Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

PROTEIN ALMOND CREAM STUFFED SWEET POTATO

PROTEIN ALMOND CREAM STUFFED SWEET POTATO

Dárky už jsou rozdané, ohňostroje utichly a přichází to období novoročních předsevzetí, kdy se každý najednou snaží kompletně změnit svůj život. Zběsilé nakupování vystřídalo přehnané šetření, místo přeplněných nákupních center jsou přeplněné posilovny a plné břicho cukroví nahradily plné hrnky detoxikačních čajů. Nechápejte mě špatně, tu snahu o ,,lepší já” rozhodně nechci nijak kritizovat! Nicméně si myslím, že když člověk opravdu chce změnu, nepotřebuje k tomu pondělí, začátek měsíce ani Nový rok. Potřebuje změnit ty drobné věci, které dělá každý den.

Změna nikdy není okamžitá, proto to nevzdávejte jen kvůli tomu, že nevidíte výsledky za den nebo dokonce za týden. Možná nevidíte změny, ale každičké správné rozhodnutí vás ovlivňuje způsobem, o kterém se vám nikdy ani nesnilo. Proto zkuste každý den sebrat odvahu a vystoupit ze své pohodlné zóny - já sama jsem hodně konzervativní, nemám ráda změny, ale když už se pro nějakou rozhodnu, poctivě ji dodržuji. Tedy...kromě snahy omezit spotřebu batátů.

IMG_4911.JPG

To, že jsou batáty moje nejoblíbenější jídlo už určitě víte - v minulém roce jsem s vámi sdílela spoustu receptů, a dokonce jsem natočila speciální video, ve kterém najdete hned 3 zdravé recepty s batáty. Jejich využití je totiž opravdu široké, příprava jednoduchá, mají božsky nasládlou chuť, a také jsou skvělým zdrojem betakarotenu a komplexních sacharidů. Právě proto jsem je tentokrát smíchala s mandlovým proteinem, banánem a kakaovými boby, čímž vznikla výborná a opravdu výživná svačina.

Proto se nebojte udělat drobnou změnu a místo nudného proteinového shaku si dnes ke svačině připravte tenhle neodolatelný recept!

INGREDIENCE:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 200°C.

Batátu propícháme vidličkou po celé délce a necháme péct do změknutí, přibližně 35 min.

Mezitím si připravíme mandlový proteinový krém - do hrnku dáme dvě polévkové lžíce mandlového proteinu, zalijeme trochou vody a důkladně promícháme.

Batátu rozkrojíme a naplníme krémem. Přidáme nakrájený banán, kakaové boby a můžeme podávat!


All the presents are given, fireworks are gone and the period of the new years resolutions when everyone is trying to change their life officially began. Furious shopping transformed into excessive saving, instead of over-crowded shopping malls there are over-crowded gyms and full bellies of sweets turned into full cups of detox teas. Don’t get me wrong, I don’t want to criticize that “for better me” effort at all! However, I think that if one truly wants to change something, he doesn’t need Monday, beginning of a month or a New year. He needs to change those tiny things he’s doing every day.

The change is never immediate so don’t give up just because you don’t see any changes after one day or even a week. You might not see any changes but every right decision’s influencing you in the way you’ve never dreamed about. So try to take courage every day and step out of your comfort zone - I’m highly conservative person as well, I don’t like changes but once I decide to do something, I do it on 100%. Well... except my attempt to decrease my sweet potato consumption.

You probably know that sweet potatoes are my favourite food - last year I shared with you many recipes and I also filmed a special video where you can find 3 healthy sweet potato recipes. In fact, they can be used various ways, the preparation’s truly easy, they have heavenly sweet taste and they are an amazing source of beta carotene and complex carbs as well. Because of that I combined them with the almond protein powder, banana and cacao nibs and it all together created a delicious filling snack.

So don’t be afraid to make that little change and instead of a boring protein shake make that delicious recipe for your snack!

INGREDIENTS:

  • 1 medium sweet potato

  • 1 banana

  • handful of cacao nibs

  • 2 tablespoons of almond protein powder

Start by pre-heating the oven to 200°C.

Prick the sweet potato using a fork and let it bake until soft, for around 35 minutes.

Meanwhile make the almond protein cream - add two tablespoons of the protein powder into a mug, pour in a little bit of water and whisk it together.

Cut the sweet potato and fill it with the cream. Add in sliced banana, cacao nibs and serve!

BANANA SPLIT

BANANA SPLIT