Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

APPLE NACHOS

APPLE NACHOS

Už je to několik měsíců, co jsem přestala natáčet videa na Youtube a musím říct, že mi to ani trochu nechybí. Lidé se tam totiž často schovávají za anonymní profily a prostřednictvím urážlivých komentářů dokážou být opravdu zlí. O to víc jsem ale vděčná za tu pozitivní komunitu, kterou se nám společně podařilo vytvořit na Instagramu. Na každém z vás mi opravdu záleží, vážím si vaší podpory a na všechny zprávy odpovídám moc ráda - tedy, pokud nezní nějak takhle:

,,Ahoj, snažím se nejíst nic sladkého, ráno moc nesnídám, k obědu mám salát a večeři vynechávám. Přesto mám ale pořád chutě, nevíš, čím by to mohlo být?"

No schválně - když Ti teď řeknu, ať hlavně nemyslíš na fialového koně...co si hned představíš? Vsadím se, že fialového koně! A s jídlem je to úplně stejné. Když si něco zakážeš, pochopitelně na to budeš myslet mnohem víc a také na to zákonitě budeš mít chuť. Zdravý životní styl je ale o rovnováze, proto se nesrovnávej s kamarádkou, s kolegyní z práce nebo s holkou z Instagramu. Neřeš, jestli je správné jíst 3x, 5x nebo 10x denně. Jez dostatečně během dne a poslouchej svoje vlastní tělo - hlavně, když si říká o jablečné nachos!

public.jpeg

Každé tělo je samozřejmě jiné, ale vsadím celou svou sbírku ořechových másel na to, že to Tvoje tajně touží po tomhle jednoduchém receptu. Základem je jablko, které stačí nakrájet na tenké plátky, posypat skořicí a nechat péct. Tím se jeho sladká chuť ještě zvýrazní a navíc se na povrchu vytvoří neodolatelně křupavá krusta. A vůbec nemysli na to, že bys ho doplnil slaďoučkými goji, křupavými oříšky a kremovým máslíčkem!

Tady máš recept a radši si to rovnou připrav!

INGREDIENCE:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 200°C. Jablko si nakrájíme na tenké plátky, posypeme je skořicí, dáme je na plech vyložený pečícím papírem a necháme péct cca 15 min. Poté už jen opečené jablíčko přemístíme na talíř, přidáme zbylé ingredience a můžeme podávat!


It’s been a few months since I stopped making Youtube content and I can honestly say that I don’t miss it at all. The reason is that people often write truly rude comments behind fake accounts there and they can be truly cruel. That’s actually the reason why I’m so grateful for such a positive community we created on the Instagram. I am so grateful for your support and I love responding to every single one of your questions - well, except this one:

“Hey, I’m trying not to eat any sweets, I rarely eat breakfast, for lunch I usually have a salad and I always skip dinner. However, I’m having a huge cravings. Do you know why?”

If I told you not to think about a purple horse...what would be the first thing that comes on your mind? A purple horse! And it’s the same thing when it comes to food. When you deprive yourself, you’ll crave it even more. But the truth is that a healthy lifestyle is all about the balance so don’t compare yourself to your friend, a girl from the gym or an Instagram model. Don’t care whether you’re eating 3, 5 or 10 times a day. Eat enough throughout the day and listen to your own body - especially when it craves an apple nachos!

public.jpeg

Everybody is different but I’m pretty sure that your body secretly craves that easy recipe. Main ingredient is an apple which you just need to cut into thin slices, sprinkle with some cinnamon and let it bake. It makes it’s sweet taste even more intensive and it creates a crispy crust. And don’t even think about adding goji berries, crispy cashews and creamy nut butter on top!

Here is the recipe and rather make it right now!

INGREDIENTS:

  • 150 g of red apple

  • 1 teaspoon of the cinnamon

  • 20 g of goji berries

  • 20 g of cashews

  • 20 g of cashew-pecan butter

Start by pre-heating the oven to 200°C. Slice the apple into thin strips, sprinkle them with the cinnamon, place them on a baking tray and let them bake for around 15 minutes. Finally transfer baked apple onto a plate, top it with all the remaining ingredients and serve!

VEGAN COTTAGE CHEESE

VEGAN COTTAGE CHEESE

MONTE

MONTE