém konci světa, že můžeme poznávat nové kultury, objevovat nová místa a ochutnávat nová jídla. Zároveň ale během cestování poznáváme líp i sami sebe. Já sama si vždycky uvědomím, že i přes všechny krásy světa, je to stejně nejlepší doma.

Jsou tam totiž domácí proteinové tyčinky!

IMG_3497.JPG

Musím se přiznat, že na nejrůznějších proteinových tyčinkách naprosto ujíždím. Ale i přesto, že jsou ty veganské kupované většinou zdravé, pořád jsou průmyslově zpracované a já dávám přednost celistvým, přirozeným potravinám. Proto si nejradši dělám domácí, například čokoládové, skořicové nebo dokonce cizrnové. S blížícím se létem jsem ale dostala chuť na nějaké ovocné, a tak mě napadlo přidat banán. Smíchala jsem ho s čokoládovým proteinem, ořechy, datlemi a kokosem, což vytvořilo chuť neskutečně podobnou banánkům v čokoládě.

IMG_3499.JPG

Vlastně je ještě jedna investice, díky které budete mít zážitek na celý život - investice do ingrediencí na tenhle rychlý, jednoduchý a božský recept!

IMG_3500.JPG

INGREDIENCE:

Vločky dáme do mixéru a rozmixujeme na mouku. Poté přidáme ořechy, rozmačkaný banán, protein a kokos a opět promixujeme. Na závěr přidáme datle a mixujeme, dokud nevznikne lepkavá směs (případně přilijeme trochu vody).

Vzniklou směs rovnoměrně rozprostřeme do zapékací formy a dáme na 2 hod do mrazáku.

Poté už jen rozkrájíme na tyčinky a můžeme podávat!


Few days ago I finished reading the book I have to tell you something about. It was an autobiography of a man who was diagnosed with a cancer. The author talked about the illness itself as well as about all the psychical struggles he had. The book was truly sad, emotional and desperate but I actually liked it. It made me realize how many things I’m taking for granted - like the health, clean water or the travelling.

In fact, the travelling is the only investment which makes you richer as the memories remain forever. We are extremely lucky we can be on the opposite side of the world in a few hours, that we can explore new cultures, visit new places and taste new cuisines. However, we also learn more about ourselves while we travel. I always realize that despite all the beauty of the world, there’s no place like home.

Moreover when there are homemade protein bars!

IMG_3497.JPG

I must admit that I am obsessed with all kinds of protein bars. But even though the vegan ones are mostly healthy, they are still processed and I prefer whole food. Because of that I love making homemade protein bars such as chocolate, cinnamon or even chickpea. However, as the summer’s coming I started craving another fruity flavor so I got an idea to use the banana. I combined it with the chocolate protein powder, nuts, dates and coconut and it ended up tasting like bananas covered in chocolate.

IMG_3499.JPG

Actually, there’s another investment which you’ll remember for the rest of your life - the investment into the ingredients on this easy, quick and delicious recipe!

IMG_3500.JPG

INGREDIENTS:

  • 1 ripe banana
  • 1 cup of oats
  • 1/2 cup of almonds
  • 1/2 cup of pecans
  • 1/2 cup of medjool dates
  • 1/2 cup of shredded coconut
  • 1 scoop of chocolate protein powder

Add the oats into a blender and blend until flour forms. Add in the nuts, mashed banana, protein powder and coconut and blend again. Finally add in the dates and blend until sticky (pour in a little bit of water if needed).

Transfer that sticky mixture into a baking tin and spread it evenly. 

Place the tin into the freezer for 2 hours to set.

Remove from the freezer, slice on the bars and serve!

3-INGREDIENT PROTEIN CHOCOLATE SPREAD

3-INGREDIENT PROTEIN CHOCOLATE SPREAD

VEGAN QUARK

VEGAN QUARK